Knihománie 2014 ve znamení dobrého jídla a literatury

Od 22. října do 22. listopadu probíhá Knihománie, akce, která je prezentována jako „vrchol knižní sezóny“. Vychází při ní 22 knižních bestsellerů různých žánrů a pro různé cílové skupiny. Pojďme se podívat, co pro nás letos nakladatelé připravili.
Nijak překvapivě i letos Knihománie sází hlavně na rádoby originální kuchařky, osvědčené světové bestsellery a známá česká jména spisovatelů. Pokud se podíváme na seznam nabízených knih z minulého a letošního ročníku, nemůžeme si nevšimnout toho, že se sobě velmi podobají rozložením žánrů, ale dokonce i nabízenými autory. Tento i minulý rok nakladatelé lákali na Murakamiho (minulý rok to byl poslední díl IQ84, letos Kronika ptáčka na klíček), na autora krimi Jefferyho Deavera (Pokoj smrti a Sběratel kůží), na kuchařky od Romana Vaňka i na příběhy Čtyřlístku.
Akce, která by tak mohla díky masivní reklamní kampani upozorňovat na nové objevy a nepříliš známé talenty, jen potvrzuje, že jde o čistě komerční podnik. Ale posuďte sami: přinášíme seznam nabízených titulů i s krátkým popisem.
Uvařit se k smrti
Nikdy mě nepřestane
překvapovat, kolik lidí kupuje kuchařské knihy. Pokud si otevřete seznam
zmiňovaných dvaadvaceti knih, zjistíte, že tři z nich jsou kuchařky.
Nutno ale přiznat, že podle všeho nepůjde o žádné tuctové knihy.
Můžete sáhnout po knize Menu podle Koko, ve které se
recepty kombinují s QR kódy, díky nimž se můžete dostat přímo
k videím. Kuchařkám doplněným o DVD s recepty očividně odzvonilo a
tenhle žánr se posouvá do nových multimediálních rovin. Autorka Veronika
Koko Kokešová je známá jako food
bloggerka.
Druhou knihou, podle které můžete vařit, je Snadno&Rychle od Romana Vaňka. Tahle kuchařka má ambice „zaujmout svou jednoduchostí a perfektně zpracovanými recepty“ a zaměřuje se hlavně na ty z nás, kdo nemáme čas trávit vařením moc času. Tímto konceptem silně připomíná knihy Jamieho Olivera Třicet minut v kuchyni a Patnáct minut v kuchyni, ovšem prodává se velmi dobře.
A pokud by vám nestačily recepty od slavných osobností kuchařského světa, vždycky si můžete jít pro inspiraci ke své mamince! Aspoň tak to vidí autorka kuchařky Maminko, vyprávěj o vaření Monika Kopřivová. Do téhle knížky si máte sami vpisovat (rodinné) recepty a vkládat jejich fotky. Přiznávám, že příliš nechápu, jak se mezi takzvaně prestižní bestsellery dostala kniha, kterou si máte napsat sami.
Světoznámé bestsellery
V rámci Knihománie vychází dvojkniha Analfabetka a Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel od Jonase Jonassona. Jde o příběhy, které u nás už vyšly a velmi dobře se prodávají – jaký význam má dávat je do jedné knihy, mi uniká, ale sběratelé knih tohoto autora to snad ocení.
Elizabeth Gilbertová, autorka Jíst, meditovat, milovat, přichází k českým čtenářům s knihou Podpis všech věcí. Knihy Gilbertové jsou o silných a osobitých ženách, a v této tradici bude očividně pokračovat i tato kniha, která vypráví o životních osudech jedné ženy žijící v devatenáctém století.
Název Manželovo tajemství, kniha od Liane Moriarty, evokuje podobný styl ženských románů, jako jsou ty od Gilbertové. Jedná se ale spíš o drama: příběh dopisu, který má být otevřen až po smrti manžela a ve kterém může být nebezpečné tajemství. Otevře ho žena?
A co bude následovat?
100 dní štěstí od Fausta Brizziho vás zase přenese do Itálie – a rozprostře před vás jeden neobyčejně obyčejný životní příběh Itala, který musel zjistit, že umírá, aby začal žít.
A pak je tu dobrodružná kniha s nádechem záhad a mytologie Nevinná krev, druhý díl ságy Sangvinisté. Točí se okolo snahy ochránit anděla vtěleného do chlapce a zabránit zničení světa. Pokud se vezete na vlně fantasy, tato kniha je určená právě pro vás.
