Retrospekce: Hvězdy nám nepřály: Dávka optimismu ve filmu, v němž rakovina hraje hlavní roli

Potká se dívka s chlapcem a všichni vědí, že z toho bude romantický příběh. Anebo možná ne tak docela – ti dva se potkali v podpůrné skupině pro nemocné rakovinou. Žádná sentimentální podívaná o vznešenosti umírání se nekoná, ale i tak (nebo spíš přesto) jde o jeden z nejsilnějších filmů poslední doby.
Jaké to je, umírat v teenagerovském věku na rakovinu? Hazel (Shailene Woodley) o tom ví své: rakovinu jí diagnostikovali ve třinácti letech a život jí jen prodlužuje nový lék. Její náplní jsou tak návštěvy doktorů, pobyty v nemocnici a čas strávený s rodiči při sledování televize. Pak potká Augusta (Ansel Elgort) – kluka, který si rakovinou v minulosti také prošel a se kterým si velmi rozumí. Jenže „život není továrnou na splněná přání“ a jejich čas je omezený…
Příběh, který nejde zfilmovat?
Hvězdy nám nepřály, v originále The Fault in Our Stars, je film režiséra Joshe Boona, natočený podle knižního bestselleru amerického spisovatele Johna Greena. Knihy Johna Greena jsou cílené na skupinu „young adult“, ale zároveň nesou univerzální příběhy: o lásce, přátelství nebo o smrti, prostě o životě v jeho nejpravdivější podobě. Jeho dalšími nejslavnějšími díly jsou třeba Hledání Aljašky (Looking for Alaska) a Paper Towns, přičemž u obou se v dohledné době počítá s filmovou verzí.

Ovšem natočit film podle tak osobní knihy plné narážek a filozofických otázek, jako je Hvězdy nám nepřály, vypadalo riskantně. Tím spíš, že se filmaři předlohy drželi dost přesně (vynecháno bylo opravdu málo, i dialogy jsou často převzaté). A přesto se ukázalo, že i film úzkostlivě se držící předlohy může být velmi kvalitní.
Takový obyčejný život
Za kvalitu očividně může silný příběh. Hvězdy nám nepřály není jedním z těch vyprávění, jež adorují umírání jako něco hrdinského a mluví o tom, jak lidé statečně nesou svůj osud – nakonec hlavním hrdinům je tento přístup nepříjemný, stejně jako všechny snahy okolí litovat je. Místo toho můžete nahlédnout do světa mladých lidí, kteří nemají šanci žít svůj život jako jejich vrstevníci, ale kteří vědí, že je to jediný život, který mají. Žijí tedy své každodenní strasti a vlastním způsobem se vyrovnávají se svou situací. Zatímco Augustus rád mluví o tom, že vždycky chtěl udělat něco jedinečného a „zanechat stopu“, aby si ho všichni pamatovali, Hazel se spíš snaží „eliminovat škody“, které svou smrtí napáchá na lidech, jež ji měli rádi. Jsou to postavy, se kterými se divák lehce ztotožní: kladou si otázky o životě a smrti, které si v nějaké fázi života pokládá snad každý. Jen v jejich případě jde o poněkud naléhavější témata. A na hodně z těchto otázek jim snad může odpovědět jejich oblíbený spisovatel, za kterým se vydávají na pohádkovou cestu do Amsterodamu, aby jim pověděl, jak žily jeho knižní postavy po konci knihy…
Hlavně se držet předlohy
První dojem z filmu (a ještě silněji z traileru – https://www.youtube.com/watch?…) je nutně pocit, že jsou dialogy trochu umělé. Tento fakt je dán hlavně tím, jak přesně se filmaři drželi dialogů v knize (které se nesnaží imitovat slangovou mluvu teenagerů), takže se tu objevují i delší, spíše divadelní monology. Zároveň filmaři použili postavu Hazel jako berličku v podobě vypravěče, který se na začátku překotně snaží provést diváka kontextem, aby mohl začít samotný příběh. Po chvilce ale tento nesoulad zmizí a film už běží přirozeně. Přirozeně nakonec vyznívají i výkony herců: Shailene Woodley a Ansel Elgort (oba můžete vidět i v další novince pro teenagery, Divergenci) s přehledem zvládají plynulé přechody mezi cynickými vtipy k dojemným chvílím naprosto uvěřitelně.
Pořádná dávka emocí

Za pozornost stojí soundtrack, na kterém se objevují současné hvězdy hudebního nebe: Ed Sheeran, Birdy, OneRepublic, Tom Odell a další. Hudba tu hlavně umocňuje už tak dojemné chvíle. Slovo „dojemný“ vlastně nejlépe shrnuje celý příběh: ať už si ho přečtete v knižní podobě, nebo se podíváte na filmovou verzi, připravte si kapesníčky. Hodně kapesníčků. Zatímco první část příběhu si drží atmosféru částečně odlehčenou vtipy a pubertálními replikami, ve druhé půlce už více sklouzává k sentimentu a atmosféra je těžší.
Recenzenti překřtili knihu na „nejvtipnější smutný příběh“ a platí to i o filmu, který ale za pomoci hudby a vizualizace zdůrazňuje tu smutnou část tvrzení. I přes těžké téma jde paradoxně o jeden z nejoptimističtějších a nejlidštějších příběhů, který nutně musí zanechat stopu.

Hvězdy nám nepřály (The Fault in Our Stars, 2014)
Režie: Josh Boone
Předloha: John Green
Scénář: Scott Neustadter, Michael H. Weber, John Green
Kamera: Ben Richardson
Hrají: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Willem Dafoe, Laura
Dern, Nat Wolff, Lotte Verbeek, Sam Trammell, Mike Birbiglia, Maurice Nathan
Weert, Emily Peachey
Délka: 125 minut
Premiéra v ČR: 5. 6. 2014
Reklama