Červenec 2012 - filmové novinky v kinech: Temný rytíř, Spider-Man, Do Říma s láskou a Polski film

Zanedbatelný odpor kladou ostatní premiéry, a tak se ujímají vlády nad standardními kiny komiksové charaktery. Po květnové týmovce Avengers tu máme zase sólovky – Batman a Spider-Man. Publikum lačnící po vypaseném blockbusteru by mohl zasytit i renomovaný upírobíjec Abraham Lincoln (nikoli jmenovec, ale samotný prezident), ale mohl by skončit jako jeden z protagonistů nového Soderberghova filmu Bez kalhot. Vypadá to totiž, jako by si někdo dělal legraci či že někdo upsal duši ďáblu, podobně jako v nové verzi Fausta Alexandra Sokurova. Jak jinak by v kinech mohla být sci-fi Iron Sky o tom, kterak nacisté sedmdesát let po setrvání v úkrytu odvrácené strany Měsíce usilují o nadvládu na Zemi?
Temný rytíř povstal

Loňským červencem ukončilo studio Warner Bros. jinou zajetou sérii, Harryho Pottera, a v letošním roce se rozloučí s komiksovou netopýří ikonou. Minimálně se očekává, že snímek Temný rytíř povstal uzavře trilogii batmanovských filmů režiséra Christophera Nolana. Jak ukazují přípravy další verze Supermana (Singerův citlivý přístup se nezdál, tak to zkouší se Zackem „akční fantasmagorie“ Snyderem), i přes uzavření této ságy by se za pár let mohl objevit další Batman. Jen těžko však bude hledat způsob, jak po střízlivém a chytrém přístupu Christophera Nolana látku pojmout. Okolo třetího Batmana zatím není takový humbuk jako minule. O obsahu se mlží a marketing nenašel v podobě nového záporáka tak silnou figuru, jakou byl Joker Heatha Ledgera. Město Gotham bude ohrožovat Bane, který si potrpí na hrubou sílu, a Bruce Waynea by to mohlo tentokrát bolet tak, až se z toho bude muset léčit. A na čí stranu se postaví Catwoman v podání Anne Hathaway? Proradná postava by mohla kartami ještě zamíchat. Jestli Nolan předvede dokonalý trik a vytře nám zrak, se dozvíme od 26. července.
The Amazing Spider-Man

Koho by to bolelo, kdyby měl nový Spider-Man český název? Netřeba začít po třech dílech s doslovným lpěním na překladu Pavoučí muž, ale častější výskyt filmů s anglickou předložkou „the“ je děsný. Mohl to být jednoduše Úžasný Spider-Man, stejně takový je. Snad to ocení aspoň anglicismy lajkující mládežnická cílová skupina. Tenhle Spider-Man je každopádně úplně jiný než ten v podání Tobeyho Maguira, který si s pavučinou zahrával naposledy před pěti lety. Produkční studio Sony se pustilo do restartu, takže příběh pojede od znova, v jiném duchu, v hlavní roli s Andrewem Garfieldem (The Social Network), s odlišným pojetím zvláštních schopností, novou holkou (Emma Stone) a snad i důrazem na komiksový sarkasmus postavy. Krom toho nás čeká pátrání po Peterově minulosti (proč vždycky bydlí u tety a strýčka, tj. co se stalo s rodiči?), které bude přerušovat přerostlá ještěrka, v niž zmutuje neopatrný vědec. Padoucha máme… a datum? V kinech od 12. července.
Až vyjde měsíc

Pod originálním názvem Moonrise Kingdom se skrývá další z řady filmových ujetostí Wese Andersona, na kterou mu kývla celá plejáda velkých hvězd. Naposledy si Anderson ozkoušel kompletní animační proces ve Fantastickém panu Lišákovi, který se české kinodistribuci vyhnul, a nyní se vrací k absurdním hraným postavičkám. Děj se odehrává v šedesátých letech minulého století na pobřeží Nové Anglie. Jako v každém velkém příběhu stojí za vším láska, tentokrát dvanáctiletých dětí, které kvůli tomu utečou pryč. Jejich zmizení tak začínají řešit rodiče dívky (Bill Murray, Francis McDormand), chlapcův táborový vedoucí (Edward Norton), místní policejní šerif (Bruce Willis) a sociální pracovnice (Tilda Swinton). Třeskutě divný humor je zcela jistě zaručen. Schovávaná začne od 12. července.
Do Říma s láskou

Letošní příspěvek Woodyho Allena do filmových análů představuje i další splněný bod na mapě navštívených evropských lokací. Hádání destinace však začalo být volbou titulů nudné (Půlnoc v Paříži, Vicky Cristina Barcelona), od teď už můžeme Allena podezírat i z neskrývaného skládání poct geniu loci. Zajímavější však bude, jestli se mu povede zopakovat úspěch, jaký jeho minulý, mainstreamově přijatelný film vyvolal i úspěšnými nominacemi na Zlaté glóby a Oscary. Dílo tentokrát seskládal ze čtyř příběhů, sám se znovu pustil jak do autorství, tak herectví, ale podobně jako u Owena Wilsona i zde nebude problém nalézt další typově podobnou postavu, a to v Jesse Eisenbergovi, který již úspěšně imitoval asociální charakter zakladatele Facebooku. Nezapomeňte si sbalit, dovolená s Allenem začíná 19. července.
Polski film

Kdo si vybere v červenci jako jediný film, na který zajde do kin, právě Polski film, dá se bezvýhradně všanc autorské hře. Nový český film, pod nímž je režijně podepsán Marek Najbrt, vykazuje veškeré znaky metafilmu, který je i není filmem, který se pohybuje v reálném prostoru jako dokument, ale herci určitě nejsou autentičtí a vršit se na sebe tím pádem bude jedna absurdní a ironická situace za druhou a doplňovat to budou jízlivosti komentující podstatu filmařského řemesla. Ústřední hereckou čtveřici tu navíc obstarávají Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Josef Polášek a Marek Daniel a vedle nich se objeví i Jan Budař, Jana Plodková nebo Lucie Benešová. Ale po příběhu nepátrejte, raději se nechte překvapit. Na festivalu v Karlových Varech je to navíc český zástupce v hlavní soutěži. Ve standardních kinech od 12. července.