Život českých Romů očima Talithy Brauer

Do 23. listopadu můžete v kostele sv. Martina ve zdi navštívit výstavu fotografií Talithy Brauer s názvem Život, jak ho znám / Life As I Know It. Tato fotografická výstava dokumentuje všední život českých romských rodin, zejména v prostředí jejich domovů. Fotografka Talitha Brauer se s rodinami sblížila jako dobrovolnice v Centru dětí a mládeže Teen Challenge International ČR. Projekt odstartovala koncem roku 2011, kdy začala navštěvovat rodiny v Praze, Brně a Šluknově, aby se seznámila s jejich životy, diskriminací, které čelí, a jejich životními sny. Výsledkem je soubor momentek ze soukromého života, zachycených převážně na film, barevný i černobílý. Snímky doplňují rozhovory s portrétovanými, které autorka nashromáždila v rámci projektu.
Kalendář na podporu prevence proti HIV

Do 8. listopadu můžete v nákupní galerii Palác Myslbek zhlédnout výstavu fotografií z kalendáře Art for Life DREAM 2013. V kalendáři se české a slovenské osobnosti spojily, aby podpořily prevenci HIV. Diář Art for Life DREAM 2013 koupíte od 1. listopadu v síti Bontonland. Dražba originálních fotografií se koná 1. listopadu od 19.00 v The Icon Hotel & Lounge.
Ženský element ve vídeňském akcionismu

Až do 14. ledna můžete v centru současného umění DOX vidět výstavu s názvem AMOR PSÝCHÉ AKCE – VÍDEŇ – Ženský element ve vídeňském akcionismu. Jedná se o výstavu ze sbírek vídeňského sběratele a galeristy Julia Hummela. Umělecký směr zvaný vídeňský akcionismus bojoval v 60. letech 20. století za individuální svobodu a významně přispěl k větší mezilidské i sexuální toleranci. Tvorba čtyř hlavních představitelů vídeňského akcionismu – Otto Muehla, Hermanna Nitscheho, Rudolfa Schwarzkoglera a Güntera Bruse – by nebyla možná bez předešlých i současně působících vlivů. Obklopeni represivní politickou minulostí se muži i ženy věnovali zkoumání vítězství i proher lidské bytosti v protikladu k pokrytectví směřujícímu k sentimentu a společenskému tlaku. Výstava přiblíží zásadní a dosud opomíjenou roli žen ve vídeňském akcionismu. Ženy a jejich pokusy o změny v revolučních 60. letech zůstaly většinou neznámé, akcionismu se nicméně účastnily výběrem svých partnerů a osobní fyzickou účastí.
Figurální tvorba a zátiší Hany Puchové

Do 15. listopadu můžete v galerii Petr Novotný vidět výstavu obrazů ostravské autorky Hany Puchové. Obrazy Hany Puchové tvoří dva tematické proudy, významově zcela rovnocenné. Jsou to jednak práce figurální, kde jsou zobrazeni její známí a přátelé, často známé osobnosti ostravské kulturní scény. A pak jsou to půvabná zátiší, většinou s dominantními květinami a dalšími drobnostmi všednodenního života. Obě tyto linie vycházejí z tradiční malby, jsou lyrické i syrové zároveň, s jemnou stylizací. Vycházejí z obyčejnosti, všednosti, z toho, mezi čím a kým malířka žije.
Ladislav Kuklík v galerii Hollar

Do 11. listopadu bude v galerii Hollar otevřena výstava obrazů a kreseb Ladislava Kuklíka s názvem Pohyb a tvar. Ladislav Kuklík absolvoval VŠUP v Praze u prof. J. Trnky a Z. Sklenáře. Od roku 1990 je členem SČUG Hollar, zabývá se kresbou, volnou grafikou, ilustrací a známkovou tvorbou. Samostatné výstavy pořádá od roku 1976. Realizoval přes 70 autorských výstav doma i v zahraničí, kolektivní výstavy a bienále s mezinárodní účastí.
Krása a dobré srdce dánské královny Dagmar

V rámci oslav 800. výročí úmrtí dánské královny Dagmar s českými předky doputovala do Národní knihovny ČR v Praze výstava pojednávající o jejím životě a dobovém kontextu Dánska i zemí Koruny české. Panelovou expozici nazvanou Královna Dagmar, česká princezna, bude možné zhlédnout v 1. patře hlavní budovy na Ředitelské chodbě do 30. října. Dagmar setrvala na dánském trůnu po boku krále Valdemara II. Vítězného pouhých sedm let (1205–1212), ale pověsti o její kráse a dobrém srdci se na severu vyprávějí dodnes. O tom se nyní můžete přesvědčit i vy.
Tipy k poslechu rádia - Lidský faktor
Lidský faktor je název rozhlasové
dramatizace stejnojmenného románu Grahama Greena, který v roce
1993 natočil režisér Jan Berger s Jiřím Adamírou a Hanou Maciuchovou
v hlavních rolích. Vysílat se bude od neděle 28. října. První díl
výjimečně až v 10:55, jinak vždy v 10:30 na Vltavě. Rozhlas uvede na
Vltavě hned čtyři premiéry rozhlasových her: V úterý ve 21:30 to bude
Happening aneb Noční komedie s pohřebním kočárem v pozadí Andrzeje
Mularczyka, ve čtvrtek ve 20 hodin Oštěpař Kariho Hotakainena, v sobotu ve
14 hodin rozhlasová úprava hry Henrika Ibsena Přízraky a v neděli
28. října v 19 hodin hra Terezy Semotamové Zadejte cíl. Neděle
28. října je státní svátek – Den vzniku samostatné Československé
republiky. Vltava proto odvysílá ve 14:15 unikátní záznam Mé vlasti,
kterou 5. června 1939 dirigoval Václav Talich v Národním divadle a
rozhlas ji vysílal do celé Evropy. A Praha nabídne tentýž den ve 20 hodin
hru Vlasty Gallerové inspirovanou předlohou J. K. Tyla Krvavé křtiny aneb
Drahomíra a její synové.