Strana 6 - film-recenze
Kategorie: film-recenze
Nebezpečná metoda je psychoanalytická lovestory
V jednom rohu pokuřuje doutník slovutný Sigmund Freud, na druhé straně se připravuje s fešáckou dýmkou Carl Gustav Jung. Střet i souhra dvou velkých mozků psychologického oboru je tady. Uplynuly předlouhé čtyři roky, co Cronenberg naposledy přivedl na filmová plátna některé ze svých podvratných dítek. Je sice fakt, že posledními dvěma filmy upustil od své výrazné jinakosti a divnosti, nicméně vložil svůj talent do rukou uměřené látky, u které prosvítají body nejistoty, násilí i perverze. Nebezpečná metoda je příběhem psychoanalýzy, Junga, Freuda a psychologických myšlenek.
Přepadení ukazuje, že Francouzi si umí ochránit své občany
Francouzský snímek režiséra Juliena Leclercqa Přepadení popisuje dramatické události, které se odehrály v prosinci roku 1994. Tehdy na letišti v Alžíru unesla čtveřice teroristů letadlo, které se mělo vypravit na let do Paříže. Od momentu, kdy se tito muži zmocní létajícího stroje, sleduje film tři dějové linie: to, co se děje uvnitř letadla, snahu francouzských státních složek vymyslet nejlepší záchranné řešení a hektické přípravy zásahové jednotky (GIGN) před možným pokusem o osvobození pasažérů.
Sociální Poupata plná bludné marnotratnosti
Celovečerní debut Zdeňka Jiráského se již stal jedním z nejlépe hodnocených českých filmů loňského roku. Pádným argumentem je bohatá kolekce nominací na Ceny české filmové kritiky. Zdá se, že perfektní řemeslo se potkalo s bohatou látkou a nabídlo film vymykající se blátu zdejší kinematografie. Ovšem postavy samotné se noří do bláta svých vlastních problémů a narážejí na propastnou neschopnost adekvátní adaptace a normalizace svých životních osudů. Jsou to jenom lidi.
Fincherovi Muži, kteří nenávidí ženy chtějí být novou ikonou milénia
Není obvyklé, aby se režisér takového jména, jakým je David Fincher, rozhodl natočit remake snímku tak brzy po uvedení originálu. Možná je ale dobře, že se k tomuto odvážnému kroku rozhodl. Divákovi ještě nevyhasly veškeré vzpomínky na švédský předobraz, a tak může mimo jiné podumat nad tím, jak v knižní předloze našel naše divoké milénium americký enfant terrible a švédský tvůrce Niels Arden Oplev, který si převážně hraje na svém (rozuměj švédském) písečku.
Kazatel Kalašnikov je sektářská adorace jednoho muže
Sam Childers, jehož příběh se stal předlohou pro nový akční snímek Kazatel Kalašnikov, je pravděpodobně českému publiku naprosto neznámý. O to víc pro nás je překvapivá míra glorifikace, která napraveného hříšníka Childerse skrze snímek Kazatel Kalašnikov potkala. Přestože pozadí událostí, které Sam Childers alias Kazatel Kalašnikov zažil, mají reálný základ, od filmu nečekejte fakta a uvěřitelné vyprávění. Naopak se tvůrci nezakrytě snažili vytvořit kult osobnosti Američana, který má přímou linku k Bohu. Využili k tomu ovšem nefér praktiky.
Přizdis*áče odděluje od průměrné americké komedie pouze britská angličtina
The Inbetweeners jsou v našich končinách poměrně neznámým seriálem. Ve Velké Británii se ale tento osmnáctidílný sitcom stal natolik populárním, že zapříčinil vznik celovečerního filmu. A nutno podotknout, že ohromně výdělečného. Teenagerovská komedie, pro kterou domácí distributor vybral „prcičkovsky“ laděný název Přizdis*áči, vydělala ve Spojeném království neuvěřitelných 45 milionů liber. To byl dost možná jeden z hlavních důvodů, proč se celovečerní verze dočkají i čeští diváci, kteří jsou tímto fenoménem v naprosté většině úplně netknuti.
Sherlock Holmes: Hra stínů podloudně skrývá, že umořila detektiva
Sherlock Holmes se dočkal už tolika ztvárnění, že oznámení o natočení hollywoodské reinkarnace zněla jako nošení sov do Atén. Mistr britských gangsterek Guy Ritchie ale přelouskal Doylovy knihy poctivě a připravil pro nás zábavný koktejl s neortodoxním hrdinou. Dvojka nyní přichází, aby dál rozvedla Holmesovu psychotickou povahu a odhalila, kdo byl tajemný muž v pozadí, který tolik stál o technologii dálkového spínače.