Music radar (Wise, Minus The Bear, Pork Feast)
Radar NeKultury.cz tentokrát zachytil zvláštní hudební vlny v západní části USA, ve Francii a také v západních Čechách. Pojďte a pomozte nám zjistit, zdali naše diagnostické přístroje omylem nezaznamenaly příliš nekulturní vlnění.
Wise
Duo francouzských (nu)jazzmanů Jubilen Birrot a Robin Notte hlásí release své v pořadí druhé studiové desky Metrophone (10. 10. 2006). Té první (Electrology, 2004) se prodalo na dnešní nikoli právě mainstreamovou pozici jazzu úctyhodných 10 000 kopií. Jejich rozjeté grooves ve smooth electro-jazzovém podání se na Metrophone rozrůstají díky elektronice a programmingu o další nové prostory. Díky přispění stálých hostů kořenících tuto francouzskou "mňamku" se tak můžeme společně oddávat modernímu jazzu a představovat si, jak se asi hraje ve francouzských klubech plných neprostupného oparu marihuany. Jejich poslední představení u nás na jaře tohoto roku ukázalo, že naživo to umí ještě lépe. Wise nás posílají po cestě, o které ani oni sami nevědí, kde a zdali vůbec končí. A o to přece jde, ne?
Minus The Bear
Tato americká "poppy, driving, techy" a indie rock kytarovka z hlavního města grunge Seattlu někomu možná připomene v dnešní době již nepříliš pálivé (snad spíše přesládlé) Papričky (rozuměj Red Hot Chili Peppers). Poslední, a pravděpodobně nejzdařilejší porci hudby servírovali v září 2005 (Menos El Eso). Za sebou mají již pět CD desek a řadu turné. Skupina složená z ex-členů kapel Botch, Kill Sadie a Sharks Keep Moving byla původně známá hlavně kvůli zvláštním názvům svých písní. Jediný důvod takovéhoto počínání – snaha upoutat pozornost na vlastní hudbu – nebyl americkými médii jaksi akceptován. S posledním albem si však kapela přestala ujíždět na názvech skladeb a vymanila se z až příliš v Americe ojeté textové tematiky "songs about drinking and girls". Menos El Eso, to jsou netradiční postupy v melodii i rytmice, metafory o penězích, holé nevinnosti a pocitech člověka po odchodu někoho blízkého. Upozornění: nejsou to "Kabáti" a není to vždy na čtyři, ale bude se vám to líbit.
Pork Feast
Mariánskolázeňská parta v čele s charismatickým zpěvákem Petrem Horkým dává vzpomenout na odkaz emo, hardcorových a metalových kapel, které se během devadesátých let dostaly z losangeleského undergroundu do nahrávacích studií velkých gramofirem. Jejich hudba se tak částečně blíží ke Korn, Downset či sacramentským Deftones. Pork Feast ale nejsou pouze ubohým plagiátem nekončící a klišovité smyčky nu-metalu, tak jak ho můžeme slyšet dnes a denně. Zpěvák se nedrží pro nu-metal klasického klišé – tedy rapu, ale vtiskává hudbě silné emoce. Jazzový baskytarista, bubeník a kytarista odkojení na metalu a melancholický vokalista, jenž se oddává dlouhým emotivním melodickým plochám, ale i úsekům s nepříčetným křikem. Tohle všechno můžete ochutnat na nekrácených ukázkách z prvního dema Pig Feast.
Ukázku z repertoáru kapely Pork Feast si můžete poslechnout na musicinfo.cz zde.
{exitpoll id=18}