Děkan DAMU Jan Hančil: Se Zlomvazem semestr končí!

Letošní multižánrová kulturní smršť studentského festivalu Zlomvaz 2010 se Prahou sice přehnala už před třemi týdny, ale s ním na Divadelní fakultě pražské Akademie múzických umění začalo zkouškové období. I v takto nabitém období života umělecké vysoké školy děkan Jan Hančil nalezl chvilku, aby odpověděl na několik zvídavých otázek týkajících se úspěšně zakončené přehlídky umělecké tvorby studentů z Česka a Slovenska, jejíž konání Nekultura podpořila.
Čím byl letošní ročník oproti těm předchozím výjimečný? Už tu byl Zlomvaz 2007 exportovaný na Pustevny, do některých ročníků se zapojily herecké konzervatoře. Jak se umělecké školy zapojily letos?
Letošní ročník se rozrostl do šíře směrem k multi-žánrovému festivalu zapojením dalších fakult spolupracujících škol. V rámci Zlomvazu proto měli studenti možnost zhlédnout absolventské filmy, zajít na koncerty, na taneční představení atp. Shodný s předchozími ročníky byl formát divadelní přehlídky, pouze přibyla druhá Slovenská divadelní škola – Akademia umenia v Banskej Bystrici (AKU). Podobně jako v předchozích letech se během festivalu uskutečnila řada dílen a také pedagogický program – kolokvium, tentokrát na téma Herectví v alternativních divadelních formách.
Co zásadního toto kolokvium, do něhož se zapojili přední čeští divadelní odborníci, přineslo?
Pro mne přineslo hlavně pozitivní zjištění, že některé hranice nejsou v současné době podstatné. Forma není tak důležitá jako kvalita a étos. To vlastně shodně tlumočily příspěvky prof. Makonje, prof. Vostrého, prof. Vyskočila, pochopitelně každý z jiného hlediska. Zdá se, že hlavní starostí divadelní školy je všudypřítomný tlak komerce a levného výprodeje nehlubokých hereckých dovedností. Toto nebezpečí se týká prakticky všech forem.
Jaká setkání pro Vás Zlomvaz přináší?
Již zmíněné kolokvium je vždy příjemným svátkem a možností setkat se nad jedním tématem, ale pro mne jsou vždy zajímavá představení partnerských škol, protože nabízejí možnost jiného pohledu na naši vlastní práci.
Probíhají tato setkání v oficiálním, či v neformálním duchu?
Asi vás zklamu, mezi těmito dvěma možnostmi jsem se odnaučil rozlišovat. Oficiální setkání tak ztrácejí punc oficióznosti a neformální setkání jsou o něčem. Navíc, s kolegy ze spolupracujících škol se vídám poměrně často.
Zlomvaz pořádají zejména studenti 2. ročníku katedry produkce DAMU. Co organizace takového festivalu obnáší pro Vás?
Starost s organizací festivalu opravdu leží na bedrech studentů 2. ročníku katedry produkce a pedagozích, kteří projekt supervidují (hlavně Michal Lázňovský a Petr Prokop). Mne se týká pouze starost o zajištění části finančních prostředků formou centralizovaného rozvojového projektu, který podáváme společně s JAMU a který je významnou finanční pomocí, bez níž by v této době bylo velmi obtížné festival pořádat.
Jaké je propůjčit prostory školy tak velkému a studentsky bujarému festivalu?
Radostné. Je to přesvědčivý důkaz, že semestr opravdu končí! Navíc je skutečně povzbudivé potkávat ve škole studenty z Brna, Bratislavy a Banské Bystrice a radovat se z toho, když se jim daří, nebo když se daří těm našim (!), a s mírou nasávat festivalovou atmosféru. O radost víc, že našim se letos dařilo.
Festival studentů vysokých uměleckých škol Zlomvaz, od 18. do 22. května 2010, pražské Divadlo DISK a La Fabrika
Reklama