Maurové útočí na Jižní Moravu aneb TEN pravý filmový festival
Filmový festival v Karlových Varech už máme za sebou, Zlínský filmový festival si pamatují jenom sluníčkem vybledlé staré výtisky kulturních rubrik. A právě tohle horké letní sluníčko značí kromě onoho oblíbeného ročního období událost, kterou si každý filmový fanoušek a znalec červeně zakroužkuje do kalendáře a už od května počítá každý den, než ta paráda vypukne. Že nevíte o čem to blábolím? Koukáte do kalendáře? ANO, správně, jde o Letní filmovou školu v Uherském Hradišti.
Uherské Hradiště je malé město. Počet obyvatel se dá vyčíslit v pěti cifrách a ve městě existuje jenom jediné kino. Ale nastane noc, kdy princ jménem Jiří Králík nasadí hradišťské Popelce střevíček a ona se promění, ne však pouze na jednu noc, ale na plných deset dní, v hučící metropoli. Již třicet dva let se to opakuje, kdo to nezná, neví, o co přichází, kdo to zná, už tam jede, protože za pár dní propukne třicátá druhá Letní filmová škola (LFŠ) Uherské Hradiště.
Abych nejdřív uvedl do problematiky ty neznalé. LFŠ je festivalem těch opravdu artových filmů. Je až kupodivu, kam vedla obrovská snaha Jiřího Králíka zakoukaného na filmové plátno od dětství, když si uvědomíte, že malý festival, jak začínal před třiceti lety, se rozrostl do takových rozměrů, že jeho konáním se prakticky zdvojnásobuje počet obyvatel hostujícího města. Filmy, které se zde promítají v jediném legitimním kině, ve třech letních kinech, v místním divadle, v domě kultury a jiných naprosto nečekaných místech, jen tak k vidění nejsou, co se alespoň středoevropské oblasti týká. Okruh snímků zde bývá promítán dle zvoleného tématu, jež je každým rokem diametrálně odlišné od předchozích dvou ročníků. A stejně jak se rozrůstá oblast diváků festivalu, tak se stává festival známějším a prestižnějším v rámci celé Evropy. Není se proto čemu divit, když do tak malého městečka zavítají mnohé kapacity z filmové branže, případně začínající tvůrci výrazných filmů. Tak teď velmi zhruba víte, o co jde. Tak co na LFŠ letos uvidíte?
Aktuální ročník festivalu má v podtitulu téma "člověk a příroda" a ještě nížeji "africký film". Jste přírodomilci? Výborně! Ale ani ostatní se nemusí bát, protože program bývá pravidelně rozdělen do několika tematických cyklů tak, aby se vyhovělo i lidem s odlišným zaměřením. Programové složení letos tedy tvoří tyto cykly:
Člověk a příroda, africký film, kanadský film – hlavní trojice, která letos vévodí celému festivalu. Navzájem se proplétající linie filmových produkcí zaměřených na krásy přírody. Pořadatelé záměrně vybrali takové složení filmů, aby kontrastovaly s produkcí předešlého roku, kde se pod hlavičkou "filmová revolta" promítaly především filmy z městského prostředí. V tomto pásmu můžete zhlédnout velké kvantum u nás absolutně neznámých filmů z africké a kanadské produkce. Samozřejmě jsou zařazeny i snímky věhlasnější, od Darwinovy noční můry přes Nanuka, člověka primitivního, indiánskou trilogii, z níž uvidíte Powasquatsi a Koyaanisqatsi, až po Tarkovského Stalkera, který již přesahuje do jiných témat, jako mimochodem mnoho jiných filmů zařazených pod tato témata.
Osobnosti a výročí – každým rokem opakující se tematický okruh snímků, setkání a výstav. Z velké většiny pojednává o českých tvůrcích, což samozřejmě nevylučuje zahraniční hosty spolupracující na těchto pořadech. Letos zde například uvidíte několik filmů Akiry Kurosawy nebo můžete pobesedovat s Václavem Havlem.
Deset filmů, které… – pravidelně používané jméno pro okruh filmů, které více méně zapadají do hlavního tématu, ovšem intenzitou filmového zážitku, zpracováním, výkonem hereckých protagonistů, scénářem nebo jinou svou kvalitou tak nějak výrazně přečuhují.
Domácí film – projekce nových českých filmů, pravidelně spojené s delegacemi tvůrců snímků. Letos již postarší Toyen, Šílení, případně některý z více profláknutých snímků, které budou promítány pro veřejnost v letních kinech. Jako nádavek budiž pravidelná várka premiér a předpremiér. Letos zde určitě zazáří dokument o kultovním písničkáři Záviš - Kníže pornofolku pod vlivem griffithovy intolerance nebo nejnovější snímek první dámy českého filmu, Věry Chytilové, Hezké chvilky bez záruky.
Ozvěny světových festivalů – velmi oblíbená část programu. Jde o výběr těch nejlepších filmů, které v uplynulém roce poctily svou přítomností významné světové filmové festivaly, včetně těch méně významných českých.
Samozřejmě nesmí chybět hromada doprovodných akcí. Koncerty afrických skupin spojené s tanečními workshopy doplňuje klasická DIGITAL LFŠ dílna, kde se přihlášení zájemci naučí jak natáčet filmy digitálně. Kolem, téměř nepolapitelně, poletuje vklíněný program vybraných filmů pražských úchyláků z Aera a Světozoru, kde můžete vidět snímky z promítaček těchto nekonvenčních rebelů. Ať už film Červi z projektu Otrlý divák, nebo bollywoodský snímek z Indie, případně několik krátkých snímečků z Aerokraťasu. Perlou letošního roku je pak několik diskuzí na téma filmového pirátství a jak změnit legislativu, aby se mohla mládež filmově vzdělávat, případně debata o veřejnoprávních televizích a jejich vztahu k filmové kultuře.
Tak co, nalákal jsem vás? Doufám, že ano, protože už nezbývá moc času, Letní filmová škola totiž vypukne už dnes (v pátek 21. července). Hurá na vlak!
Pro více podrobnějších informací a registraci akreditací navštivte www.lfs.cz
.:Další díl:.