Piráti z Karibiku – Truhla mrtvého muže
Mezi lidmi panuje hluboké přesvědčení (nutno říci, že oprávněné), že druhé pokračování jakéhokoliv úspěšného filmu se téměř nikdy nevyrovná kvalitě dílu úvodního. Nejčastějším úskalím bývá přehnané množství akčních scén, nedostatek originality z prvního dílu a hlavně plytkost příběhu, jenž se nejčastěji jeví jako prvoplánový a pro film samotný nedůležitý. Všechny tyto uvedené atributy se ale ani náznakem netýkají filmového pokračování snímku Piráti z Karibiku – Prokletí Černé perly.
Tím samosebou nechci říci, že by z druhého dílu vymizely scény, při nichž divák trne v sedačkách kina, a ani bych si nedovolil prohlašovat, že se v kině nezasmějete, jelikož "odlehčených" scén je ve snímku požehnaně. Film dozajista uspokojí i diváky, kteří si všímají jak výtvarného podání rekvizit, tak umocňující hudby. O hereckých výkonech ani nemluvě – každý z herců se totiž skvěle vžívá do postavy a jen těžko si po zhlédnutí snímku dovedete představit, že například Johnny Depp v reálném životě není pirátem. Ani exteriéry nejsou nijak nezajímavé, filmaři během natáčení navštívili čtyři nádherné ostrovy a poslouchali pokyny jednoho z nejschopnějších filmových vizionářů své gererace – tedy režiséra Gora Verbinskeho. Duo "autorů příběhu" (Ted Elliott a Terry Rossio) odvedlo skvělou práci. Zpočátku se sice chvíli hledáte, ale jak se nitky příběhu rozvazují, divák si spojitosti najde a může se plně věnovat ději, jenž se neustále převrací, a díky skvělým časovým střihům, mezi nimiž je jen velice málo zbytečných scén, si příběh užívá až do konce. Ale hezky popořadě.
Svatba nebude. Plánované oddání mezi Willem Turnerem (Orlando Bloom) a Elizabeth Swann (Keira Knightley) přeruší zatčením obou lovec pirátů lord Cutler Beckett (Tom Hollander) z Východoindické společnosti, jenž chce využít Willa k tomu, aby získal kompas kapitána Jacka Sparrowa (Johnny Depp), který ukazuje k místu, kde se nalézá to, po čem srdce držitele touží nejvíce. Will splněním slibu může zajistit sobě i své milé svobodu (nebo se tak alespoň domnívá), a proto ihned vyráží hledat Jacka Sparrowa. A co že to chce lord Beckett ze všeho nejvíce? Chce dostat truhlu Mrtvého muže, díky níž by získal pod své velení loď Davyho Jonese (Bill Nighy), jehož posádku tvoří mrtví, kteří se před svou smrtí upsali krví k službě. Jack Sparrow hned v první scéně získává klíč, respektive obrázek klíče, který potřebuje k otevření truhly Mrtvého muže. A k čemu ji vlastně potřebuje otevřít Jack? Vyjde totiž na povrch, že i on se upsal legendárnímu Davymu Jonesovi a po smrti by musel strávit celý "život" na Davyho lodi, Bludném Holanďanovi. Kletbu se rozhodne zlomit. Mezitím je nalezen Willem, jenž však spadne do léčky a stává se zajatcem na Bludném Holanďanovi, kde nachází svého otce, Štruple Billa Turnera (Stellan Skarsgard). I on zde odsluhuje svou faustovskou dohodu. Will se tedy rozhodne získat truhlu, aby tím osvobodil svého otce ze služby. Zdá se tedy, že Jack i Will mají stejný záměr, ale zápletka je ještě složitější. Proti Sparrowovi se totiž do boje vydá (na příkaz Davyho Jonese) i dávnověká nestvůra kraken – chobotnice s obrovskými chapadly, která je schopna potopit loď během několika minut (což nám dvakrát předvede). Jack musí získat truhlu pro sebe, aby jí mohl přesvědčit Jonese k odvolání krakena. Máme tu tedy tři adepty na získání pokladu, máme stále ještě nenalezený klíč, máme řádícího krakena, máme i dříve nezmíněného britského námořního důstojníka Jamese Norringtona (Jack Davenport), jenž se stále snaží dostat na kobylku Jacku Sparrowovi a zároveň se chce pomstít Willovi, jelikož s ním prohrál souboj o Elizabeth. I on se snaží získat poklad Davyho Jonese pro sebe – pro moc. Kdo ho tedy nakonec získá? Kdo se s kým spojí?
Jestli se vám zdá děj komplikovaný, věřte, že jsem popsal jen nejzákladnější křivku. Ve skutečnosti je mnohem složitější. Jack Sparrow se při svém dobrodružství například stane náčelníkem krutých domorodců jednoho z ostrovů. Je však určen za náčelníka hlavně proto, že se lidé tamního kmene domnívají, že až jej upálí, sestoupí k nim bůh. Dále se setkáme s věštkyní Tiou Dalmou (Naomie Harris), která připomíná něco mezi čarodejnicí z pohádky Princezna ze mlejna a elfy z Pána prstenů. Nesmím také opomenout to, že Elizabeth je vysvobozena svým otcem z vězení a v ději také hraje svou roli.
