Akty na Designbloku

Do neděle 7. října můžete v rámci Designbloku v Openstudiu Šporkovský palác navštívit výstavu finalistů soutěže časopisu Reflex Akty X. Jedna z nejpopulárnějších čtenářských soutěží časopisu Reflex Akty X ukončila svůj 4. ročník. Každý rok se tohoto fotografického klání účastní stovky lidí a někteří z vítězů se už prosadili i jako profesionálové. Tento rok jsme soutěžili v kategoriích Akt mobilním telefonem, Akt v exteriéru, Akt v interiéru. Nejlepší snímky budou zveřejněny v Reflexu.
Realita v očích současných britských malířů

Až do 30. prosince bude v galerii Rudolfinum otevřena velká a významná výstava s názvem Beyond Reality: British Painting Today. Výstava Beyond Reality představuje tvorbu 12 současných britských umělců střední generace. Výběr děl odráží vzrůstající význam postkonceptuální, převážně figurální malby, jež má nyní na britské výtvarné scéně mimořádnou pozici. Jedním z klíčových momentů je tázání po možnostech, smyslu a způsobu zobrazování reality. Výstava je koncipovaná přímo pro prostory Galerie Rudolfinum. V tvorbě vybraných umělců jsou v první části výstavy nepřehlédnutelné odkazy na fotografický realismus. Druhá část výstavy zahrnuje díla umělců programově navazujících na akademickou malbu 19. století a na odkazy klasické malby pevně svázané s renesančním dědictvím.
Snímky Martiny Chmelové v Noře

Zhruba do 28. října bude v galerii – rámařství Nora otevřena fotografická výstava Martiny Chmelové s názvem Umění překladu. Martina Chmelová je malířka, fotografka, píše básně a v její tvorbě jsou vidět jasné prvky dyslexie a dysgrafie. Říká se, že dyslektici zpracovávají vše v pravé hemisféře a ta právě zpracovává obraz. Fotografie je možná tím nejlepším symbolem pro vnímání světa. Proto je na místě, že výstavu zahájil dyslektický režisér a spisovatel Jaroslav Černý. Na vernisáži bylo mnoho přátel, třeba i známý fotograf Egypta Martin Frouz, a také mnoho dys- osobností. Mezi nimi hlavně i zakladatelka Dne dyslexie a výtvarná dys- umělkyně Alena Kupčíková.
Tipy k poslechu rádia - Mýtus Glenn Gould
Portrét skladatele a klavíristy Glenna Goulda
nabídne v rámci Pátečního večera ve 20 hodin Vltava. V úterý ve 21:40
uvede Vltava vítěznou hru letošního festivalu Prix Bohemia Radio. Autorkou
je Malgorzata Sikorska-Miszczuk a hra se jmenuje Kufr. Od začátku října
vysílá rozhlas tak zvané minutové hry. Jsou v různých časech na
různých stanicích. Na http://www.rozhlas.cz/…ehry/portal/
jsou podrobnosti.
Vladimír Kiseljov: „Jsem láska, která tvoří a přemáhá smrt“

Vladimír Kiseljov je interdisciplinární tvůrce v oborech malby, nástěnné malby, scénografie, režie, performance a arteterapie. Jeho díla vznikají v úzkém propojení hudby, barvy a pohybu Ducha v prostoru. Zachycuje svým dílem proud energie, který pramení z jeho osobního pochopení a prožití hudby a různých mytologií, pohádek a symboliky. Snaží se svým dílem pozitivně působit na společnost a vnášet energické duchovní impulzy do všedního života svého okolí. Proto realizuje často díla ve veřejném prostoru, ať už jako nástěnnou malbu, performance, nebo výstavu maleb. Jeho dílo můžete nyní spatřit v kavárně a galerii Velryba v Praze nebo v Brně v Domě pánů z Lipé.
Designblok 2012 už jen do neděle!

Do neděle 7. října poběží na několika místech v Praze největší přehlídka designu a příbuzných oborů v České republice Designblok 2012. Jde o prezentaci designérů, designérských studií, škol i vizionářské projekty světových značek, které se představují na Designbloku poprvé samostatně a pod jednou střechou Openstudia Šporkovský palác neboli Laboratoře současného designu. Těšit se můžete na šperky, módu, designérské prototypy, koncepty a vizionářské studie. V prostorách Openstudia naleznete i expozici Designblok Talent Cards představující naděje českého designu.
Procházka Prahou s Jiřím Všetečkou

Do 19. října bude v galerii a kavárně Evy Jandejskové otevřena výstava fotografií Jiřího Všetečky s názvem Pražský chodec. Jiří Všetečka se fotografování věnuje již od roku 1958. Působil na katedře fotografie Filmové a televizní fakulty AMU jako externí pedagog předmětů reportážní fotografie a audiovizuální prostředky ve výuce. Docentem pro obor fotografie byl jmenován v roce 1977. Je členem Asociace profesionálních fotografů České republiky a Svazu českých fotografů, kterému předsedal v letech 2000–2001. Jiří Všetečka uspořádal od roku 1962 více než dvě desítky výstav. Je autorem 21 knižních publikací svých fotografií.