Jiří Anderle: Konec starých časů...

Do 17. února bude v galerii Anderle otevřena výstava obrazů Jiřího Anderleho s názvem Konec starých zlatých časů. Za nostalgickým povzdechem vidíme jeden významný proud současného umění, kterého se již dříve několikrát dotkl ve svých obrazech a grafických listech i Jiří Anderle. Nejde o nic méně významného než o zdánlivě samozřejmé a prosté konstatování, že součástí dnešního umění mohou být i prosté lidské city, naděje, touhy, zklamání a bolesti, tak jak je přináší každodenní život. Tento proud reaguje na extrémně spekulativní intelektualismus často převažující části umělecké produkce, která se za větší míru laskavého obdivu či dojetí často stydí a nahrazuje nedostatek citovosti agresivní ironií. Proud, o němž je řeč, si je dobře vědom toho – a je to i případ cyklu Konec starých zlatých časů -, že moderní umění leccos lidsky podstatného odsunulo na okraj zájmu a ponechalo to napospas banálním populistickým uměleckým klišé komerčního kýče.
Tipy k poslechu rádia - festival Hudební fórum Hradec Králové
V Hradci Králové začíná festival Hudební
fórum, který se zaměřuje na soudobou vážnou hudbu. Hlavní festivalové
koncerty odvysílá Český rozhlas 3 – Vltava přímým přenosem. Tento
týden to bude v úterý a ve čtvrtek, vždy od 20 hodin. Z rozhlasových
her upozorním na sestřih záznamu představení Luboše Baláka a Aleše
Mrázka v brněnském HaDivadle. Pod názvem Komediograf v éteru ho
v úterý ve 21:45 odvysílá Vltava. Stejná stanice nabídne ve čtvrtek ve
22 hodin první část psychologického příběhu s kriminální zápletkou
Přepadení podle literární předlohy Sigurda Christiansena. Praha pak
v sobotu po 13. hodině odvysílá hru Skřítek v láhvi volně napsanou
podle stejnojmenné povídky R. L. Stevensona.
Ľubomír Noga alias DJ GEG: "Bez hudby bych se už nedokázal ani pohnout"

Jmenuje se Ľubomír Noga. Říká si DJ GEG a je mu 22 let. Pochází z Oľšavky v okrese Stropkov, žije a tvoří na Slovensku. Hudba je jeho velkou láskou, které se již naplno a profesionálně věnuje přes tři roky. Hraje především na slovenských diskotékách, ale mohli jste ho spatřit i v Čechách. Nejen diskotéky, ale i soukromé akce jsou jeho doménou. Začínal na vesnických diskotékách, ale časem se dostal do klubů, kde hrál s DJ celosvětového měřítka, například s českou DJ LUCCOU. V poslední době se zabývá především produkcí, ve které začínal remixováním (např. Narnia), tvořením bootlegů (např. na píseň od Nickyho Romera Camorra) a mix-tapeů. Daří se mu natolik, že od předních slovenských producentů dostal možnost vše uskutečnit. V současnosti dokončuje svou píseň Score. Byl vyzván k ruské spolupráci při psaní recenzí na písničky, které vydávají, a následně by měli zájem vydávat i Ľubovu tvorbu, která směřuje k několika druhům house music (především electro house a tech-house).
Jan Mikulka: Snaha promalovat se k fyzické osobitosti

Až do 17. února bude v galerii Anderle otevřena výstava obrazů Jana Mikulky s názvem Momenty. Ateliér klasické malby prof. Zdeňka Berana na pražské AVU nejen vytvořil ideální podhoubí pro rozvoj výrazných malířských talentů, ale řekl své i ke světové renesanci tradičně malovaného, jmenovitě figurálního obrazu. K význačným absolventům patří i Jan Mikulka. Jeho dnešní bilance zahrnuje dvě etapy jeho tvorby. Zatímco Barely a Torza představují malířsky dynamičtější a řekněme obsahově mystičtější, barokní fázi jeho tvorby, pak se ve svém posledním cyklu realistických figurálních děl – portrétů i alegorických kompozic Momenty – hlásí spíše k linii vycházející z impulzů světového fotorealismu. K fotorealismu v jeho ortodoxních formách však zaujímá specifický postoj, tak jak to konečně vyplývá z existenciálně meditativního poselství Beranovy školy.
Krajiny Olgy Karlíkové

Do 1. prosince můžete v galerii VŠUP vidět výstavu Olgy Karlíkové s názvem Slyšené krajiny. Olga Karlíková patří mezi významné absolventy Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Mezi lety 1949–1951 významně ovlivnila styl dekorativních textilií v Čechách. Vytvářela návrhy na tapisérie, koberce pro oficiální prostory nebo do domácností. Působila v Textilní tvorbě, podniku Ústavu bytové a oděvní kultury (ÚBOK). V soustředěné práci návrhů a také tkaní tapisérií můžeme nalézt základ trpělivého lineárního zápisu ptačích zpěvů. Audiovizuální instalace výstavy zprostředkovává metaforicky přírodní scenérii, kde Olga Karlíková kreslila podle zpěvu ptáků své partitury.
Adam Štech ve svém díle propojuje různé časy a odlišná prostředí

Do 14. listopadu bude v galerii NoD Roxy otevřena výstava Adama Štecha s názvem Udělám si hlavu. Adam Štech, který patří k již uznávaným a kritikou oceňovaným malířům mladé generace, se hodí svými obrazy do programu Galerie NoD z několika důvodů. Jednak svým způsobem tvorby zapadá do jedné z chystaných tematických výstav – Citace a interpretace II – malba – a jednak spojuje klasické přístupy s novými. Ve svých obrazech se totiž kromě skutečných příběhů inspiruje náměty či prvky nalezenými na internetu, často do značné míry nesourodými. Přitom se obrací k různým historickým epochám a přirozeně pak v nové kompozici propojuje různé časy a odlišná prostředí. Vzniká tak „koláž“ složená z rozdílných stylů, která dosahuje zvláštního napětí vznikajícího jejich přesvědčivou syntézou. Pro Galerii NoD chystá autor novou sérii obrazů, na níž se fantaskní obrazy s historickými reminiscencemi setkají s řadou abstraktních obrazů. Na základě tohoto kontrastu vznikne v instalaci zvláštní napětí.
Mladé umění pomáhá

Do 16. listopadu můžete v sídle MČ Praha 8, tzv. „bílý dům“, vidět výstavu umělecky zpracovaných křesílek v rámci projektu Mladé umění pomáhá. Projekt spojuje české výtvarné umění a děti v akutní sociální nouzi. Čeští umělci navrhli třicet křesílek, které společnost Clanroy vydražila a vydraží ve prospěch Klokánků. Tento charitativní projekt chce zviditelnit české výtvarné umělce a současně pomoci dětem prostřednictvím Fondu ohrožených dětí. Organizátorem projektu je komunikační agentura New PIN. Osobnosti českého umění ztvárnily během prázdnin na designová křesílka například představy a sny dětí, které namalovaly svěřenci z Klokánků ze všech koutů České republiky. Každý Klokánek získal svého patrona v osobě nadějného umělce nebo známé osobnosti.