Strana 36 - literatura-recenze
Kategorie: literatura-recenze
Blanka Kubešová: Jak se rodí kniha
Mé psaní provokuje obava, že není daleko doba, kdy přestaneme spolu a mezi sebou komunikovat, kdy přestaneme vnímat jak krásu přírody, tak třeba bolest druhého, kdy ztratíme schopnost vidět a cítit, schopnost dokázat se soustředit na krásu slova, hudby, nebo krásu duševní. Že sice budeme stále bohatší, ale méně šťastní, méně soudržní, že v nás bude stále méně lásky a citu.
Myslím, že tohle je naše největší nebezpečí. Největší, protože sídlí přímo v nás. To nebezpečí se myslím jmenuje duševní chudoba. Závist a nenávist. B.K.
Milan Kundera, nerudný hostitel
Milana Kunderu obestírá již dlouhá léta mlha tajemství. Novinářům se skrývá a rozhovory zásadně neposkytuje. Část veřejnosti se jeho mlčením v kombinaci s faktem, že odmítá svoje francouzsky psané romány přeložit do češtiny (a nikomu jinému to nedovolí), cítí být dotčena.
Fascinující knížka esejů Nechovejte se tu jako doma, příteli nabízí klíč k pochopení důvodů, které Milana Kunderu nutí tak sveřepě střežit své dílo a lpět na svých zásadách.
Pestrý život spisovatele (trochu recenze, trochu interpretace, trochu obsah)
Na knihu s názvem "Medojedky" jsem několik let jen zírala přes sklo naší domácí knihovny, ale nechtělo se mi ji vyndat ven, natož ji číst. Odrazovala mě její tloušťka. Toto léto jsem však svou bázeň překonala a knihu jsem nejen vyndala ven, ale dokonce jsem ji i přečetla. A dobře jsem udělala. Není to totiž kniha silná pouze svou vazbou, ale také obsahem. Autorem románu je Robert Ruark (1915–1965), vrstevník a kamarád Ernesta Hemingwaye. Román je silně autobiografický.
Jákobův pokoj – Virginia Woolfová
Experimentální próza Virginie Woolfové Jákobův pokoj, napsaná v roce 1922, vychází v češtině až nyní.
Jákob Flanders dozrává do sebevědomého dospělého muže, jehož mysl se zmítá ve směsici různých dojmů, do gentlemana budícího náklonnost kultivovaných dam, do intelektuála s přehnanou citlivostí vůči dění na celém světě, vůči umění a blízkým duším, ať už živých nebo mrtvých. Jákob buď někde je, anebo se o něm aspoň mluví, ženám rozechvívá jemná srdce a svým přátelům nenechá pokojné myšlení.
Podivný případ se psem (Mark Haddon)
Doporučuji těm, co se chtějí zasmát, poplakat a uvěřit. A doporučuji i těm, kteří chtějí čtivou knihu, ze které se poučí, nové dozvědí, něco naučí. Doporučuji těm, kteří jsou šťastni, že mají zkoušky za sebou a teď si můžou číst, co chtějí, a najednou, stejně jako já, nevědí čím začít. Čtěte vy, co vůbec nečtete, vy, pro které jsou knihy jen ztrátou času, vy, matematici a logici, co nevěříte, že beletrie taky snese logiku, dokáže být systematická a srozumitelná.