TOP 5 knih podzimu 2013
Podzim je za námi, a tak je čas připomenout si největší literární počiny tohoto čtvrtletí. Přinášíme přehled pěti nejzajímavějších knižních novinek, vybraných z různých žánrů: Murakamiho 1Q84, Inferno Dana Browna, čtenářskou edici Jungovy Červené knihy, Svěrákovy povídky Po Strništi bos a V jedné osobě od Johna Irvinga. Proč byste po nich měli sáhnout? A kde si o nich můžete přečíst víc?
Haruki Murakami: 1Q84: Kniha 3, Odeon, 2013, překlad Tomáš Jurkovič
Čeští čtenáři se konečně dočkali posledního dílu Murakamiho trilogie. Sleduje příběh fyzioterapeutky Aomame a spisovatele Tenga, kteří se přehoupli do alternativní reality plné podivných událostí a nadpozemských bytostí. 1Q84 je neobyčejně mnohovrstevný a osobitý román. Žánrově jde o těžko zařaditelné dílo, které můžeme označit jako sci-fi jen kvůli nedostatku lepších pojmů. V tradici postmoderní literatury boří škatulky, sci-fi motivy kombinuje se silným příběhem lásky a osamělosti a propojuje klasiky, jako je Orwell, s popkulturou. Pro českého čtenáře je navíc zajímavý i Janáčkovou Symfonietou, která se line celým dílem a udává mu tempo.
Více informací o všech Murakamiho knihách najdete v češtině zde: http://www.murakami.cz/
Dan Brown: Inferno, Argo, 2013, překlad David Petrů, Michala Marková
Symbolog Robert Langdom je zpátky s novým dobrodružstvím, které se tentokrát točí kolem italského spisovatele Danta a jeho Pekla. Na začátku knihy se probouzí v italské nemocnici se ztrátou paměti a musí spojit síly s mladou lékařkou, se kterou utíká před vrahy a neznámým protivníkem. U knih Dana Browna si můžete být jistí, že použije svůj osvědčený recept složený z honiček po městech, tajných zpráv v historických spisech a nečekaných zvratů. Literární kritici skřípou zuby a v recenzích cupují Browna na kusy. Třeba Klára Kubíčková v recenzi Dan Brown potřebuje terapeuta. A jeho superhrdinové občas taky na idnes.cz píše o tom, že jeho postavám by mohl závidět kdejaký superhrdina (Langdom běhá postřelený a se sedativy v těle po Florencii, jeho spoluhráčka má zase IQ 208). Brown by si podle ní mohl místo psaní knih konečně zaplatit terapeuta, aby se zbavil svých temných vizí. Čtenáři se však stále velmi dobře baví.
Carl Gustav Jung, Mark Kyburz Sonu Shamdasani, John Peck: Červená kniha – čtenářská edice, Portál, 2013, překlad Petr Babka, Jolana Bucková, Petr Patočka
Červená kniha je plná zápisků, myšlenek a kreseb jednoho z nejvýznamnějších psychologů, Carla Gustava Junga. Mnoho let ležela v trezoru dědiců, kteří ji považovali za moc osobní, než aby ji vydali. Devadesát let po jejím napsání k vydání došlo, a to nejdřív ve velkém, kompletním formátu, ale teď také ve formě dostupné běžným čtenářům. Kniha umožňuje nahlédnout do Jungova fantastického světa, který ovlivnila psychická nemoc (psychóza, možná dokonce schizofrenie). Jung slýchával hlasy a měl živé vize o apokalypse, rozmluvách s biblickými postavami i vlastním zbožšťování (Salomé ho třeba měla přesvědčovat, že je Kristus). V Červené knize se Jung snaží najít cestu k sobě a analyzuje své vize. Doporučuji např. recenzi Kateřiny Kadlecové (Reflex) Causa Červená kniha, kterou můžete nalézt mezi odkazy na adrese http://www.cervenakniha.cz/?….
Zdeněk Svěrák: Po strništi bos, Fragment, 2013
Po velmi úspěšných Povídkách a Nových povídkách vyšla Zdeňku Svěrákovi další knížka, tentokrát inspirovaná jeho dětstvím. Příběh se odehrává za druhé světové války a je vyprávěn pohledem malého chlapce, který se musí přestěhovat z města na venkov a změnit svůj dosavadní život. Jak si můžete přečíst v reportáži Ivety Jakubčíkové z křtu knihy na klubknihomolu.cz, „je jasné, že kniha bude stejně milá a příjemná, jako on (Zdeněk Svěrák) sám“. Autorův nezaměnitelný laskavý humor a nadhled se jednoduše nezapřou.
John Irving: V jedné osobě, Odeon, 2013, překlad Jiří Hanuš
Autor mnoha bestsellerů se vrací s dalším kontroverzním románem. Hlavním hrdinou je padesátiletý bisexuál vzpomínající na svůj život, své vztahy a hledání identity. Irving je autorem, který se nebojí mluvit o všech tématech naplno, ať už jde o drsné scény znásilnění (Svět podle Garpa), problematiku potratů (Pravidla moštárny) nebo nyní o životě sexuálních menšin. Těžko říct, co je myšleno reklamními slogany na tuto knihu „Tohle byste od Irvinga nečekali“, protože otevřenost a provokativnost ve spojení s dokonalým vypravěčským stylem jsou přesně tím, co jeho čtenáři milují. Ve svém boji proti předsudkům všeho druhu má v tomto případě o důvod víc: knihu napsal pro svého homosexuálního syna. Svými osobitými, ale hlavně osobními příběhy má nepochybně ambici změnit názor lidí, nebo ho aspoň relativizovat.
Doporučuji zajímavou recenzi bloggerky Margarety: http://mmargareta.blogspot.cz/…leru-od.html