Oscar 2008 aneb Češka Irglová to dokázala

Co všechno se letos odehrálo? Veskrze příjemná klasika. Na červeném koberci se promenádovaly dámy v krásných robách a George Clooney opět všechny omračoval. I muže, protože ti museli při pohledu na jeho půvabnou partnerku jen souhlasně přikyvovat. Samotné předávání pak skvěle šlapalo díky moderátorským frkům Jona Stewarta, který se úspěšně strefoval jak do hereckých hvězd v sále, tak do prezidentských kandidátů. Taktéž ohromně potěšilo, když vítězná Markéta Irglová dostala druhou šanci říci svůj působivý děkovný projev. Napoprvé jí to nevyšlo, protože už začala hrát hudba pod vedením Billa Contiho, podruhé už se rozmluvila se vší parádou, díky čemuž se dostala i do výběru nejlepších momentů letošního ročníku dle zahraničních kritiků.
Samotné výsledky dopadly v hlavních kategoriích celkem dle očekávání, což určitě potěšilo sázkové bookmakery. Nejúspěšnějším filmem se stala Tahle země není pro starý se čtyřmi soškami, hned za ním se zaslouženě díky vítězství ve třech technických kategoriích zařadilo Bourneovo ultimátum. Dva plešouny si odneslo drama Až na krev a Edith Piaf. Pokání i Michael Clayton, kteří oba shodně vsázeli na sedmičku nominací, nakonec odešli jen s jednou proměněnou šancí. Žádný náskok o několik cen se tedy u žádného snímku nekonal, čímž alespoň každý něco dostal. Tedy až na Transformery, kterým trochu nepochopitelně unikla kategorie efektů (vyhrál Zlatý kompas), ale každý má holt jiný vkus a každý vidí situaci jinak. Nyní se podívejme, jak ji viděla americká filmová akademie, a u některých kategorií také, jak jsme si ji představovali my z NeKultury.
Nejlepší film: Tahle země není pro starý
NeKultura tip: Tahle země není pro starý
Na nominačním postu o nejlepší snímek a nejlepší režii sice figuruje vždy pětice filmů, ale skutečný souboj se odehrával především mezi favority Až na krev a Tahle země není pro starý. Právě druhý jmenovaný už se představuje i v našich kinech a popravdě, postupem času se z něho výsledný dojem stále zlepšuje. Honička a la Jen počkej, zajíci mezi Joshem Brolinem a Javierem Bardemem je lineární, ale o to působivější, a filozofující Tommy Lee Jones, jehož role zcela účelově předhazuje svoji zbytečnost, donutí popřemýšlet. Takže proč Coenovic dílko neobsadit na nejlepší film.
Nominovaní:
Tahle země není pro starý
Pokání
Juno
Michael Clayton
Až na krev
Nejlepší režisér: Joel and Ethan Coen
NeKultura tip: Paul Thomas Anderson
Když si Tahle země není pro starý shrábla nejlepší film, celkem bychom rádi viděli Paula Thomase Andersona konečně s plešatým naháčem v rukách. Jenže bratrské duo si tentokrát vychytalo nejpodstatnější kategorie, a tak se osmdesátý ročník Oscarů nese v duchu adaptace knihy Cormaca McCarthyho, která je plná drsných scén, drsných chlapů a poklidných záběrů na krajinu. Roztomilá Juno, chladivý Michael Clayton i evropský Skafandr a motýl holt musí postávat v jeho stínu.
Nominovaní:
Julian Schnabel (Skafandr a motýl)
Tony Gilroy (Michael Clayton)
Jason Reitman (Juno)
Joel and Ethan Coen (Tahle země není pro starý)
Paul Thomas Anderson (Až na krev)
Nejlepší herec: Daniel Day-Lewis
NeKultura tip: Daniel Day-Lewis
Z Johnnyho Deppa se stal šílený holič, který si žádá pomstu, z Viggo Mortensena brutální mafiánský Rus, George Clooney ztvárnil otřískaného právníka, jenž má aktuálně na starost špinavou zákulisní práci, a Tommy Lee Jones hledal ztraceného syna. Všichni ze sebe tahali vynikající výkony, ale Daniel Day-Lewis natolik triumfoval, že nikdo neměl pochyb o vítězi. Sám George Clooney před vyhlašováním pronesl, že to britskému herci přeje. Přála mu i akademie, a tak si odnesl svého druhého Oscara.
Nominovaní:
George Clooney (Michael Clayton)
Daniel Day-Lewis (Až na krev)
Johnny Depp (Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street)
Tommy Lee Jones (In the Valley of Elah)
Viggo Mortensen (Východní přísliby)
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Javier Bardem
NeKultura tip: Javier Bardem
Výkony všech nominovaných ve vedlejší mužské herecké roli byly natolik excelentní, že když se jejich představitelé objevili na plátně, ve většině případů si scény ukradli pro sebe. Jenže Javier Bardem udělal ze svého Antona Chigurha nekompromisní stroj na zabíjení, který se s jateční pistolí a brokovnicí s tlumičem nezastaví před ničím, přesvědčivě a odpudivě zároveň. O vítězi bylo v tomto případě také jasno.
