Lenka Přechová čerpá ponaučení a inspiraci z výstav

Do 15. února bude v prostorách výstavní síně informačního střediska ČSSD přístupná výstava obrazů Lenky Přechové pořádaná uměleckým spolkem Kompas. Sama autorka pravidelně navštěvuje výstavy a jiné kulturní akce a čerpá z nich ponaučení a inspiraci, ovšem bez toho, že by se snažila někoho napodobovat, je naopak ve svém projevu velice vyhraněná a zvláštní, což se týká nejen její malby, ale i charakteru osobnosti. I když k výtvarnému umění došla osobní cestou, tedy samostudiem odborné literatury a systematickou dlouhodobou analýzou veškerých zhlédnutých děl, neznamená to, že by se v našem výtvarném světě nalézala na vedlejší koleji.
Vděčnost k životu

Do 3. března bude v galerii Senátu ČR otevřena výstava s názvem Modlitba za život. Výstava je zaměřena, jak sám název napovídá, na duchovní rozměr, prezentaci tvůrčí síly člověka a vděčnosti k životu. Jsou zde vystaveny bronzové plastiky, skleněné plastiky, koláže, grafiky a malby od pardubických výtvarníků Františka Zálabského, Jiřího Nekováře, Petra Miláčka a Martina Doška.
FRAME 012 v Leica gallery

Do 10. února můžete v Leica gallery vidět výstavu vítězných prací fotografické soutěže FRAME 012. Soutěže, která je každoročně otevřena pro mladé profesionály a studenty fotografických škol z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska, se letos zúčastnilo celkem 101 fotografů s počtem 130 prací. Na slavnostní vernisáži převzali svá ocenění nejen vítězové soutěže, ale současně byla již tradičně udělena speciální cena Leica Gallery Prague spojená s finanční odměnou a prezentací fotografické tvorby na galerijním webu. Soutěže se ve velké míře zúčastňují studenti vysokých škol a mladí profesionální fotografové. Před komisí se tak rozprostírá situace, která v nemalé míře hovoří o stavu nebo charakteru fotografie tvořené nastávající generací.
Prodejní výstava fotografií a obrazů Jana Saudka

Zhruba do 31. ledna bude v kavárně Mezzoforte otevřena prodejní výstava fotografií a obrazů Jana Saudka. Kurátorem výstavy je významný fotograf Josef Louda. Počátkem 80. let dostal svou první velkou odměnu za své nadání ve výši tisíc dolarů, což se rovnalo jeho celoročnímu platu dělníka, jímž v této době ještě stále byl. Po tomto úspěchu nastal konečně obrat k lepšímu a zároveň skončilo jeho nekonečné každodenní dření se ve fabrikách. Zapříčinila to skutečnost, že ke své velké radosti dostal legitimaci Fondu československých výtvarných umělců. A právě od té doby byl konečně „na svobodě“. V roce 2005 nakladatelství Slovart vydalo výpravnou knihu Saudkových obrázků, současně jeho přítelkyně Sára připravila a uspořádala k jeho 70. narozeninám jako dárek velkou výstavu. Kniha se ihned vyprodala.
Tipy k poslechu rádia - Přepadení národní banky
Přepadení národní banky je rozhlasová hra
Oldřicha Daňka, kterou v roce 1969 natočil Jiří Horčička. Praha ji
uvede v neděli 20. ledna ve 20 hodin. Sobotní RozHraní na stanici Praha
přinese další pořad z cyklu Rada moudrých, tentokrát o přírodě.
Vysílat se bude v 21 hodin. Páteční večer ve 20 hodin na Vltavě
přinese pořad Dana Medřická nejen za mikrofonem. Ve čtvrtek si Vltava a
Rádio Wave připomenou milionté padesáté narozeniny umění, a to bloky
vysílanými na obou stanicích od 20 hodin. Úterní rozhlasová hra ve 21:30
na Vltavě se jmenuje Ovidiův návrat a jejím autorem je Miloš Rejnuš.
Další talent z AVU a jeho konceptuální tvorba

Do 10. února bude v galerii 35m2 přístupná výstava Vojtěcha Fröhlicha s názvem Nenápadný rozdíl mezi životem a smrtí. Vojtěch Fröhlich studuje konceptuální tvorbu na pražské Akademii výtvarných umění, kde se zabývá fotografií, malbou i performancí.
Novoveské ženy zvěčněné na snímcích Markéty Uhlířové

Do 22. ledna můžete v předsálí zasedací síně Senátu vidět výstavu s názvem Odcházející krása. Snímky, které nafotila břeclavská fotografka Markéta Uhlířová a graficky upravila Yvona Jandáková, se staly součástí kalendáře nazvaného Odcházející krása, jejž v minulém roce vydala Jihomoravská komunitní nadace. Kalendář zachycuje na profesionálních fotografiích posledních dvanáct žen v Moravské Nové Vsi, které se oblékají dle starých tradic. Zachytit krásu kdysi každodenního ošacení žen na vesnici napadlo pětadvacetiletou Michalu Blažkovou, která má ke kroji blízko díky vystupování s národopisnými soubory a cimbálovou muzikou. Novoveské ženy ve všednodenních i slavnostních krojích pózují u tamních sklepů, při cestě do kostela nebo na zápraží. Zvládly i fotografování v dešti. Nejmladší z focených dam je osmašedesát let, nejstarší o dvacet let více. Všech dvanáct se zpočátku ostýchalo. Brzy si ale netradiční role začaly užívat. Posuďte sami.