Hvězdy nad Baltimore – Smrt a smích krále komiků Vlasty Buriana

Podtitul představení „Smrt a smích krále komiků Vlasty Buriana“ vystihuje ryzí tragikomičnost inscenace, jejíž významovou mnohovrstevnatost je na omezeném prostoru téměř nemožné vyjádřit. Scénář, na němž spolupracovali s Lubošem Balákem i J. A. Pitínský a Boleslav Polívka, je založen na respektu k postavě Vlasty Buriana. Komik a jeho tragický osud je v této inscenaci očišťován od kolaborantských a zrádcovských přívlastků. Citlivý přístup k psychologii Burianovy postavy vede k jeho vykreslení jako komplikovaného, inteligentního a mravního člověka, aniž by se sklouzávalo k patosu, slepému opěvování nebo heroizaci.
Boleslav Polívka v roli Buriana exceluje, je přesvědčivý v komických i tragických momentech. Občas má ale divák pocit, že se nedívá na Polívku, který hraje Buriana, ale na Polívku hrajícího Polívku. I v těchto momentech je pohled na něj strhující a publikum doslova řve smíchy, ale hercova osobnost zcela odvádí pozornost od osobnosti Burianovy. Prostor pro Polívkův komediální talent poskytuje Pitínského režie především ve skečích, na jejichž autorství se sám Polívka podílel. V rámci improvizace občas vystoupí ze své role a je jen na divákovi, jestli komediální odklonění od trasy Burianova osudu uvítá, nebo jej rozladí.
Inscenací se míhají i další známé osobnosti té doby – Lída Baarová (Gabriela Ježková), Adina Mandlová (Kateřina Šudáková) nebo Jaroslav Marvan (Tomáš Sýkora). Tyto a další postavy vnášejí do inscenace o velké slávě, ale i pádu, o smíchu, kolaborantství a morálním dilematu i témata zrady a prospěchářství. Slavné osobnosti českého filmu se v představení proměňují v bezpáteřní figurky, snoby a kariéristy. Dějem zvolna pluje elegantní Eva Vrbková – tentokráte v roli zpěvačky, jejíž jímavé písně (hudba Petr Hromádka) dotvářejí dokonalý přenos diváka do doby válečné a poválečné. Bez poznámky nesmí zůstat ani vynikající scéna (Pavel Borák), v rámci níž byl mezi diváky umístěn drátěný ring. Jeho význam jako místa se proměňuje od rekreačního tenisového kurtu po vězeňskou celu, a pružně tak opisuje slavnou i tragickou výseč křivky Burianova osudu.

autor režie: J. A. Pitínský
autor textu: Luboš Balák
autoři scénáře: Luboš Balák, J. A. Pitínský, Boleslav Polívka
autoři skečů: Vlastimil Burian, Boleslav Polívka, J. A. Pitínský a kol.
autoři textů k písním: Viktor Dyk, Vladimír Holan, Dylan Thomas, Georg Trakl, Jaroslav Vrchlický, V + W, J. A. Pitínský
scéna: Pavel Borák
kostýmy: Kamila Polívková
výtvarná spolupráce: Antonín Maloň
hudba: Petr Hromádka
dramaturgie: Barbara Vrbová
dramaturgická spolupráce: Vladimír Just, Hana Hložková
asistentka režie: Hana Hložková