Mexický komiks v Divusu

Do 31. července můžete v Divusu navštívit výstavu s názvem The good, the bad and the sexy. V listopadu roku 1978 vyšlo v Mexico City první číslo Kovbojky (El Libro Vaquero). Od té doby se tento komiks, zasazený do prostředí Divokého západu na rozhraní mezi Mexikem a Spojenými státy, udržel jako jediný pokračovatel mexického komiksového průmyslu, jenž vznikl ve 30. letech 20. století. V rámci rozvoje státní politiky byl roku 1911 vydán zákaz negramotnosti a ten proměnil četbu komiksu – levného a masám snadno dostupného produktu – v akt spojený s revolučními ideály.
Výstava grafických listů studentů AVU

Do 9. července můžete v kavárně Jarda Majer vidět výstavu grafických listů studentů AVU z workshopu techniky litografie, který vedla profesorka Ingrid Ledent z belgických Antverp. Výstava nese název Mama Litho, což je Ingridina přezdívka od studentů z akademie výtvarných umění ARTESIS v Antverpách. Vystavujícími jsou Lenka Kahuda Klokočková, Šárka Koudelová, Adam Kovalčík, Lenka Kubelová, Martin Mulač, Milan Valeš a Luboš Vetengl.
Fotografická výstava Marka Němce v Buddha Baru

Do 15. července můžete v Buddha Baru navštívit výstavu fotografií Marka Němce z posvátných hinduistických míst s názvem Nic nezačíná, nic nekončí. Marek Němec je zakladatelem a spolumajitelem cestovní kanceláře Siam Travel a prezidentem Czech Thai Society. Představuje snímky pořízené v zemích indického subkontinentu, především pak ve Váránasí, Khadžurahu a Pašupatinathu. Příznivci fotografování dostávají v rámci projektu Restaurace Buddha-Bar příležitost vystavit své snímky z Asie ve spolupráci se zkušeným kurátorem, fotografem a cestovatelem Zdeňkem Thomou. Po Buddha Baru se výstava přesune na pražské letiště.
Poutník bez domova: Antonín Kratochvíl

Až do 9. září můžete v Leica Gallery navštívit výstavu fotografií Antonína Kratochvíla s názvem Domovina. Projekt Domovina představuje pestrý průřez jeho dílem. Tento světoznámý český dokumentarista strávil většinu svého tvůrčího života jako občan USA, přesto za svou domovinu považuje stále Českou republiku, odkud odešel v sedmnácti letech. V Americe pracoval pro renomované časopisy (např. New Yorker) a za reportážemi odjížděl na „world hot spots“ – místa válečných konfliktů, genocid, revolucí. Vedle dokumentární fotografie se věnoval i portrétu. Hledal a nacházel v jednotlivých projektech otisk pocitů fotografa, který byl nucen odejít z domova, a do fotografií promítal svou zkušenost uprchlíka. Celý cyklus je humanistickým poselstvím o ztrátě a znovunalezení domova, o lidské důstojnosti, o cestě Antonína Kratochvíla, který fotografoval na všech kontinentech, ale doma se cítí být v Čechách.
Současný svět očima Jany Čavojské

Do 31. července můžete ve Slovenském institutu vidět výstavu fotografií Jany Čavojské s názvem Mých tisíc životů. Výstava přináší příběhy pacientů z nemocnic v Jižním Súdánu, kde pracují i slovenští lékaři, příběhy vysídlenců v Gruzii, rumunských Slováků, indických cirkusáků, čínských lodníků či egyptských svatebčanů. Desítky barevných fotografií na plátně zachycují pestré variace současného světa. Jana Čavojská se ve své reportážní fotografické tvorbě zaměřuje na každodenní život běžných lidí, na skutečné výsledky rozhodnutí ve sféře „velké politiky“ na malé světy v různých částech zeměkoule.
Tipy k poslechu rádia - Ostře sledovaný Silvestr
Ostře sledovaný Silvestr, tedy podstatná
část slavného silvestrovského vysílání z roku 1968, bude součástí
reprízy podstatné části loňského silvestrovského vysílání na stanici
Praha. Na programu bude v sobotu 30. června. Konkrétně Ostře sledovaný
Silvestr začne ve 14 hodin. Na www.rozhlas.cz/program a také
v Týdeníku Rozhlas jsou podrobnosti. Opožděně, ale přece se do programu
Vltavy dostává ještě jeden titul z cyklu původních rozhlasových her
Vinohradská 12. Půjde o hru Magdaleny Frydrych Gregorové Sedm životů.
Premiéra je na Vltavě v úterý ve 21:30. Ale už o dvě hodiny dříve
nabídne Vltava přímý přenos opery Salvatora Sciarrina Dveře zákona
z 1. bienále Dnů nové opery Ostrava z Divadla Antonína Dvořáka.
Čtvrteční vltavský večer je pak složený z přímého přenosu
z festivalu Prague Proms 2012, kde vystoupí Dagmar Pecková a Český
národní symfonický orchestr za řízení Libora Peška (začátek
v 19 hodin), a ze hry Voltaire a Rousseau o setkání dvou filozofů. Hra
začne ve 21:15.
Christian Lang v Saském domě

Součástí otevření Saského domu v Praze byla i vernisáž výstavy saského malíře Christiana Langa s názvem Přemostění – Brückenschlag. Christian Lang, vzděláním tiskař, se od roku 1985 věnuje volné malířské a grafické tvorbě. K řadě realizovaných výstav se pojí i členství v saských uměleckých spolcích. Bydlí a pracuje v Chemnitzu. Tzv. Saský dům otevírá Svobodný stát Sasko v budově Lužického semináře na Malé Straně v Praze. Cílem je nejen zintenzivnění vzájemných vztahů mezi Čechy a Sasy, ale i zázemí pro podniky, spolky, svazy, instituce či zařízení, které mají zájem spolupracovat s jedním nebo druhým státem.