Herečka Blanka Bohdanová v roli malířky

Do 30. září bude v kavárně divadla Viola otevřena výstava obrazů Blanky Bohdanové. Vystudovala brněnskou JAMU a po hereckých začátcích v Pardubicích byla členkou Městských divadel pražských a Divadla E. F. Buriana, od roku 1966 se na dlouhých 44 let stala posilou uměleckého souboru Národního divadla. Divadlu se věnuje dodnes, hraje ve dvou hrách v Činoherním klubu a v Divadle Viola se Stanislavem Zindulkou a Josefem Somrem. Svůj herecký um mnohokrát zúročila i před kamerou. Od poloviny sedmdesátých let minulého století se Blanka Bohdanová věnuje také výtvarnému umění, především olejomalbě a grafice, je členkou Unie výtvarných umělců. Samostatně vystavuje v Praze i po celé republice, zúčastnila se ale i zahraničních výstav ve Španělsku, Řecku, Holandsku, Polsku, Německu, Itálii, Brazílii a Japonsku.
Představitel expresivní figurální malby: Václav Bláha

Do 12. října bude v galerii Via Art otevřena výstava obrazů Václava Bláhy s názvem Příběhy. Malíř a grafik Václav Bláha studoval na SOŠV Václava Hollara v Praze a u prof. A. Paderlíka na pražské AVU. Je zakládajícím členem volného seskupení 12/15. Z jeho rozsáhlé tvorby patří k nejproslulejším práce figurativní a Václav Bláha je právem řazen k významným představitelům expresivní figurální malby. Je zastoupen v četných významných sbírkách institucionálních i soukromých v ČR, v Evropě – zejména v SRN, a rovněž v USA. Od roku 1979 průběžně pořádá samostatné výstavy a účastní se mnoha výstav kolektivních.
Akty Jiřího Steinbacha v Písecké bráně

Do 30. září bude v Písecké bráně otevřena výstava fotografií Jiřího Steinbacha s názvem Akty. Autor výstavy s fotografováním začal v 15 letech, vážněji se mu však věnuje posledních 6 let. Profesí je lékař, pracuje v oboru anesteziologie a intenzivní medicíny. Od roku 2010 spolupracuje s nadací Leontinka. Od jara 2011 je členem volného sdružení Berounských fotoriků. Prezentované fotografie jsou zhotoveny na fotoaparátech Zenit, Nikon F100, Nikon D40, D90 a D700. Kromě fotografování se také věnuje komponování hudby a zajímá se o historii a dějiny umění.
Tipy k poslechu rádia - Případ Martina Guerra
Případ Martina Guerra je nová třídílná
rozhlasová hra Michala Lázňovského o neobvyklém případu dvojnictví,
který se stal v malé vesnici v jihozápadní Francii v 16. století a
vešel do dějin evropské justice. První část se vysílá v neděli
v 10:30 na Vltavě. Vltava přinese od pátku do neděle Vinylový víkend. Na
http://www.rozhlas.cz/…end--1097633
jsou podrobnosti. A Vltava už v pondělí ve 20 hodin přinese také záznam
koncertního provedení Dvořákova Jakobína, které dirigoval Jiří
Bělohlávek.
Neznámá země Jana Uldrycha

Do 7. října můžete v domě U Zlatého prstenu vidět výstavu Jana Uldrycha s názvem Terra Incognita. Výstava představuje realistické malby Jana Uldrycha odkazující k autogenezi vesmíru, našeho světa v něm obsaženého i nás samotných. Autor ve své tvorbě nevyhledává soudobá témata, ale zachycuje to, co bylo, je a bude stále aktuální – dimenze existence. „Věřím v univerzální pole vědomí, zajímá mě vesmír jako celek, jeho projevy a různé formy vnímání toho všeho," přibližuje svou filozofii. Jan Uldrych je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze a v programu Start up je prvním reprezentantem vyhlášené, ale neprávem opomíjené malířské školy Zdeňka Berana.
Europa Jagellonica v Kutné hoře

Do 30. září můžete v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře navštívit jednu z největších a nejvýznamnějších výstav v ČR roku 2012. Výstava nese název Europa Jagellonica / Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců / 1386–1572. Jde o česko-německo-polský výstavní projekt, který poprvé v širokých mezinárodních souvislostech střední a středovýchodní Evropy představí Jagellonce jako evropskou dynastii s dopady na umění a kulturu. Mimořádný výstavní projekt začíná v Kutné Hoře, poté se výstava z velké části přesune do Varšavy.
Industriální krajina se stává krajinou spirituální v obrazech Martina Matouška

Do 9. září můžete v MU Konceptu vidět menší výstavu obrazů Martina Matouška. Martin Matoušek je vnímavým pozorovatelem světa architektury a lidí, kteří ji obydlují. V MU vystavuje sérii industriálních krajin ze současného Londýna. Ten se vymyká všem ostatním evropským metropolím i kontextu celé Británie. Je místem neustálé změny, rozvoje a střetů názorů, sil a rytmů. Probíhá tu intenzivní stavební expanze, která nepřetržitě proměňuje okolí a na pozadí starého Londýna formuje fantastické struktury tvořené stroji a rozestavěnými skelety domů. V Martinových obrazech se ale industriální krajina přetavuje v krajinu spirituální.