KVIFF 2008 aneb Poznámky batůžkáře

Jako jeden z dočasných obyvatel stanového městečka na půdě stadionu Závodů míru jsem byl nucen denně absolvovat několik dlouhých procházek či jízd přeplněným festivalovým autobusem mezi již zmíněným tábořištěm a městským centrem, kde se nacházela naprostá většina promítacích míst i stravovacích zařízení. Byla to nakonec jedna z mála příležitostí nadýchat se čerstvého vzduchu, jinak jsem jako filmový nadšenec trávil většinu času v šeru nacpaných kinosálů. Na nedostatek diváků si letošní ročník festivalu rozhodně nemohl stěžovat, jinak tomu bylo s počasím, již tradičně „aprílovým“. Koho by však zajímalo, zda venku panuje vedro či zima a řádí déšť nebo prudký vítr, když je dotyčný uveleben v křesle a očima hltá plátno před sebou?
Do Varů se zkrátka jezdí za filmy (a pro batůžkáře, kteří nemohou vymetat honosné večírky, to platí dvojnásob) a těch letošní Vary nabízely požehnaně. Těžké bylo už vybrat si nějaký snímek z tak bohaté nabídky, ještě těžší pak sehnat na vyvolený film lístky, ale podobné „honičky za pokladem“ už k Varům tak nějak patří. Filmový festival ve Varech svým divákům nabídl velké množství snímků nejrůznějších žánrů i stáří z nejrůznějších koutů světa, které byly rozčleněny do několika sekcí. Tou hlavní a nejsledovanější byla bezpochyby sekce soutěžní, obsahující čtrnáct celovečerních snímků (včetně dvou českých – Dětí noci a Karamazovů ). Vlastní soutěžní sekci pak měly i dokumenty (ani zde nechybělo české zastoupení – René a Bye Bye Shanghai) a přídomek „soutěžní“ nechyběl ani sekci Na východ od západu (mj. český snímek O rodičích a dětech). Z těch větších „nesoutěžních“ sekcí můžeme jmenovat Fórum nezávislých, Otevřené oči, Horizonty, Jiný pohled či Dny kritiků Variety. Mezi menšími sekcemi vynikaly vedle nejrůznějích „poct“ (věnovaných vždy uznávanému režisérovi) zejména populární Půlnoční filmy (letos staré britské horory) a Nový Hollywood II (např. Francouzská spojka či New York, New York).
S koncem pobytu na podobném festivalu mívá člověk smíšené pocity – uspokojení nad nezapomenutelnými zážitky se prolíná se smutkem a lítostí nad tím, že musí odjet a nestihl toho absolvovat ještě více. V mém případě pak převládala zejména radost z toho, že žádný z mnou zhlédnutých snímků mne vyloženě nezklamal (což může být dílem šťastná náhoda, mnohem spíše však zásluha erudovaných tvůrců festivalového programu). A jak to všechno nakonec dopadlo?
Cena diváků: 12 (r. Nikita Michalkov, Rusko, 2007)
Zvláštní uznání – sekce Na východ od západu: ŠIČKY (r. Lyudmil Todorov, Bulharsko, 2007)
Cena za nejlepší film – sekce Na východ od západu: TULPAN (r. Sergej Dvortsevoj, Německo / Švýcarsko / Kazachstán / Rusko / Polsko, 2008)
Zvláštní uznání – dokumentární film: VĚTŠÍ, SILNĚJŠÍ, RYCHLEJŠÍ (r. Christopher Bell, USA, 2007)
Cena za nejlepší dokumentární film do 30 minut: ZTRACENÝ SVĚT (r. Gyula Nemes, Maďarsko / Finsko, 2008)
Cena za nejlepší dokumentární film nad 30 minut: MUŽ NA LANĚ (r. James Marsh, Velká Británie, 2007)
Zvláštní uznání hlavní poroty: PÁTRÁNÍ (r. Attila Gigor, Maďarsko / Švédsko / Irsko, 2008), KARAMAZOVI (r. Petr Zelenka , ČR / Polsko, 2008)
Cena za nejlepší ženský herecký výkon: MARTHA ISSOVÁ (Děti noci)
Cena za nejlepší mužský herecký výkon: JIŘÍ MÁDL (Děti noci)
Cena za nejlepší režii: ALEXEJ UCHITEL (Zajatec)
Zvláštní cena poroty: FOTOGRAF (r. Nan T. Achnas, Indonésie / Francie / Nizozemsko / Švýcarsko / Švédsko, 2007)
Křišťálový glóbus za nejlepší film: UKRUTNĚ ŠŤASTNI (r. Henrik Ruben Genz , Dánsko, 2008)
Ceny za mimořádný přínos světové kinematografii si odnesla hned trojice velikánů – Robert De Niro, Juraj Jakubisko a Ivan Passer – a ani další hvězdný host festivalu, herec Christopher Lee, nepřišel zkrátka – obdržel Cenu prezidenta mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech...
Galerie{gallery}nekultura07/film/Karlovy_vary_2008/2clanek/galerie{/gallery}