Tipy k poslechu rádia - Válka s mloky
Válka s mloky je ironické podobenství Karla
Čapka o civilizaci, jehož slavnou adaptaci, kterou v roce 1958 režíroval
Jiří Horčička, uvede Vltava v sobotu. Autorkou dramatizace je Jaroslava
Strejčková, kterou má inscenace připomenout. V úterý po 20. hodině bude
Vltava vysílat 5. symfonii Gustava Mahlera a hned poté ve 21:30 hru Renaty
Buchtové-Putzlacher Alma a Gustav. Ve čtvrtek v 19:30 nabídne Vltava
přímý přenos zahajovacího koncertu Smetanovy Litomyšle, na němž zazní
Smetanova Má vlast v podání České filharmonie, kterou bude dirigovat
Jiří Bělohlávek. Dvojka připravila na sobotní 13. hodinu první část
rozhlasové hry na motivy románu Jonathana Swifta Cesty pana Gullivera.
Výstava Znovuzrození po zániku v královéhradecké Filharmonii

6. června proběhla ve Filharmonii Hradec Králové vernisáž výstavy s názvem Znovuzrození po zániku (Knihy a fotografie ze sbírky muzea Zentrum der verfolgten Künste Solingen). Žádný z totalitních režimů nepřál těm, kteří se snažili otevřeně mluvit a psát o tom, co se skutečně děje. Výstava seznamuje návštěvníky se spisovateli, kteří před totalitou utekli do exilu, kde se nově orientovali. Patří mezi ně například Ivan Blatný, Jiří Gruša nebo Milan Kundera. Jedním z fotografů, který zvěčnil několik takových autorů, je německý fotograf Wilfried Bauer, jehož černobílé portréty jsou tzv. psychogramy. Fotografie jsou jedinečným obrazem pro kolektivní paměť českého národa.
Český rozhlas slaví 90 let

Ve foyer Českého rozhlasu a na dalších deseti místech se koná výstava s názvem 90 let Českého rozhlasu, která trvá do 23. června. Jedná se o historickou dokumentační výstavu mapující 90 let existence Českého rozhlasu. Pořadatelům výstavy se podařilo propojit jednotlivá témata a lokality. Kromě vizuálního zážitku si návštěvníci odnesou i dojmy ze zvukových nahrávek, které podkreslují celou atmosféru výstavy. Český rozhlas v rámci výstavy naplánoval i komentované prohlídky a soutěže o ceny, které mají za cíl nalákat nejen studenty škol, ale celou širokou veřejnost.
Robert Fulghum v Hradci Králové

Americký spisovatel Robert Fulghum poctil svou návštěvou Hradec Králové. Spolu s ním přijela do Hradce Králové i jeho žena. Stalo se tak 4. června v Knihovně města Hradec Králové, kde se v podvečer setkal se svými příznivci a pohovořil s nimi o jeho posledních dvou publikacích, jejichž ústředním tématem je tango. O této besedě se nikde dopředu neinformovalo, jelikož přáním Roberta Fulghuma bylo přijet do Hradce Králové v tichosti, bez médií a odpočinout si ve společnosti čtenářů a příznivců jeho knih.
Vojtěch Kolařík v Obrazárně Kamenný stůl

Do konce června je v Obrazárně Kamenný stůl k vidění výstava akademického malíře Vojtěcha Kolaříka s názvem Lidé a člověk. Vojtěch Kolařík absolvoval studia na pražské AVU v ateliéru prof. Smutného – obor kresba a malba, a později navštěvoval ateliér prof. Tröstera. Jako výtvarník působil nejprve v Československé televizi Praha, kde se podílel na přípravě scénických a kostýmních návrhů. Kromě této práce pořádal řadu samostatných i kolektivních výstav.
Galerie Lapidárium seznámí veřejnost s washi

Galerie Lapidárium umožní seznámit veřejnost s výtvarnými umělci, kteří tvoří pomocí washi. Jedná se o práci s japonským papírem, a to doslova. Neboť „wa“ znamená japonský a „shi“ znamená papír. Washi je jistě známý všem, kteří našli zalíbení v origami. Tentokrát však origami na této mezinárodní výstavě, kterou organizuje fotograf Vladimír Brunton, neuvidíte. Z washi papíru jsou zde k vidění fotografie, leporela, kaligrafie, malby, světla aj. Kromě českých a slovenských výtvarníků se na výstavě poprvé české veřejnosti představí i pět japonských umělců. Výstavu je možné navštívit do 30. června.
Milan Bočkay očima Jiřího Valocha ve Slovanském Institutu

V prostorách Slovanského institutu poběží do 24. června výstava s názvem Milan Bočkay očima Jiřího Valocha. Tvorba slovenského výtvarníka Milana Bočkaye je charakteristická jedinečností jeho tématu, čímž je konceptuální vztah výtvarné iluze a reálného kreslířského či malířského zásahu. Milan Bočkay je aktivní v kresbě a malbě, působí jako pedagog na Škole úžitkového výtvarníctva v Bratislavě, je jedním z členů Skupiny A – R a lze ho zařadit mezi přední slovenské výtvarné umělce.