Afghánský osud očima dánské režisérky Evy Mulvad

Malalai Joyová se dostala poprvé do popředí zájmu světových médií před čtyřmi lety. V roce 2003 neohroženě vystoupila v afghánském parlamentu Loya Jirga, označila většinu jeho členů za válečné zločince a upozornila na značné sociální problémy, o kterých se ostatní báli promluvit. Získala tak řadu nepřátel, ale zároveň se stala ztělesněním nové naděje a vzorem pro afghánské ženy, čímž učinila významný krok na klikaté cestě k afghánské demokracii.
V našich podmínkách věc naprosto samozřejmá a nedůležitá způsobila v zemi, kde posledních 20 let vládla občanská válka, nevídanou publicitu. Ve filmu máme možnost zhlédnout poslední týden před prvními demokratickými parlamentními volbami v roce 2005 tak, jak ho prožívala sama Joyová a lidé z její provincie. Díky své kandidatuře ji okolí začalo brát jako vševědoucí a všemocnou poradkyni a soudkyni, která vyřeší všechny jejich problémy. Na druhou stranu jen od svého prvního vystoupení v parlamentu musela čelit čtyřem vražedným útokům, nemohla vyjít z domu bez burky... Přesto ji ohrožení vlastního života od hlavního záměru – tedy zastupovat práva lidí – neodradilo. 18. září 2005 se stala nejmladší členkou afghánského Národního shromáždění, dnes spolupracuje s afghánským prezidentem Hamidem Karzáím.
Příběh Malalai je ale jen jeden z mnoha, který se neopakuje každý den. V pozadí jejího úspěchu stojí stále temná tvář minulosti, která vrhá stín na otázku ženské rovnoprávnosti. Proces změny chápání žen v afghánské společnosti čeká stejně dlouhá, ne-li těžší cesta než proměnu diktatury v parlamentní demokracii. Šokující výpověď 12leté dívky, kterou čeká sňatek s osmdesátiletým mužem, nemožnost žen dostat se k volebním urnám, protože jejich muži se nemohou postarat o děti – to je jeden z mnoha problémů země, která sice dospěla k demokracii, ale neví, co si s ní má počít.
Nepřátelé štěstí nabízí nekonečný prostor k zamyšlení. O tom, že k šíření demokracie nestačí jen vojenská síla a uvažování západních diplomatů. A o tom, že boj za svobodu má smysl.