literatura
Encyklopedie stále žijí
Tištěné encyklopedie patřily ještě před několika lety mezi hlavní formu zjišťování informací, když lidé neznali nějaký termín či výraz. Tato forma vzdělávání je v dnešní době takřka minulostí, neboť díky internetovým encyklopediím a vyhledávačům lze najít veškeré informace pohodlně na počítači. Nicméně i v dnešní době mají encyklopedie stále něco do sebe.
Zemřel tvůrce dětských knih a pokračovatel Foglara Svatopluk Hrnčíř
Minulý čtvrtek, dne 4. září
2014, zemřel ve věku 88 let pohádkář, pokračovatel Foglarových
příběhů, jeden z autorů Čtyřlístku a písař klubu Mladý hlasatel
Svatopluk Hrnčíř. Jeho příběhy okouzlily nejednu dětskou duši.
Vycházely knižně i časopisecky na pokračování v Junáku, Ohníčku,
Sluníčku či Mateřídoušce. Kromě toho psal rozhlasové pohádky, přepsal
například Troskova Vládce mořských hlubin. Tvorba příběhů se pro něj
stala doslova posedlostí, která naplno vypukla až v důchodovém věku, kdy
se pustil do psaní knih a plnění stránek časopisů přenechal
mladším.
Jak se nejlépe naučit anglicky?

Angličtina je světový jazyk – kdo ji neovládá, nemůže mířit vysoko. V České republice působí řada nadnárodních firem, které znalost angličtiny vyžadují, a pokud ji neovládáte, jste prostě mimo. Stejně tak i české firmy chtějí, aby jejich zaměstnanci byli vzdělaní a uměli komunikovat v angličtině. Zkrátka platí, že kdo neumí, nemá skoro šanci za zisk dobře placeného místa. Ukážeme vám, jaké metody jsou ve výuce anglického jazyka ty nejlepší.
Užijte si na dovolené knihy opravdu originálně! Čtěte třeba ušima!
Kdy jindy si užít knihu než právě na dovolené. Přes rok se ke čtení dostane jen málokdo. Důvody jsou různé: není čas nebo nálada a je přece nutné zařídit celou řadu jiných věcí. Právě proto je dovolená dobou, která je pro čtení knih ideální. Čtení knihy je přece jeden z nejkrásnějších způsobů relaxace. V tomto článku vám přinášíme hned několik tipů na příjemné dovolenkové čtení. A pozor – víte o tom, že i na vaší dovolené můžete číst třeba i ušima?
Nové knihy v české poezii / podzim 2013

Podzim je pro mnoho čtenářů, ale i básníků možná jedno z nejpříjemnějších období na četbu nebo tvorbu. Pokusím se tedy v krátkosti shrnout, jaké básnické sbírky se dostaly za uplynulý podzim na náš trh a mohly by obohatit už během zimy či jara vaše domácí knihovny.
Křest knihy Maják a sirény

V pondělí 16. prosince se v pražském klubu KV 77 odehrál křest knihy Maják a sirény. Jedná se o debutovou básnickou sbírku Jindřicha Jinocha, která vyšla před několika týdny péčí nakladatelství JT’s laureáta Ortenovy ceny Jana Těsnohlídka mladšího ve spolupráci se Sarcastacasta productions. Sbírka je výběrem z básní, které Jindřich Jinoch v průběhu několika let uveřejňoval na webovém serveru Písmák. Na diváky čekala autorská čtení třech autorů.
TOP 5 knih podzimu 2013

Podzim je za námi, a tak je čas připomenout si největší literární počiny tohoto čtvrtletí. Přinášíme přehled pěti nejzajímavějších knižních novinek, vybraných z různých žánrů: Murakamiho 1Q84, Inferno Dana Browna, čtenářskou edici Jungovy Červené knihy, Svěrákovy povídky Po Strništi bos a V jedné osobě od Johna Irvinga. Proč byste po nich měli sáhnout? A kde si o nich můžete přečíst víc?