Nominovaní:
Casey Affleck (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford)
Javier Bardem (Tahle země není pro starý)
Philip Seymour Hoffman (Charlie Wilson's War)
Hal Holbrook (Útěk do divočiny)
Tom Wilkinson (Michael Clayton)
Nejlepší herečka: Marion Cotillard
NeKultura tip: Ellen Page
Marion Cotillard se v Edith Piaf transformovala do francouzské šansoniérky se vším všudy a touto kompletní proměnou si zkrátka americkou akademii získala. Přesto bychom se soškou v ruce raději viděli mladičkou Ellen Page, která osobitou teenagerkou, jež se musí potýkat s nechtěným těhotenstvím, utáhla celý film Juno. Na druhou stranu můžeme za pár dní sledovat České lvy s o to větším zanícením, protože jestli nevyhraje oscarová Marion Cotillard za stejný herecký kus nad Danielou Kolářovou a Ivou Bittovou, bude to hodně velká groteska.
Nominovaní:
Cate Blanchett (Královna Alžběta - Zlatý věk)
Julie Christie (Daleko od ní)
Marion Cotillard (Edith Piaf)
Laura Linney (The Savages)
Ellen Page (Juno)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Tilda Swinton
NeKultura tip: Ruby Dee
Jako nejlepší herečku v hlavní roli jsme chtěli vidět mladici a v pozici nejlepší herečky v roli vedlejší zase sympatickou babičku. Ruby Dee se v Americkém gangsterovi sice objevila pouze na pár minut, ale dokázala se postavit i Franku Lucasovi a přežít. Což se cení. A navíc by se tím alespoň částečně smáznul exces akademie, když nezařadila drogové drama Ridleyho Scotta do hlavních kategorií. Jenže konkurenci měla Ruby Dee příliš silnou. Cate Blanchett podobná Bobu Dylanovi, drobná a velice talentovaná Saoirse Ronan i Amy Ryan jako drogově závislá matka měli však smůlu, hlavní cenu si odnesla Tilda Swinton za svoji bezpáteřní mrchu.
Nominovaní:
Cate Blanchett (I'm Not There)
Ruby Dee (Americký gangster)
Saoirse Ronan (Pokání)
Amy Ryan (Gone Baby Gone)
Tilda Swinton (Michael Clayton)
Nejlepší adaptovaný scénář: Joel and Ethan Coen
NeKultura tip: Ronald Harwood
Komu přidělit nejlepší adaptovaný scénář, komu. Na jedné straně Christopher Hampton s těžkým přepisem Pokání, na druhé Sarah Polley se smutným příběhem stáří. Těžko soudit, jakými myšlenkovými pochody se řídili akademici, každopádně cenu šoupli asi největší papírové jistotě. Coenovým by se přitom dalo pár maličkostí vytknout, ale nechejme to být. Skafandr a motýl však pracuje s námětem zajímavěji než doslovný přepis, proto hlas pro něho.
Nominovaní:
Christopher Hampton (Pokání)
Sarah Polley (Daleko od ní)
Ronald Harwood (Skafandr a motýl)
Joel and Ethan Coen (Tahle země není pro starý)
Paul Thomas Anderson (Až na krev)
Nejlepší původní scénář: Diablo Cody
NeKultura tip: Tony Gilroy
Další sázka na jistotu. Debutantka Diablo Cody s Juno prorazila hodně jednoduše, za což jí patří velké poděkování, protože se jedná o skvělý kousek, který ve spojení s režií Jasona Reitmana a mladou Ellen Page potěší a pobaví. Tony Gilroy by si však za svůj zákulisní pohled na advokátskou činnost plešouna taky zasloužil a našince by ocenění Jana Pinkavy taktéž potěšilo. Ale snad se díky oscarovým ambicím, z nichž jen tato za původní scénář vyšla vítězně, distributoři rozhodnou zakoupit Juno i do českých kin. A pokud má bývalá striptérka Diablo Cody v zásobě několik dalších takto osvěžujících (tragi) komedií, sem s nimi.
Nominovaní:
Diablo Cody (Juno)
Nancy Oliver (Lars and the Real Girl)
Tony Gilroy (Michael Clayton)
Jan Pinkava, Jim Capobianco, Brad Bird (Ratatouille)
Tamara Jenkins (The Savages)
Nejlepší animovaný film: Ratatouille
NeKultura tip: Ratatouille
Persepolis působí ve své filmové podobě hrozně zkratkovitě, což jí ubírá na jakémkoliv emocionálním dopadu. Divoké vlny jsou velice zábavnou sondou do surfařské soutěže tučňáků, jenže černobílí opeřenci vyhráli už loni. Ratatouille je klasicky střižený příběh pro děti i dospělé s úžasnou animací a povedeným hudebním doprovodem. Vítězství dalšího pixarovského dítěte se tedy předpokládalo měsíce dopředu.
Nominovaní:
Persepolis
Ratatouille
Divoké vlny
Další kategorie:
Nejlepší krátkometrážní animovaný film: Peter & the Wolf
Nejlepší krátkometrážní hraný film: Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)
Nejlepší krátkometrážní dokumentární film: Freeheld
Nejlepší dokument: Taxi to the Dark Side
Nejlepší cizojazyčný film: Ďáblova dílna
Nejlepší výprava: Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street
Nejlepší kamera: Až na krev
Nejlepší kostýmy: Královna Alžběta - Zlatý věk
Nejlepší střih: Bourneovo ultimátum
Nejlepší masky: Edith Piaf
Nejlepší hudba: Pokání
Nejlepší píseň: "Falling Slowly" (Once)
Nejlepší zvuk: Bourneovo ultimátum
Nejlepší vizuální efekty: Zlatý kompas
Nejlepší střih zvukových efektů: Bourneovo ultimátum