Strana 68 - film-recenze
Kategorie: film-recenze
Arsene Lupin – zloděj gentleman
Aktualizací Arsena Lupina se Jean-Paul Salomé (režie a scénář) a spoluautor scénáře Laureát Vachaud dopustili krvavé akční vraždy lupiče gentlemana. Ve snaze napasovat do příběhu z přelomu 19. a 20. století co nejvíce současných diváckých taháků zamořili děj akčním krvákem s pompézní demolicí, bojovým uměním, vendetou, terorismem a černou magií.
Kletba bratří Grimmů (The Brothers Grimm)
Kdo jsou vlastně bratři Grimmové? Specialisté na boj se zlem ve stylu Constatine, nebo chytří podvodníci ve stylu Arséna Lupina, či osvícení psychoterapeuti, kteří léčí slepou víru v mýty o čarodějnicích? Tyto otázky postupně vyskakují na diváka při sledování filmu Kletba bratří Grimmů.
Luk (Hwal)
Dvanáctý film u nás již celkem populárního korejského režiséra Kim Ki-duka byste poznali hned po první minutě, pokud jste viděli alespoň jeden z jeho předchozích snímků. Luk je opět minimalistický v dialozích a vyniká svou poetickou symboličností. Otázkou jen zůstává, zda se Ki-duk plácá ve stejných motivech, reáliích a příbězích záměrně, nebo protože nám prozatím jeho umění prostě nemá co jiného nabídnout.
Dítě (L´Enfant)
Belgický režisérský tandem bratrů Dardennových získal za film Dítě už čtvrtý zářez na pažbu. Tentokrát v podobě Zlaté palmy udílené na filmovém festivalu v Cannes. I když úroveň kvality tohoto festivalu poslední roky jaksi upadá, stále dokáže tato soška svědčit o jisté kvalitě a na rozdíl od účelového snímku Fahrenheit 9/11 se zde porota trefila do černého.
Outsider (Voksne Mennesker, Dánsko/Island 2005)
Islandský režisér Dagur Kári (ročník 1973) se po výrazném osobitém celovečerním debutu Albín jménem Noi (2003) vrací na filmová plátna se svým druhým snímkem Outsider . Obsahem, zaujetím a porozuměním pro obyčejný lidský život zasazený do zcela konkrétních situací, číhajících v postmoderním světě na každého trochu podobného ústředním hrdinům, zůstává novinka v intencích svého předchůdce.