Seth – Nezávislé studentské sci-fi

Včera (ve středu 21. dubna) měl ve zlínském Velkém kině premiéru nezávislý studentský snímek Seth. Velmi dobře organizovaná premiéra přilákala velké množství diváků, studentů a různých umělců nejen ze Zlína. Produkční snímku Monika Bajerová přichystala zajímavý doprovodný program v podobě výstavy obrazů Veroniky Daňkové, které se nesly v duchu scén ze smínku Seth.
Samotné projekci předcházely dva snímky, a to zdařilý animák Dobyvatel, který využil svůj několikaminutový prostor na jedničku a jejímu tvůrci Tomáši Bezděčkovi patří dík i za to, že svým krátkým filmem, prosyceným neustále gradujícími gagy, opravdu pobavil celý sál. Druhým krátkometrážním snímkem, který předcházel premiéře Seth byl pochmurně laděný film Jen pro ten dnešní den režiséra Jakuba Machaly o jednom starém muži, kterému v životě snad nic nevyšlo.
Příběh o nekonečné touze po životě

Ale skutečnou třešničkou na dortu byla avizovaná premiéra filosofického sci-fi bijáku Seth. Příběh odehrávající se v blíže neurčené době kdesi v Anglii rozplétá a zase splétá dohromady osudy stárnoucího doktora psychologie Barkleyho (Tomáš Šulaj), kterého právě opouští manželka a možná proto promítá do svého chování jednání své ženy, která mu během rozchodu neustále zatápí, a přemýšlivého robota Setha (Lukáš Hejlík), který se nechce v žádném případě vzdát svého bohatství v podobě omylem nabytého vědomí a téměř lidských emocí. Konfrontace obou zmíněných postav, která prochází téměř celým snímkem, je nesmírně nápaditá a jejich vzájemné dialogy a neustálé pření o to, která z postav má v sobě více lidskosti, přetahování se o slovíčka a významy. To je částečně to, co dělá snímek kvalitním. Vnímavým divákům určitě neunikne určitá spojitost se Scottovým Blade Runnerem, kdy se detektiv Rick Deckard v podání Harrisona Forda snaží zastavit vraždícího replikanta, kterého zosobnil Rudger Hauer. Snímek Seth, který natočil mladý režisér Vojtěch Dudek, není tak akční jako jeho pomyslný americký příbuzný. To však není výtka.
Mladí filmaři odvedli velmi dobrou práci a kvituji s povděkem, že jak zvolená forma, tak vypracovaný scénář dávají dohromady fungující celek.
Dalším kladem nezávislého snímku je výběr velmi dobrých exteriérů a interiérů, které dokreslují příběh a dávají mu jasné kontury. Jako základ místnosti, kde dochází ke konfrontaci robota a asociálního doktora psychologie, velmi dobře posloužila podle slov tvůrců stará celnice, ze které i díky mnoha štědrým sponzorům vytvořili velmi vkusný interiér centra robotického výzkumu. Za zmínku stojí ještě povedená kamera, spojená s vkusným rámováním jednotlivých obrazů, jež drží krok se vzrůstajícím napětím ve snímku. Tohoto principu se drží i správně vybraná hudební složka, která nenechá člověku vydechnout a drží jej v napětí až do posledního záběru. Mladí filmaři odvedli velmi dobrou práci a kvituji s povděkem, že jak zvolená forma, tak vypracovaný scénář, kde by se sice pár chybiček našlo, dávají dohromady fungující celek, jehož zhlédnutí si při nejbližší příležitosti rád zopakuji.

Třiadvacetiminutový filosofický snímek s prvky sci-fi má takový potenciál, že bych tvůrcům velmi přál, aby jej mohli dotvořit do podoby celovečerního snímku. Jednak příběh k tomu směřuje a jednotlivé postavy by získaly trochu více prostoru. Ale mé přání zůstane nevyslyšeno. Podle slov režiséra se teď produkční tým soustředí na to, aby mohl Seth vystoupit na festivalech ve Spojených státech a Japonsku. Snímek má reálnou šanci uspět i za hranicemi.
Třiadvacetiminutový filosofický snímek s prvky sci-fi má takový potenciál, že bych tvůrcům velmi přál, aby jej mohli dotvořit do podoby celovečerního snímku.
Hodnocení: 89 %

Seth (Česká republika, 2010)
Režie: Vojtěch Dudek
Scénář: Vojtěch Dudek
Kamera: Libor Erlebach
Zvuk: Lukáš Tvrdoň
Střih: Michal Dvořák
Hudba: Sidius
Produkce: Monika Bajerová
Hrají: Lukáš Hejlík a Tomáš Šulaj
Délka: 23 minut
Premiéra: 21.4.2010 od 19:30 ve zlínském Velkém kině
Reklama