Herecké obsazení ve filmu je podobné jako v prvním dílu. Při sledování snímku si však zvučnosti jmen příliš neuvědomujete, děj vás doslova strhne. Postupně však divák chápe, proč jsou herci obsazení v tomto filmu tak cenění. Orlando Bloom skutečně dělá všechno, co je v jeho silách, aby zachránil svou snoubenku. Zároveň se snaží poukázat na temnější stránky své postavy, která byla v prvním díle pouze pozitivní. Sám k postavě říká: "Chtěl jsem, aby se Will tentokrát profiloval trochu méně jako ten seriózní a čestný mladý muž." Své role se výborně zhostil i Stellan Skarsgard, který hrál Orlandova otce. Na plátně je zachmuřený, téměř cítíte jeho neustálé obavy o osud jeho syna. Stále se snaží ulehčovat synovi pobyt na Bludném Holanďanovi, i když je to někdy na škodu. Superzáporňák Davey Jones, kterého představuje herec Bill Nighy mě také velice mile překvapil. Není to postava neustále zamračená. Drží si sice pozici negativního hrdiny, ale na diváka působí velice autoritativně, divák tuší, že postava skutečně ví, co chce a jak se ke svému cíli probojovat. Nejzajímavější postavou je však, podobně jako v prvním díle, Jack Sparrow v podání Johnnyho Deppa. Tento muž pochybné morálky, neskutečně sebestředný a pouze pro svůj prospěch jednající (v jedné scéně dokonce opouští Černou perlu, když ji napadne kraken) si získal nespočet fanoušků. Zcela jistě pro svou osobitost a zároveň směšnost. Sám Johnny o této postavě říká: "Nedokážu pochopit, jak se zrovna takové postavě podařilo získat si u diváků tak velkou oblibu." Upřímně, já to chápu. Depp ale zároveň říká: "Dostal jsem příležitost s touhle postavou něco udělat a měl jsem docela slušnou představu o tom, kým Sparrow je a jaký by měl být. Spousta lidí mě považovala za blázna. Ale já jsem se do toho vrhnul s velkým přesvědčením a diky tomu jsem mu dokázal vdechnout takovou osobnost."
Další věcí, která mě na filmu zaujala, byla skutečnost, že se postavy vyvíjejí. I za to patří dík dvojici scenáristů Tedu Elliottovi a Terrymu Rossiovi. Bojím se zde vypsat některé změny v chování postav, abych snad neprozradil příliš. Za všechny tedy uvedu snad jen jednu. Na začátku druhého dílu se vše schyluje ke svatbě mezi Elizabeth a Willem. Na konci snímku spatří Will svou snoubenku, jak líbá Sparrowa. Co se stalo? Will byl přeci téměř celou dobu na Bludném Holanďanovi. Mohl mezi Jackem a Elizabeth vzniknout nějaký vztah? Nebo je to jakási záminka k něčemu jinému?
Výtvarnou stránku měl na starosti zejména Rick Heinrichs. Nově ztvárněná loď Černá perla mě upřímně příliš nenadchla, ale loď Bludný Holanďan je impozantní. Tmavě zelená kocábka porostlá chaluhami, s černými plachtami již od pohledu budí respekt, a když je v dalekohledu nepřátelské lodě spatřena bez vlajky, protivníci nejčastěji prchají (kromě Černé perly, samozřejmě). Většinou jim to ale není moc platné, protože když už se náhodou stane, že se Bludnému Holanďanovi ztratí, vypustí posádka krakena. Ten je zpracován také velice věrohodně, takže v kině najednou věříte, že tato obluda, o které si námořníci vyprávějí již od 12. století, skutečně existuje.
U velkofilmů jsme si již zvykli na umocňující hudbu, zvláště pak v akčních scénách. V tomto ohledu se mi velice líbila hudba, která velmi přizpůsobivě doplňuje dění na plátně. Umně eskalující bubny a třeštící zvuk při jediné scéně, při níž se určitě leknete (já jsem si málem...), zážitek jen umocňují. Potěšila mě také smyčcová hudba v jedné z akčních scén, která jako by odlehčila situaci, ale zároveň hlubšími tóny poukazovala na pravý opak. Tím byla odražena i tvář celého filmu, v němž se chvíli smějete a chvíli trnete hrůzou.
Ne zrovna originálně, ale rozhodně zajímavě je řešená kamera. Filmy točící se na lodích a na pustých ostrovech zcela jistě vybízejí filmaře, aby získávali co nejvíce záběrů z výšky. Z těchto jsem si vybral jeden, který se mi líbil nejvíc. Totiž, když Bludný Holanďan útočí na Černou perlu a vysouvá příďová děla.
Jakmile vstoupíte do kina na film Piráti z Karibiku – Truhla Mrtvého muže, musíte přistoupit na hru, kterou s vámi v příštích 151 minutách rozehraje tým pod velením režiséra Gora Verbinskeho. Mozek se totiž někdy příčí a dává vám najevo, že takhle to teda nejde. Ten hlas zažeňte a věnujte se pouze plátnu. To vás zavede do sice jiného, ale zato zajímavého světa. A to je právě onen zážitek, kvůli kterému do kina vstupujete.
Originální název: Pirates of the Caribbean: Dead Man´s Chest
Distributor: Falcon
Premiéra: 3. 8. 2006
Režie: Gore Verbinski
Scénář: Ted Elliott, Terry Rossio
Produkce: Jerry Bruckheimer
Kamera: Dariusz Wolski
Kostýmy: Penny Rose
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Bill Nighy, Stellan Skarsgard, Jack Davenport, Kevin McNally, Naomie Harris a další