Autorské čtení z knih nominovaných na Magnesii Literu

Na prvním čtení se přihlížejícím představili čtyři hosté, každý z nich reprezentující jiný žánr knižní tvorby. Jako první vystoupila spisovatelka, překladatelka a autorka divadelních studií Radka Denemarková se svou knihou Peníze pro Hitlera. Porota Magnesie Litery ke knize vydala tento oficiální výrok: "Velké, pevné, aktuální téma hloubky antického dramatu." Jde o příběh židovské dívky Gity Lauschmannové, která žije v německé rodině na území Čech, kde se k ní nechovají zrovna nejlépe. Autorka přiznává, že se neinspirovala skutečným příběhem, nicméně rámec knihy ze skutečného příběhu vzešel. "Inspiroval mě článek v Respektu o ženě, která žádala o navrácení majetku, jinak je to moje fantazie," tvrdí Denemarková. "Je to příběh ženy v mužském světě, příběh paměti. Hrdinka je silná osobnost, její sílu se snažím vyjádřit krásou jazyka," komentuje autorka. Na závěr svého vystoupení Denemarková osvětluje původ jména hlavní hrdinky: Gita vznikla od poslední slabiky jména hrdinky jejího prvního románu Birgit a Lauschmannová od německého slova Lausch – veš, protože se s ní jako se vší zacházelo.
Dále se posluchačům představil nejmladší autor nominovaný letos na Magnesii Literu, devětadvacetiletý Lukáš Zedník se svou prvotinou Zahrada s jabloněmi a dvěma křesly. Jeho kniha bude bojovat o umístění v hlavní kategorii poezie. Iva Procházková, známá autorka knih pro děti, přečetla okouzlující úryvek ze své nové knihy Myši patří do nebe, ale jenom na skok. Její dílo zajímavě a dětským jazykem pojednává o reinkarnaci. Na dotaz moderátora, proč si vybrala jako téma dětské knihy právě otázku reinkarnace, odpověděla, že jako dítě trpěla strachem ze smrti, a nikdo z dospělých jí tehdy nebyl schopen vysvětlit, co to vlastně je. Dále naznačila, že kniha je čirou fantazií bez jakéhokoliv náboženského podtextu o dvou přátelích, jejichž touha po reinkarnaci vyvěrá z velikého přání znovu se narodit. To, že kniha začíná smrtí hlavní hrdinky, vyvolalo na internetu kontroverzní reakce.
Jako poslední se v kavárně Kanzelsbergeru představil novinář a publicista Erik Tabery z Respektu s knihou Nerušit, vládneme, jež má být jakousi replikou dohody ODS a ČSSD, jejíž následky nás, podle jeho slov, doprovázejí dodnes. K napsání knihy ho motivovalo hlavně to, že se chtěl odreagovat od uspěchané práce v redakci, a také to, že český knižní trh je poměrně chudý na knížky o politice. Sám však přiznává, že psát o politice je těžké, neboť se neustále vyvíjí, a za druhé, čtenáře tenhle typ četby moc netáhne, navíc se vydávání takových knih značně prodraží a pro novináře to pak znamená ztrátu času. Nicméně politici, kterým se Taberyho kniha dostala do ruky, ji označili jako "férovou". Na závěr autor uvedl, že by rád napsal knihu o politice pro děti, inspiroval se totiž předchozím čtením Ivy Procházkové.
Slavnostní vyhlášení cen Magnesia Litera se bude konat 22. dubna od 20.00 hodin v Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze. Večerem bude provázet Jan Burian. Televizní diváci se dočkají přímého přenosu na ČT2.
Od poloviny února probíhá čtenářské hlasování o nejlepší knize pod záštitou knihkupectví Kanzelsberger. Čtenáři mohou hlasovat pomocí slosovatelných pohlednic, které si mohou brát nejen v knihkupectvích Kanzelsberger, ale i v knihovnách, kavárnách, školách a restauracích a barech sítě Boomerang Media.