Proč a jak studovat vysokou školu při zaměstnání?

Vzdělání hraje v dnešní době velkou roli při hledání pracovních pozic a mnohdy i udržení stávajícího zaměstnání. Zaměstnavatelé kladou vysoké požadavky na kvalifikaci svých zaměstnanců, a těm tak často nezbývá, než si i při zaměstnání doplnit své vzdělání. Někteří lidé pak i sami touží po dalším vzdělávání, neboť hned po střední škole neměli z nějakého důvodu tu možnost. Studovat při zaměstnání není jednoduché, ale přesto je o dálkové studium vysoké školy čím dál větší zájem. Jaké jsou možnosti takového studia? Jaká jsou jeho úskalí a naopak výhody?
Proč se pustit do studia při zaměstnání?
Kromě vlastní touhy po nabytí dalších nových znalostí a vědomostí vede většinu studentů ke studiu nutnost doplnit si vzdělání kvůli pracovnímu uplatnění. Přestože momentálně práci máte, možná se díky studiu budete moci porozhlédnout po vyšší pozici nebo jiném pracovním místě, které bude prestižnější a lépe ohodnocené. Vždyť kdo by nechtěl ve svém životě zažívat pracovní úspěch a kariérní růst? A někdy je takové vzdělávání nutné i kvůli stávající práci, když se u ní zvýší požadavky na kvalifikaci v oboru. I to se často stává, a tak je nutné se odhodlat a vrátit se do školních lavic.
Kde se dá studovat při zaměstnání?
Dálkové bakalářské studium nabízí mnoho veřejných i soukromých vysokých škol. Kromě oborů, kde kvůli náročnosti studia tento model není možný (například medicína nebo jaderná fyzika), můžete dálkově vystudovat prakticky cokoliv. Velmi oblíbené jsou v dnešní době různé ekonomické obory. Ekonomiku a management podniku nabízí například Bankovní institut vysoká škola (BIVS), nejdéle působící soukromá vysoká škola v Praze i celém Česku.
Je takové studium plnohodnotné?
Ano, bezpochyby. Rozdíl mezi denním a dálkovým (nebo také kombinovaným) studiem je v počtu hodin strávených v univerzitních lavicích. Při denním studiu jsou přednášky a učivo rozděleny do pěti dní od pondělí do pátku. Oproti tomu u dálkového studia bývají povinné předměty většinou směřovány na soboty, nepovinné pak mohou studenti navštívit třeba i ve všední dny brzy ráno před prací nebo večer po ní. Na některých školách se do školy dochází jen několikrát za semestr, to ale neznamená, že by učení bylo méně. Jen je kladen vyšší důraz na samostudium.
Jak si vybrat tu pravou vysokou školu?
Záleží na tom, co chcete studovat. Pokud máte jasno v oboru, pak si určitě zjistěte informace o konkrétní vysoké škole. Jak moc podporuje dálkové studium? Co vše svým studentům nabízí? Například již zmiňovaný Bankovní institut vysoká škola nabízí hned několik oborů bakalářského studia, které vás připraví na profesionální práci ve finanční sféře. Je součástí významného německého vzdělávacího holdingu COGNOS AG a mimo samotné vzdělávání klade velký důraz i na vědu a výzkum vedoucí k neustálému rozvoji ve svém oboru. Studentům kromě možnosti uhradit školné v podobě splátek nabízí především hodnotné přednášky a vysokou orientaci na praxi.
Jak se dá skloubit práce a škola?
Někdy je to poměrně obtížné a dost záleží na tom, jak ochotný bude váš zaměstnavatel. Někteří rádi vychází svým studujícím zaměstnancům vstříc, jiní naopak. Určitě je ale třeba počítat s tím, že po dobu studia se budete muset vzdát velké části svého volného času, koníčků a zábavy. Nedostatek času bude pravděpodobně jedním z největších problémů při studiu, ale kvalitnímu vzdělání je třeba něco obětovat. Ostatně, děláte to hlavně pro sebe.
Jaká jsou úskalí studia při zaměstnání?
Kromě neustálého boje s časem znamená kombinované studium při zaměstnání také vysoké nároky na sebekázeň. Musíte zvládnout zorganizovat si čas a rozdělit ho mezi pracovní povinnosti, odpočinek a učení. To vyžaduje disciplínu, kterou v sobě každý musí najít sám.
Vzdělání je hodnota, která vám zkvalitní pracovní život a nikdo vám ji nevezme. Investujete-li čas a peníze do studia vysoké školy, jistě se vám takový vklad vrátí. Pokud tedy máte možnost, neváhejte a začněte studovat.
Reklama