Protektor: Jeden den, který změnil lidské osudy

Vydařený film Marka Najbrta o změně lidských charakterů, který je zasazený do doby protektorátu Čech a Moravy. Hana je úspěšná filmová herečka, která si užívá své postavení, Emil pracuje jako pomocník v rozhlasu. Dne 15. března 1939 se jejich role náhle vymění, Hana kvůli svému židovskému původu musí filmový svět opustit a zůstává uvězněna v bytě. Emil naopak posílí svou funkci a stane se populárním hlasatelem rozhlasu.
Vývoj postav v příběhu je velmi propracovaný. Hlavními motivy jsou zde pocity moci a vděčnosti, které se ve zlomových okamžicích překlápí do absolutního souznění dvou dávno si odcizených osob. Jejich osobnostní vývoj je v psychologické podstatě přirozený. Emil nabývá pocitu, že se pro Hanu obětuje, ona si je vědoma, že je pro Emila nebezpečná.

Hana doma trpí a hledá jakékoli východisko ze svého „vězení“, při razii v kině jí promítač ukáže sklepní chodbu, která vede z kina přímo do jejího domu. Návštěvy kina se stávají jejím pravidelným únikem a pomalu navazuje vztah s promítačem, který se do ní zamiluje. Mezitím Emil v „zájmu“ manželky buduje svou hlasatelskou kariéru, která se mu ze začátku příčí, ovšem nevidí jinou cestu. S Emilovou funkcí roste i jeho sebevědomí a pomalu zapomíná, za koho vlastně bojuje, jeho úniky z reality se zhmotňují v záletech s milenkami. Oba se ztotožní se svými novými osudy a dávají jim volný průběh. Hana se věnuje svému dobrodružství s promítačem, který jí neustále ukazuje nové cesty, ať výlety ven do oblastí, které jsou pro Hanu zakázané, nebo testováním drog. Emil se proměňuje v nadřazeného samce, kterému Hana náleží. Krátkodobý zlom se dostaví s osudným bicyklem, který je na chlup stejný jako bicykl, který se hledá v souvislosti s atentátem na říšského protektora. Nenávist na chvíli zmizí a oba si uvědomují závažnost situace. Ovšem přes sled všech událostí spolu nedokáží žít a rozhodnou se ukončit svůj život každý po svém.

V Protektorovi se prolíná mnoho kamerových a střihových triků, které mu dodávají šmrnc. Film začíná flashforwardem, který pomáhá zorientovat se v ději a uvědomění si následného zvratu chování obou hlavních postav. Dalším důležitým prvkem je „film ve filmu“, jedná se o úvodní scénu ze zakázaného filmu, ve kterém Hana hraje; tento „film ve filmu“ se váže ke slavnému ponižujícímu citátu Adolfa Hitlera. Zde je vyzdvižen motiv bicyklu, který se stává symbolem neustálého úniku, tento záběr se neustále vyvíjí a graduje. Důležitá je i hudba, která koresponduje se záběry a dodává hloubku. Protektor je natočený v příjemných tlumených tónech, které navozují dobovou atmosféru, akcentují zde pouze výrazné barvy. Tento film je skutečným filmařským požitkem z mnoha úhlů pohledu, počínaje kamerou a konče hereckými výkony.

Protektor (Česko, 2009)
Režie: Marek Najbrt
Scénář: Robert Geisler
Kamera: Miloslav Holman
Hudba: skupina Midi Lidi
Hrají: Jana Plodková, Marek Daniel, Klára Melíšková,
Sandra Nováková, Jan Budař, Martin Myšička, Josef Polášek, Jiří Ornest,
Matthias Brandt, Simon Schwarz, Leoš Noha, Tomáš Žatečka, Cyril Drozda, Jan
Řéhák, Richard Stanke, Tomáš Měcháček
Délka: 100 minut
Premiéra: 24. 9. 2009