Lovci draků

Lovci draků jsou sice primárně (především příběhem a úrovní humoru) zaměřeni na dětské publikum, ale díky svému specifickému vizuálnímu zpracování na tento snímek mohou zajít i diváci nepoměrně starší či dospělí již zcela. Samotný příběh je vskutku prostý a příliš nevybočuje ze zaběhaných scenáristických vod. Pluje po takřka archetypální dobrodružné rovině: „skupina nesourodých přátel zatažených proti své vůli do nečekaného dobrodružství za záchranu světa proti zkáze a zároveň odhalujících skutečnou cenu vlastního přátelství“. Jinými slovy příběh je poměrně roztomilou variací na Shreka a jemu podobné, kdy čtyři hlavní hrdinové příběhu – statečná dívka a královská dcerka Zoe, udatný hromotluk a lovec draků Lian-Chu, upovídaný kecálek Qwizd a potměšilý modrý králík Hector – se vydávají na akční, dobrodružnou a notně uběhanou cestu za záchranu království Lorda Arnolda přemožením největšího draka, s kterým kdy měli tu čest (či smůlu) se ve svých životech setkat.
Na této cestě tak na ploše necelých 80 minut jako diváci potkáte většinu vděčných ingrediencí, skládajících se převážně z povedeného audiovizuálního zpracování a z vtipných hlášek a gagů ústředních postav, kde exceluje zejména modrý králík s prasečím nosem Hector, který většinou způsobuje převážnou část pravidelných vibrací diváckých bránic všech věkových kategorií (a mnohým bude určitě sympatičtější než jeho ekvivalent – kolega Osel ze Shreka). Právě velmi příjemná délka Lovců draků dá vyniknout především samotným ústředním charakterům, dobrodružné akci a nádherné hudbě, čímž chytře skrývá své slabiny v podobě již poněkud stereotypního a plochého scénáře bez výraznějších příběhových překvapení a gradace samotné zápletky.
Lovci draků pak ze všeho nejvíce připomínají svou estetikou a neobvykle akčním zpracováním jakousi počítačovou akční plošinovou arkádu ve stylu Heart of Darkness (znalci nepochybně přikývnou), kombinovanou se surreálnými adventurami typu Dreams to Reality od francouzského Crya (zasvěcení opět potvrdí). Tvůrci Guillaume Ivernel a Arthur Qwak, vědomi si svých omezených prostředků v animaci na evropské půdě, chytře zvolili odlišný vizuální nádech filmu a nesnažili se tak slepě dohnat nedostižný Pixar s jeho špičkovou animací. Místo toho nám v převážně nádherných a atmosférických obrázcích zobrazují levitující svět Lovců draků ve výtvarném podání, které si občas nezadá s typickým surreálně-abstraktním anime (např. Ghost in the Shell 2) se zvláštním francouzským nádechem klasické animace (Trio z Belleville), byť v 3D prostoru. Spolu s výtvarným zpracováním (které však asi nesedne každému) je třeba zmínit právě samotné draky. Tvůrci se v podobách, velikostech a variacích jednotlivých draků opravdu vyřádili a možná lze zhlédnutí tohoto filmu doporučit odrostlejším divákům právě kvůli nim.
Vizuální stránku Lovců draků pak podtrhne v některých scénách až velkolepě komponovaná virtuální kamera, podpořená nádhernou hudbou. Jejím autorem je překvapivě hollywoodský skladatel z tvůrčího tábora Hanse Zimmera Klaus Badelt (Piráti z Karibiku), který se připomene pochopitelně typicky v akčních pasážích, ale mnohem netypičtěji pak v surreálně meditativních pasážích a obrazech levitujících ostrovů, po nichž hlavní hrdinové procházejí za svým cílem, povídají si, či jen tak vzpomínají. V těchto pasážích se občas sami přistihnete, že byste alespoň na chvíli rádi strávili se Zoe, Lian-Chuem, Gwizdem a Hectorem takovou krátkou levitující procházku, či klidně akcí nabitý a mnohdy vtipný útěk před draky, které měli tito čtyři původně spíše lovit.
Máme-li pak hovořit o jednoznačných nedostatcích tohoto nového animáku, pak musíme zmínit onu plochost, stereotypnost a nic neobjevující příběhovou konstrukci scénáře a zejména pak trochu rozporuplný a narychlo useknutý konec bez nějaké výraznější gradace či poselství. Dalším minusem (týkajícím se však pouze české kinoverze) je pak český dabing, jež rozhodně není tak kvalitní jako ten původní v anglické či francouzské verzi. Nicméně menší diváci si tohoto nedostatku rozhodně nevšimnou, takže do kina můžete vyrazit především jako rodiče, kteří ocení specificky nádhernou audiovizuální podívanou, spolu s promyšlenými a vtipnými akčními pasážemi a charaktery jednotlivých postaviček, jež si zamilujete možná rychleji než jejich zámořské kolegy z Pixaru.
Lovci draků / Dragon Hunters / Chasseurs de dragons (Francie / Německo / Lucembursko 2008)
Režie: Guillaume Ivernel, Arthur Qwak
Scénář: Guillaume Ivernel, Arthur Qwak
Hudba: Klaus Badelt
Střih: Soline Guyonneau
Hrají: Vincent Lindon, Patrick Timsit, Rob Paulsen, Mary Matilyn Mouser, Philippe Nahon, Amanda Lear
Délka: 80 minut
Česká premiéra: 24. 4. 2008
Reklama