Ursula Rucker – Básně o sexu, ženách a zkaženosti světa
Básnířka z Filadelfie, která kašle na předsudky o ušlápnutých kuchyňských puťkách, neuvědomělých černoškách a holkách trávících noci v hodinových hotelech. Studovaná žurnalistka se vrhá se svou třetí deskou na všechny problémy, které popkultura radostně drtí a potlačuje. Seznamte se s feministkou, která je hrdá na to, že její pusa dokáže uspokojit každého chlapa, a přitom je schopná recitovat verše o lásce, mateřské věrnosti i hlídací čubce jménem USA.
Ursula Rucker se zcela vymyká střednímu proudu, i když se v něm částečně máčí. Její předchozí uvědomělé verše se zremixovaly v dílnách s hvězdnou jmenovkou 4Hero nebo Jazzanova. Provařené reference tentokrát dostaly áčko a Ursula si musí vystačit sama. Producentskou práci si odbyl jazzový povaleč Anthony Tidd a společně s doprovodem se mu podařilo sestrojit složité těleso new jazzu, hip hopu, funk-rocku a soulu. Neděste se, ve všech případech se jedná o barvité podkresy pro sofistikované texty plné moudra a apelu, naštěstí okleštěné od kýčovitých moralit a kázání.
Básníci to ve 21. století nemají lehké. A když se navíc jedná o černou básnířku, která se nebojí sama sobě nadávat do kurev a zároveň se titulovat jako milující matka, trademark se jen blýská radostí. Ma´at Mama je otevřená výpověď doby, která se sama o sobě bojí vyprávět. Průšvih říkající si USA a otevřená uzavřenost otroctví, kdy negr je teď Afroameričan, ale černou kůži mu nikdo nepřebarví, ani nezmění rasistickou povahu rádoby tolerantních bělochů. Nesnažte se vytvořit si vztah k interpretce. Sama vám dá najevo, co k vám cítí.
You don´t love me
You don´t even know me
You don´t know my black life
My parents black love
Black struggle
My black history.
Tyto řádky lze lehce pozměnit – black&white – kooperace protichůdná, jenže pravdivá. Nezbývá, než si na rovinu přiznat, že mně ani vám do jejího života vůbec nic není. A ruku na srdce, proč by, sakra, mělo být? Proč se šťourat v jejích mindrácích, když je sama stejně vyklopí? Funguje tu obohacující dialog, v němž posluchač jen tupě zírá, pije pivo / víno / rum / vodu / sekt a v duchu přemítá o tom, že neslyší nic zlomového, nic, co už nebylo řečeno.
ALE! Řečené se v dnešní době pomalinku uchlastává v rohu milénia a nikdo mu nehodí ani pětku na lahváče. Bolí poslouchat do hiphopových beatů myšlenky o roli matky. Bolí historky o "radostném" dětství mezi koleny milujícího otce. Málokdo chce u hudby přemýšlet.
Rather see he swingin´ from a tree
Or me and my sistas faces squeezed between his
Knees as we
Blow on his dreams
Ursula Rucker se snaží o objektivní reflexi černošky v americkém cirkusu. Nevzdává se kořenů, díky nimž si udržuje naději, ale nebojí se je zesměšnit. Přestože hájí ženská práva, má otevřené oči. Nesklouzává do bagatelizujících klišé, i když k tomu některé verše nemají daleko. Zkrátka si dokáže udržet glanc. A její definici ženy by měly feministky recitovat pokaždé před spaním.
This woman
This
lunch and home, mistake and lover maker
double shift worker
sometimes warrior, sometimes weak
this everyday wonder
this…nation builder
this…raiser of leaders, of losers, of babies, of
boys who will become men
girls who will become woman
some call me mama
hey mama
hey mama
hey mama
Žádné osočování, pouhé konstatování. Nic nového pod sluncem, ale mrazu v zádech se jen tak nezbavíte. Jako se nezbavíte rozpaků, jež po poslechu Ma´at Mama budete mít. Producentsky profesionálně odvedená práce a textově mírně nedotažené tracky vytvářejí zajímavý materiál k přemýšlení. Pokud vás nebaví číst básničky, chcete jasné sdělení a umíte anglicky, Ursula Rucker by vám mohla otevřít oči a donutit vás přemýšlet o tom, že v USA jsou černoši utlačováni, ženy to nemají lehké a systém je pasák. Ano, dodatek se nabízí sám – slunce vychází na východě a zapadá na západě. Ale občas není od věci si to znovu připomenout.
Tracklist
2. Rant (Hot In Here)
3. Black Erotica
4. I Ain´t (Yo´ Punk Ass Bitech)
5. Sol´s Intro
6. Children´s Poem
7. Libations
8. Church Party
9. Uh Uh
10. Spiri – Chant
11. For Woman
12. Broken
13. Sundan´s Intro
14. Poon Tang Clan
15. LOVE