Film Avengers: Ultimátní zábava pro každého diváka

Snímek Avengers bezpochyby patří k nejzářivějším vrcholům letošní filmové sezony. Výtvor společnosti Marvel Studios, která vlastní práva na velkou část známých hrdinů komiksového giganta Marvel, se dá považovat za vzorový příklad povedeného a úspěšného letního velkofilmu. V tuto chvíli je totiž nad slunce jasné, že Avengers se stanou obrovským komerčním hitem a zároveň dílem, které bude nacházet oblibu napříč širokým a různorodým spektrem diváků (recenzenty a fanoušky sešitů se superhrdiny nevyjímaje).
Prvním krokem k takto suverénnímu výsledku jistě bylo vložení důvěry do rukou režiséra Josse Whedona, jež se proslavil jako uznávaný tvůrce několika televizních seriálů (např. Buffy, přemožitelka upírů). Whedon, který u Avengers působil i jako hlavní scenárista, totiž dokázal ukočírovat tento monstr projekt a naplnit tak vysoká očekávaní, která se k filmu upínala minimálně od počátku trailerové kampaně. Komerční selhání by jistě způsobilo změny v budoucí dramaturgii Marvel Studios, protože Avengers se dají považovat za vyvrcholení několikaletého procesu postupného představování trochu méně známých superhrdinů jejich komiksového univerza (alespoň pokud mluvíme o publiku mimo Severní Ameriku).

Poučený divák tak již ví, kdo se skrývá pod maskou Irona Mana, odkud pochází bůh hromu Thor, jak vznikl Kapitán America a proč by nikdy neměl rozčilovat doktora Bannera. Přestože znalosti předcházejících snímků, jejich hlavních postav či komiksového pozadí učiní ze sledování Avengers ještě větší zážitek, divák bez těchto zkušeností určitě nebude v příběhu nikterak bloudit, a tudíž nepřijde o ohromnou porci zábavy, kterou Avengers nabízejí. Film totiž nakládá s rozdělováním důležitých informací velmi obezřetně, důležité postavy se objevují postupně a u každé je v průběhu snímku nějak naznačeno, o koho se jedná a čím je výjimečný.
Vyprávění tak působí nesmírně přehledným a promyšleným dojmem. Každý z šestice Avengerů má vyhrazen zhruba stejně velký prostor a nestrhává na sebe zbytečně velkou pozornost. Někdy v půlce by se sice mohlo zdát, že Tony Stark/Iron Man si pro sebe svým nezastavitelným vtipkováním krade hlavní part, ale jeho vlastnost ironického komentování spíše přirozeně zapadá do vyhroceného procesu nesnadného formování unikátního týmu, jehož členové byli po celý svůj život zvyklí jednat jako solitéři. Whedonovi se povedlo napsat kupu skvělých dialogů prošpikovaných výbornými vtípky i narážkami, které dodávají neakčním scénám solidní spád a zároveň potvrzují, že Avengers je opravdu potřeba sledovat s patřičně komiksovou nadsázkou.
Výtky spočívající v tom, že to není tak dobré jako Temný rytíř nebo noví X-meni, protože to není tak realistické nebo psychologicky přesvědčivé, se tudíž zdají být scestné. Avengers si rozhodně nehrají na dílo s jakýmkoliv společenským či uměleckým přesahem, jsou tu především proto, aby nás bavili, a to se jim daří opravdu skvěle. Zároveň vůbec nemusíme trpět pocitem provinění z toho, že sledujeme nějakou nejapnou hloupost. Avengers jsou v tomto ohledu na míle vzdáleni výplachovým blockbusterům typu Transformers 2 a 3. Na to má Whedon „své“ superhrdiny až příliš rád.

Můžeme si tak užít drobných detailů, jako je pomalé krystalizování menších spojenectví mezi postavami, které jsou si něčím podobné (např. vědci Stark a Banner), anebo občasné citace popkultury, na nichž lze dobře ukázat, jak málo do našeho světa zapadají „mimozemšťan“ Thor a „muž z minulosti“ Kapitán America. Skvělou práci odvedli tvůrci hlavně s doktorem Bannerem/Hulkem. Ten výborně pasuje do použitého konceptu humorné nadsázky, tudíž se nejedná o žádného ubrečeného chlapíka, nýbrž o sympaťáka, který má pod čepicí a jen tak se od nikoho nenechá zatlačit do kouta. A když se změní v zeleného mlátiče, který zničí, co se mu dostane pod ruce, působí vskutku neodolatelným dojmem. Jeho závěrečný výstup s arcilotrem Lokim se do dějin filmu jistě zapíše zlatým písmem.
Pokud máte jen trochu geekovské srdce, pak na Avengers snad ani nelze hledat chyby. Standardní propriety velkofilmu (výprava, akce, triky) tu fungují na jedničku (snad s výjimkou několika digitálních efektů). Herecký ansámbl se přesně drží rozehraných partů z minula anebo mile překvapuje jako Mark Ruffalo v roli Bannera. Dalo by se sice říct, že Scarlett Johansson není jako elitní agentka Black Widow příliš uvěřitelná a hraje za ni tak trochu její zadek, ale tuto výtku lze přejít s tím, že její role je v podstatě fyzického (až akrobatického) rázu a jejích několik nevěrohodných výrazů tváře se v záplavě bombastické akce a neskutečně vtipných dialogů rozhodně ztratí.
P. S. Hodnocení se týká 2D verze s českými titulky. Těžko říct, jak s Avengers zahýbá český dabing (a 3D), ale podle prvních dojmů se naštěstí o nic strašného nejedná.

Avengers (The Avengers, USA, 2012)
Režie: Joss Whedon
Scénář: Joss Whedon
Kamera: Seamus McGarvey
Hrají: Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett
Johansson, Chris Evans, Samuel L. Jackson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Tom
Hiddleston, Cobie Smulders, Gwyneth Paltrow
Délka: 142 minut
Premiéra v ČR: 3. 5. 2012
Reklama