Cinema Mundi: Jiří Králík chystá v Brně ambiciózní festival

Připravovaný festival Cinema Mundi je organizátory prezentován jako „cesta kolem filmového světa za sedm dní“. Uměleckým ředitelem celé akce je bývalý dlouholetý šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík, který na sebe v létě 2009 upozornil další novou filmovou událostí Festivalem nad řekou v Písku. Hlavním organizátorem je Josef Čadík, provozovatel oblíbeného kočovného kina – Kinematografu bratří Čadíků.
Mezinárodní filmový festival Cinema Mundi má brněnskému publiku posloužit jako bilanční přehlídka, která v průběhu sedmi dnů na přelomu února a března představí nejlepší světové filmy roku 2009. Každou národní kinematografii bude reprezentovat pouze jeden celovečerní snímek, který je filmovými odborníky příslušné země považován za nejlepší film natočený v roce 2009. U převážné většiny děl potom platí, že jsou za jednotlivé země nominovány na ceny Americké filmové akademie – tedy adepti na Oscara. Návštěvníci festivalu budou mít, pro českého diváka prozatím ojedinělou, příležitost seznámit se během sedmi dnů s úrovní a kvalitou téměř celé světové filmové produkce. Každý festivalový den bude zaměřen na konkrétní oblast světa. Představeno bude těchto sedm filmových teritorií: střední a východní Evropa, západní Evropa, severní Evropa, jižní Evropa a Afrika, Amerika, jihovýchodní Asie a z hlediska geografické odlišnosti bude potom pravděpodobně nejatraktivnější blok věnovaný střední a západní Asii a Austrálii. Mnohé snímky z exotických oblastí budou během Cinema Mundi promítnuty v české premiéře.
Festival se původně měl odehrát v areálu BVV (brněnských veletrhů a výstav), což nebylo možné kvůli velké finanční náročnosti proměny výstavního areálu v adekvátní festivalové zázemí. Nakonec se tedy Cinema Mundi uskuteční v centru města – ve Velkém Špalíčku. Řada obyvatel Brna má ovšem k multiplexu mnoho výhrad, umělecký ředitel festivalu Jiří Králík k tomu v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes řekl: „I když je mi znám problematický vztah řady Brňanů ke Špalíčku, je to přece jen jeden z mála multiplexů, který má určitou atmosféru a ducha. Jsou tam restaurace, dost prostoru, který dává možnosti pořádání výstav a doprovodných akcí. Dá se z toho udělat pěkný kulturní prostor s kvalitní projekcí. Máme sedm sálů a ty nenaplníme jen festivalovými filmy. V plánu jsou i bilanční přehlídky festivalů, jako je festival dokumentů v Jihlavě, Jeden svět či Brněnská šestnáctka.“ Přesun akce do centra města tedy pravděpodobně do původním záměrem ryze světově zaměřené filmové akce přinese větší množství impulzů týkajících se české kinematografie. Na programu je mimo jiné i miniprofil nejslavnějšího brněnského filmaře Elmara Klose (připomenuto má být sté výročí jeho narození) nebo autorská čtení nových českých filmových scénářů. Diváci se navíc v rámci dnů jednotlivých geografických oblastí mohou těšit na doprovodné akce příslušných teritorií – koncerty, výstavy, besedy s tvůrci, setkání se zástupci jednotlivých zemí nebo ochutnávky národních kuchyní. Publikum se tedy bude moci seznámit nejenom s úrovní současné filmové tvorby v jednotlivých světových oblastech, ale i dalšími kulturně-společenskými aspekty.
Projekt Cinema Mundi je velmi ambiciózní, na dosavadní brněnské poměry snad až příliš. V současné době je tedy především otázkou, zda se vůbec podaří uskutečnit tak megalomanskou akci. Pokud ano, mohou se brněnští diváci ve dnech 24. 2. – 3. 3. 2010 těšit ve Velkém Špalíčku na filmový zážitek, který u nás dosud nemá obdoby.