Jak se dělá nová hudba

(motto letošní Expozice nové hudby)
V tomto duchu se uskuteční mezi 11. a 15. březnem 2007 v brněnském hudebním klubu Fléda již 20. ročník přehlídky "alternativního hudebního umění" s podtitulem "NO A...! Neakademický přístup Non Academic Approach". Posluchači mohou očekávat takřka cokoli. Jediné, co jistě neuslyší, budou typické postupy v artificiální i nonartificiální hudbě. Slovy laika: žádný Beethoven ani Mozart, žádné Tři sestry.
Na Expozici nové hudby se střetnou různé umělecké přístupy z mnoha evropských zemí, Českou republiku nevyjímaje. Sám divák rozhodne, zdali se ještě jedná o umění, experiment či pouhé dodržování přesně stanoveného postupu bez polibku múzy. O tom, jestli se v současnosti tyto hranice úspěšně stírají či nikoli, nás přesvědčí hned deset performancí v podání skupin i sólistů.
Z mnoha zajímavých projektů přinášíme několik tipů:
Pro ty, kteří se rádi nechávají unášet opravdu silně alternativními závany, je 11. března připravena aleatorická hudba (tj. hudba blízká improvizaci – pozn. autora) pro bicí a ruletu, jež vzniká na bázi konceptu a výtvarného umění. Tu bude mít na svědomí vynikající free-jazzový bubeník Vladimír Tarasov se svým projektem ATTO IX.
Večer 13. března načne experimentální duo mladých pražských hudebníků Petra Ference a Michala Brunclíka s názvem Birds Build Nest Orchestra, kteří svoji show provádějí pomocí gramofonů a vinylových desek. Jejich zvuk je změněn preparací, jež pomocí manuálního zásahu do stopy ozvláštňuje její původní znění, a tak se například z desky Karla Gotta může stát během chvíle techno, za které by se nemuseli stydět ani na CzechTeku.
Posluchači navyklí naslouchat spíše "obvyklejší" muzice se mohou těšit na nedělní seznámení s Lucem Houtcampem & POW Ensemblem a jejich kombinací jazzu a experimentální elektroniky opepřenou funky feelingem v podání trombonisty Josepha Bowieho.
Vrcholná show je nachystána poslední den, tedy 15. března, kdy se letošní Expozice nové hudby uzavře představením Gareth Davis Tria, jež vede klavírista Mik Keusen za doprovodu basklarinetisty a bubeníka. Pozoruhodné skladby Mika Keusena v sobě míchají minimalismus s moderním groovem, který vyúsťuje v improvizaci.
A na závěr jeden extra tip: pro zajímavost si zkuste před návštěvou jednoho z koncertů zformulovat vlastní názor na to, co že to ta hudba vlastně je, a po jeho zhlédnutí to zopakujte. Myslíte si, že si odpovíte stejně?
Foto:/Zdroj: www.enh.cz, vladimirtarasov.com
{exitpoll id=43}