Klicperovo divadlo Hradec Králové našlo nového uměleckého šéfa Davida Drábka
Hradecké Klicperovo divadlo získalo nejen
nového uměleckého šéfa Davida Drábka, ale už od loňského září také
dramaturgický tandem ve složení Jana
Slouková a Magdalena Frydrychová. Jako společnou značku si vybraly
první slabiky svých křestních jmen, ve spojení s Klicperovým divadlem tak
začaly vystupovat pod jménem JAMA a divákům slibují nevázaný šum větru
ve vlasech. Do Klicperova divadla přichází také Jan Gregor, který dostal na
starost oblast marketingu. Chce zejména mladým divákům ukázat, že
tamější divadlo je něco, na co mohou být právem hrdí a čím se mohou
chlubit mezi svými přáteli a spolužáky.

Nové umělecké vedení nepojímá vize o budoucnosti Klicperova divadla jako stavbu na „zelené louce“. David Drábek si je plně vědom toho, na co navazuje a s jak vyspělým souborem a divadelním provozem má tu čest. Po letitém namlouvání a neochotě ke stálému angažmá nakonec podlehl kouzlu divadla rodného kraje, kde mu práce šla vždy až překvapivě snadno. Už před časem se hradeckému publiku představil jako autor Radokovými cenami ověnčené tragikomedie Akvabely nebo jako režisér inscenace Čapkovy hry R.U.R. Spolupráci s hradeckým souborem považuje za velice inspirativní a chválí si jeho profesionální úroveň. Vyzdvihl také zaujetí, s jakým se na tvorbě inscenací podílí pracovníci umělecko-technického provozu pod vedením Ladislava Svobody. Rád by se všemi nyní navázal mnohem intenzivnější kontakt a kontinuálně s nimi pracoval. Jeho přáním také je, aby se na jednotlivých scénách Klicperova divadla prezentoval odlišný druh práce, a vykročilo se tak například proti vžité představě, že studiová scéna Beseda je určena především pro menší tituly s menším obsazením. Právě Besedu by Drábek rád oživil „třeskutějšími“ divadelními počiny v rámci nového cyklu Amores Klicperos. Scénu Podkroví pak ovládne cyklus Šepoty a výkřiky, ve kterém dostane příležitost také čtení poezie.

Práci dramaturgyň od loňského
září přijaly dvě Hradci neznámé, leč půvabné tváře. Obě absolventky
činoherní katedry pražské DAMU v oboru
dramaturgie. Jana Slouková nejprve studovala germanistiku a bohemistiku na
Filosofické fakultě UK v Praze, aby odtud nakonec zběhla k divadlu. Cesta
Magdaleny Frydrychové k divadlu vedla přes vlastní dramatickou tvorbu, jíž
se v posledních letech dostalo nejen ocenění, ale také uznání v podobě
uvedení hry Dorotka v pražském Švandově divadle. Divák se podle
nich má v divadle cítit jako doma, a proto nabízejí panáka zdarma tomu,
kdo přijde na představení v bačkorách. Alespoň to tvrdí na stránkách
nového měsíčníku Klicperova divadla POT & LESK, ten je určen
především mladému publiku. O jehož přízeň se rozhodly bojovat.
V oslovování nových diváků z řad hradecké středoškolské a především vysokoškolské mládeže má divadlu pomoci Jan Gregor, absolvent katedry produkce na DAMU. S jeho koncepcí nový měsíčník úzce souvisí. Do svých e-mailových schránek ho budou dostávat předplatitelé i příznivci divadla. Ke stažení je k dispozici také na stránkách divadla. Ovšem jen u časopisu Gregor nezůstává, vytváří také síť dobrovolníků a brigádníků, kteří z nadšení pomáhají s administrativou a především propagací divadla. Je tak zajištěna nejlepší forma propagace – osobní doporučení.
Hodnotit snahy o získání nových diváků a budoucí umělecké směřování celého Klicperova divadla je zatím předčasné. Ředitel Ladislav Zeman svěřil umělecké vedení mladému týmu, jehož kvality ukáže sám čas. Za tři měsíce svého působení už dramaturgický tandem JAMA stačil sklidit dvě ocenění v podobě prestižního ocenění Sukces měsíce Divadelních novin. Poprvé v listopadu za Havlovo Odcházení a podruhé v prosinci za Mrštíkovu Paní Urbanovou. Ukazuje se tak, že se hradecký soubor dostal do dobrých rukou.
Reklama