FILMASIA – Festival asijského filmu

Ve dnech 29. 11.–2. 12. se v kinech Aero a Světozor uskuteční už 3. ročník festivalu Filmasia, filmové přehlídky asijské kinematografie. Po Koreji a Tchajwanu je letos zameřená na Hongkong, ale diváci se můžou těšit také na snímky z jiných zemí, novinky nebo filmy, které se u nás nepromítaly. Filmů bude letos méně, ale jejich kvalita to jistě vynahradí, alespoň tak můžeme doufat.
Hongkongská kinematografie, druhá nejpočetnejší na světě, je podobně jako Hollywood zaměřená komerčně a především žánrově a ve světě si vydobyla pověst nejen akčními filmy zahrnujícími bojová umění, nebo vytříbenou choreografii se zbraněmi všeho druhu (nebo oboje), ale také originální variace na ty nejotřepanější náměty. Ikonickou postavou je tady detektiv, kterého si můžeme vychutnat ve všech myslitelných podobách – a hodně často i nemyslitelných. Může se zdát, že se někteří tvůrci vyžívají v tom, že záměrně ruší zavedené představy o žánru, nebo dokonce o vlastní tvorbě. Není to však důkaz jejich kacířství, ale svěžesti, se kterou ke své práci přistupují, svěžesti, kterou jim může leckterý západní režisér či scenárista trpce závidět.
Není to samozřejmě jenom o akci, v přehledu hongkogských filmů najdeme také všechny filmové typy, které vyrábí Hollywood. Stále jsou ještě u nás poměrně neznámé, i když zájem o ně každým rokem roste. Distribuce na to zatím moc velký ohled nebere a tak se k většině asijských filmů dostává fanoušek jenom skrze festivaly a DVD. Přitom jejich komerční potenciál je dostatečný, technická úroveň značná a sebereflexe, s kterou k sobě přistupují, spolu s exotickým charakterem a jinými ratingovými normami jsou pro našeho diváka skutečnou lahůdkou. Filmasia je jedním z projektů, v současnosti už dobře zavedených, které se snaží o nápravu a alespoň částečné zaplnění mezery. A i pokud by byla takováto snaha marná, několik desítek filmů, které prezentovala, nejenom že systematicky mapuje širokou paletu asijské tvorby, ale v takovém případě je pro milovníky filmu skutečnou událostí.
V průběhu nejbližšího víkendu budou ve výše zmíněných kinech k vidění nejenom ukázky úspěšných akčních snímků z poslední doby, kde jména herců a režisérů slibují hodně, ale taky velice očekávané novinky i u nás známého Chan Park-wooka, autora „trilogie o pomstě“, jako je film Jsem cyborg, ale to nevadí, romantický příběh z prostředí psychiatrické léčebny, nebo oscarového a všestranného Anga Leeho, jehož Touha, opatrnost se odehrává v roce 1942 v Číně okupované Japonskem. Z několika filmů spojených se jménem jedné z režisérských ikon Hongkongu Johnnieho Toa zaujme především Železný trojúhelník, kde si přizval neméně slavné kolegy Tsui Harka a Ringo Lama k zajímavé koncepci filmu-štafety. A fandové hororů si jistě nenechají ujít sobotní Asijskou hororovou noc s několika skvosty tohohle žánru.