Letopisy Narnie: Princ Kaspian
Druhý díl Letopisů Narnie jako by vyrostl spolu s hlavními hrdiny. Obsahuje všechny ingredience velkofilmu, ale ty stále nějak nefungují dohromady, něco tam skřípe. Fantasy svět, který tento film popisuje, zdaleka nedosahuje komplexnosti a formální dokonalosti Tolkienovy Středozemě, ta ale naopak nedosahuje kvalit ceněných cílovou skupinou, na niž míří právě Narnie. A jaká je tedy cílová skupina tohoto filmu?
Primárně jsou to asi slečny a výrostci v předpubertálním věku 10–14 let a jejich rodiče, tedy opět se jedná o „rodinnou zábavu“. Hlavním rysem těchto filmů je to, že se jejich tvůrci snaží, aby uspokojili úplně každého. Takže film obsahuje jak bojové scény, tak romantickou historku, mytické postavy, chamtivé a proradné zloduchy, jednoduchou magii, digitálně animovaná mluvící zvířátka, sympatické hlavní hrdiny, krásnou krajinu, temný hrad, rozlehlý les, řeku a několik křečovitých pokusů o vtip a v neposlední řadě taky trochu toho plytkého děje.
Největším problémem tohoto filmu je jeho dosebezahleděnost a naprostý nedostatek humoru. Na všech pokusech o vtipy je vidět, jak se jejich hollywoodští tvůrci museli hodně moc snažit a pachtit, aby vytvořili rádoby vtipnou hlášku animovaného zvířátka. Dalším problémem je to, že ačkoliv je film docela dlouhý (přes dvě hodiny), nic moc se tam neděje. Vlastně děj tohohle filmu by se dal vypsat jedinou větou rozvitou.
Na druhé straně výprava filmu je skutečně výpravná, hlavních i vedlejších postav je spousta a v některých okamžicích diváka akce příjemně překvapí. Potom ale zase zabolí nějaký nelogický zvrat děje nebo zbytečná několikaminutová bojová scéna (proč vlastně hrdinové dobývali ten hrad?) a příliš jednoduché směřování k závěrečné kydlenici, která ale svou rozvleklostí a nelogičností také nepotěší.
Je vidět, že celý filmový štáb jsou zkušení rutinéři, kteří dokáží v digitálním studiu vytvořit prakticky cokoliv. Našince asi pobaví několik českých herců ve vedlejších rolích, především Jiří Krytinář v několikanásobné roli trpaslíka nebo Klára Issová v roli nestvůrné stařeny. Dále nás může potěšit fakt, že většina filmu se natáčela v Barrandovských studiích a u vesnice Neznabohy poblíž Ústí nad Labem.
Jedním z velkých slabin Prince Kaspiana je role jeho pěti hlavních dětských hrdinů. Není prostě možné uvěřit, že těchto pět frackovitých puberťáků vede celou mytickou říši do boje proti zlým lidem a že je mohutné jednotky mytických kreatur poslouchají na slovo. Oproti tomu nový hrdina série, princ Kaspian, kterého ztvárnil líbivý dlouhovlasý Ben Barnes, se chová poměrně logicky a dá se mu chvílemi uvěřit královský majestát.
Abychom ale nebyli při hodnocení tohoto filmu příliš negativní, oproti prvnímu dílu se jedná o velký pokrok, především tím směrem, že ubylo patosu, dětinskosti a nudy a přibylo akce a digitálních efektů.
Režie: Andrew Adamson
Scénář: Andrew Adamson, Christopher Markus, Stephen McFeely
Kamera: Karl Walter Lindenlaub
Hudba: Harry Gregson-Williams
Střih: Sim Evan-Jones
Hrají: Ben Barnes, Skandar Keynes, Anna Popplewell, William Moseley, Peter Dinklage, Georgie Henley, Liam Neeson, Tilda Swinton, Warwick Davis, Predrag Bjelac, Sergio Castellitto, Simón Andreu, Pierfrancesco Favino, Klára Issová, Jiří Krytinář, Yemi Akinyemi
Délka: 147 minut
Česká premiéra: 19. 6. 2008