DVD novinky: Přizdis*áči Brada Pitta

Když se do výběru nových stříbrných placek protlačí Přizdis*áči, teenagerská komedie se čtveřicí nadržených mamlasů, mohlo by se zdát, že intelekt si vzal tentokrát dovolenou. Jenže vulgární zábavu vyrovnávají geekové z Teorie velkého třesku, tanečnice Pina a baseballový hráč, který v Moneyballu chce posunout tým outsiderů na výsluní. Všechno je tedy v pořádku a rovnováze.
Přizdis*áči

Pod ohvězdičkovaným názvem se skrývá britský příspěvek do žánru teenagerských komedií, který vychází z osmnáctidílného seriálu The Inbetweeners. Čtveřice kámošů v něm prochází střední školou a zevrubně se pokouší probádat dívčí tělo. Což je pro většinu samozřejmě nedosažitelná meta, jelikož při kontaktu s opačným pohlavím plácají blbosti, poslouchají stupidní rady ostatních nebo se ztrapňují rovnou před celou školou. V podobném duchu se samozřejmě nese i jejich celovečerní útěk od rodičů. Dovolená v krétském městě Malia, kde se odehrávají pověstné noční party, jede z příběhového hlediska v klasickém duchu Prciček a dalších žánrovek. Přizdis*áči však opět dokazují, že mohou být nevkusnější, nemilosrdnější a v konečném důsledku i pravdivější a sympatičtější. Hlavní hrdinové sice mají inteligenci na úrovni pytle s pískem, ale pokud jejich charaktery znáte ze zmiňované seriálové podoby, zajisté je pochopíte. Cena: 199 Kč.
Teorie velkého třesku: Čtvrtá sezóna

Geekové a nerdi byli standardně vykreslováni jako osoby, kterým je vhodné se posmívat. Byli obtloustlí, brýlatí, propocení, žili ve sklepě u rodičů, měli abnormální zapálení do věcí, které „běžnému“ občanovi nic neříkají, a bojovali se slabou schopností řádné sociální interakce. Jenže se seriálem Teorie velkého třesku, který má v hlavních rolích právě několik zarytých geeků, se situace začala obracet. Díky Sheldonovi, Leonardovi, Howardovi a Rajovi už se jim najednou nemusí člověk posmívat, ale smát se s nimi, jelikož komiksové, filmové a další znalosti jsou přeci ukrutně vtipné. Stačí jim dát šanci jako Penny. Na Teorii velkého třesku je krásně patrný onen proces změny, kdy se z úplných asociálů stávají jedinci, kteří jsou schopni přežít i mimo svůj pokoj nebo vědeckou laboratoř. Zatímco první sezóna veleúspěšného seriálu překvapovala množstvím vědeckých a popkulturních odkazů, v sérii čtvrté, která vyšla nedávno na DVD, se již všichni párují a řeší vzájemné vztahy. Na sympatiích jim to ale stejně neubírá. Cena třídiskového balení je 699 Kč.
Moneyball

Zatím poslední film Bennetta Millera (režíroval oceňovaný životopis Capote z roku 2005) názorně demonstruje, jak se časy mění. Jde o sportovní film, v němž se bývalý nadějný hráč baseballu rozhodne vytáhnout polorozpadlý tým Oakland Athletics na vrchol. Jistě, klasika, jenže v tomto případě je hlavním tahounem na výsluní počítačová statistická analýza, která pomůže vypátrat příliš staré, příliš nevhodné nebo příliš problematické hráče s jinak vysokým herním potenciálem. Brad Pitt, který ztvárnil ústředního Billyho Beana, by ještě před několika lety zajisté zastával titulní roli na hřišti, v Moneyballu ale působí ve vážnější poloze jako muž v pozadí. A když si vezmeme Jonaha Hilla, který na sebe upozornil v přisprostlých komediích, musíme jeho seriózního ekonoma také přesunout do úplně nové herecké třídy. Ostatně byl za svoji roli nominován na Oscara. Moneyball zkrátka není standardní sportovní film. I z toho důvodu poskytuje nadstandardní divácký zážitek. V bonusech se nachází kupříkladu nepovedené záběry nebo rozsáhlý pohled, jak probíhalo natáčení. Cena: 299 Kč.
Pina

Oficiální text distributora praví: „Nejnovější film Wima Wenderse Pina je vůbec první evropský hraný 3D film. Wenders snímek natočil jako poctu německé choreografce Pině Bausch, která zásadním způsobem ovlivnila tanec a divadlo poslední třetiny dvacátého století. Film měl být společným projektem Wenderse a Bauschové, ale kvůli její nenadálé smrti vznikl ‚in memoriam‛ a zachycuje její klíčová díla a vzpomínky nejbližších spolupracovníků. Film je strhující cestou do světa gest a emocí, do krajiny duše zobrazené tělem.“ Snímek významného německého režiséra Wima Wenderse, který se podobně jako Werner Herzog úspěšně věnuje jak fiktivní, tak dokumentární tvorbě, propagaci postavil v prvé řadě na stereoskopii. Proto je smutné, když tuzemská DVD verze vycházející v edici Film X nabízí jen dvojrozměrný filmový zážitek. 100 minut plných pohybu má přesto stále potenciál uhranout i nezainteresovaného diváka, jelikož choreografie Piny Bausch byla zkrátka jedinečná. Cena: 199 Kč.
Reklama