Radicatiho objekty v Italském kulturním institutu

Do 23. května můžete v Italském kulturním institutu zhlédnout výstavu objektů Giorgia Radicatiho s názvem Ghosts. Expozice obsahuje 25 výtvarných prací bývalého velvyslance Italské republiky v Praze Giorgia Radicatiho. Díla inspirovaná obdobím československé socialistické éry a vytvořená osobitou technikou mají být poctou hlavnímu městu a celému národu. Po dovršení diplomatické kariéry se Radicati věnuje umění. Výstavu pořádá Nadační fond Eleutheria na podporu výtvarného umění a Italský kulturní institut. Záštitu převzal velvyslanec Italské republiky v Praze Pasquale D'Avino.
Holandské a belgické malířství 19. století ze sbírky Jefa Rademakerse

Do 1. září bude v Salmovském paláci Národní galerie otevřena výstava Pohledem romantika: holandské a belgické malířství 19. století z Rademakersovy sbírky. V dnešní době se zvyšuje zájem široké veřejnosti nejen o umění 19. století, ale i o holandské umění. Národní galerie v Praze tak po úspěšných výstavách věnovaných Roelandtu Saverymu a neméně úspěšné výstavě Rembrandt & Co. nyní navazuje výstavou obrazů romantických holandských a belgických malířů, jejichž díla ve své době plnila výstavní sály, domy obchodníků s uměním a byla skvostem soukromých sbírek tehdy nově vznikající společenské vrstvy. Výstava Pohledem romantika je tak unikátní příležitostí spatřit ucelenou sbírku 70 obrazů, jež své putování zahájila v roce 2010 v sálech petrohradské Ermitáže v Rusku. Umělecká sbírka Jefa Rademakerse je považována za jednu z největších soukromých sbírek holandské a belgické romantické malby v Evropě. V malířském souboru se představují Barend Cornelis Koekkoek, Andreas Schelfhout, David de Noter, Fredrik Marinus Kruseman, Jacob Abels, Basile de Loose, Petrus van Schendel a mnozí další. Název výstavy současně vyjadřuje i charakteristiku Rademakersova tvůrčího přístupu k životu a sběratelství.
Magdaléna Šťastná Pavlíková fotí pro radost

Narodila se v roce 1981. Vystudovala Obchodní akademii v Hradci Králové a po studiích nastoupila na pozici ekonomické asistentky, kterou vykonává dodnes. Miluje tanec, kterému se v dětství profesionálně věnovala. Zbožňuje svého psa. Nedávno si pořídila iPad a stala se z ní vášnivá čtenářka, díky e-knížkám, na kterých ulítává. Spoustu volného času jí také zabírá hasičský kroužek, kterému šéfuje. Žije a tvoří v Hradci Králové. Magdaléna Šťastná Pavlíková. Žena, která není šťastná jen díky příjmení svého muže, ale především díky své vášni k fotografování.
Slevové kupony šetří za nákupy

Patříte mezi ty, kteří rádi nakupují se slevou? Potom je pro vás web Slevovykupon.net jako stvořený. Jak už napovídá název této internetové stránky, hlavní prim zde hrají právě slevové kupony. Ty jsou na webu k dispozici zcela zdarma a vy tak můžete díky nim nakoupit ve vašem oblíbeném obchodě levněji.
Tipy k poslechu rádia - Rádio Retro
Rádio Retro je název zvláštního
vysílání k 90. výročí vzniku Československého rozhlasu. Ke slyšení
bude na internetové stránce http://www.rozhlas.cz/…rava/1207748
od pondělí 6. května do soboty 18. května. Program je 24hodinový a bude
se každý den opakovat. Na http://www.rozhlas.cz/…rava/1207620
je podrobný program. Skládá se z celých pořadů z různých dob
rozhlasového vysílání. Ve středu oslavíme Den vítězství, a tak
rozhlas – zejména stanice Vltava – nabídne speciální program.
Z rozhlasových her upozorním na čtvrtek, kdy ve 20 hodin uvede Vltava hru
Ilji Hurníka Hudebně doložený Ezop a v sobotu ve 14 hodin opět Vltava
odvysílá rozhlasovou úpravu hry Milana Kundery Jakub a jeho pán s Milanem
Lasicou a Juliem Satinským. V neděli 12. května začne Pražské jaro a
Vltava bude vysílat zahajovací koncert, kterým je tradičně Smetanova Má
vlast, přímým přenosem ve 20 hodin. A dobrá zpráva pro příznivce
četby na pokračování z knihy Karla Poláčka Bylo nás pět: Bude se opět
reprízovat, a to od 6. května vždy od pondělí do pátku ve 14 a
v 18 hodin na Rádiu Junior.
Poznejte leningradský underground

Zhruba do 30. května bude v knihovně Libri Prohibiti otevřena výstava dvou výtvarníků leningradského undergroundu A. Nika a B. Konstriktora (vlastními jmény Nikolaje Akselroda a Borise Akselroda). Nikolaj v Praze nedávno zemřel. Oba autoři byli také literárně činní, publikovali v samizdatu a tato výstava je průřezem jejich díla. Jde o jedinečnou příležitost seznámit se s protagonisty leningradské podzemní výtvarné scény. K dispozici je také reprezentativní katalog výstavy za režijní cenu. Nikolaj – původně vyučený fotograf, který v ruském Petrohradu, tehdy ještě Leningradu, fotografoval jazzové koncerty a festivaly -, spolupracoval s ruskými transfuturisty v čele se Sergejem Sigejem. V 70. letech přijel do Čech, kde jej uvítala začínající normalizace. Pracoval ve spalovně i u dráhy, ve volném čase se věnoval psaní básní, krátkých prozaických textů a glos, které vydával v 80. letech v samizdatovém časopise Munk. Je rovněž autorem řady drobných výtvarných prací, vypracovaných především metodou otisku.
Fotografie Jana Reicha v Galerii u Betlémské kaple

Do 10. května a pak od 14. do 26. května můžete v Galerii u Betlémské kaple zhlédnout výstavu fotografií Jan Reicha s názvem Praha – Cirkus – Paříž. Jan Reich je pokračovatelem české fotografické tradice spojené se jménem Josefa Sudka. Výstava se věnuje třem fotografickým cyklům z let 1958 až 1970 – pražské začátky z let 1958–1959, soubor portrétů cirkusáků z let 1964–1965 a sérii pařížských momentek v duchu Cartiera a Berssona.