Detektivky
Kronika ptáčka na
klíček od Haruki Murakamiho je mým tajným favoritem v seznamu
bestsellerů. Tento geniální japonský spisovatel je známý knihami jako
Norské dřevo nebo IQ84 a svojí vypravěčskou otevřeností, kterou
nezastaví žádné tabu. Kronika ptáčka na klíček slibuje, že půjde
o příběh s detektivními prvky: Murakami jako správný postmodernistický
autor ale styly míchá, takže klasickou detektivku nečekejte.
Zato Bílé kosti od Grahama Mastertona jsou krimi thrillerem jedna báseň. Kosti jedenácti žen, nalezené v neoznačeném hrobě, naznačují, že před lety došlo k rituální vraždě. Podaří se tuto irskou záhadu vyřešit?
O kosti jde tak trochu i v knize Jefferyho Deavera, známého díky bestselleru Sběratel kostí (a díky filmové adaptaci s Denzelem Washingtonem a Angelinou Jolie v hlavních rolích). Detektiv Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová se vracejí v knize Sběratel kůží. Vypadá to, že se někdo inspiroval Sběratelem kostí a detektivové budou mít zase plné ruce práce.
Něco (nejen) pro teenagery
V češtině vychází další kniha Johna Greena, autora letos zfilmovaného příběhu Hvězdy nám nepřály nebo starší knihy Hledání Aljašky. Papírová města je kniha prezentovaná jako young adult (pro mladé), ale Green píše univerzálními příběhy, které můžou oslovit širší publikum. Dobrodružství teenagera Quentina, který sleduje tajemství nespoutané Margo, se navíc právě teď natáčí i jako film.
Pro děti
Chytrými pohádkami pro malé rozumbrady potěšíte všechny, kdo už mají dost všech těch příběhů s nadpřirozenými silami a nerealistickými postavami. Zkuste místo nich tuto knížku od Jiřího Žáčka, která slibuje hlavně humor.
Nebo můžete sáhnout po osvědčené klasice: Čtyřlístku. Tajemné příběhy Čtyřlístku, souborné vydání příběhů z roku 1997, určitě potěší (nebo aspoň neurazí) stejně dnes jako tehdy.
Pár knih od českých autorů
Zařadit Táňu
Keleovou-Vasilkovou do jedné z kategorií je trochu oříšek: původem
Češka dlouhodobě žije na Slovensku, ale nikdo mi snad nebude mít za zlé,
že jsem ji přesto zařadila mezi „naše“ autory. Ve své nejnovější
knize Manželky přináší příběhy čtyř kamarádek,
které řeší klasické problémy dnešních žen ve věku okolo třicítky:
vztahy, práce, děti, sny.
Pokud máte ale rádi povídky, můžete zkusit knihu Ivy Pekárkové Beton. Povídky z Čech, Londýna, New Yorku a Afriky navodí věčné otázky o střetu kultur.
Doktorka Strunecká je známá hlavně svými kontroverzními knihami Doba jedová, ve kterých upozorňuje na nebezpečí skryté v potravinách i dalších produktech a prostředí. Ve své nové knize Babské rady se podělí s některými tipy, jak pečovat o své zdraví.
A ani jedna biografie na seznamu knih nechybí: v knize Fouskův svět píše spisovatel a textař Josef Fousek o svém životě. V dalším vydání vychází i Saturnin od Zdeňka Jirotky – kniha, kterou snad není nutné představovat.
A naučné knihy na závěr
Knižní klub vydává encyklopedii Hudba. Kompletní obrazové dějiny, ve které najdete informace o vývoji hudby i základy hudební teorie. O zábavu na dlouhé zimní večery pro všechny manuálně zručné se zase postará kniha Svět origami, ve které vás Duy Nguyen naučí skládat víc než 150 různých skládaček.
A nakonec: pokud vás zajímá úplně, ale úplně všechno, vychází encyklopedie Vědomosti v kostce. Tahle kniha se pyšní tím, že „odhaluje zázraky vesmíru, Země, přírody, lidského těla, přírodních věd a historie v neuvěřitelných detailech a s ohromující věrností“. Ať už se vám na jejích 360 stranách podaří najít odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec, ze seznam letošních 22 bestsellerů si musí vybrat snad každý. Přesně tak je totiž seznam sestavený: žádná z knih neurazí, některé možná nadchnou, ale žádné příjemné překvapení se nekoná.
Pro kompletní informace o letošní Knihománii doporučuji navštívit webové stránky projektu.
Reklama