Václav Havel: disident, prezident, umělec a občan

Do 6. července můžete v křížové chodbě a rytířském sále Staroměstské radnice navštívit výstavu s názvem Prezident Václav Havel (Fotografie 1988–2011). Výstava je vzpomínkou na Václava Havla, od jehož úmrtí uplyne 18. června půl roku. Nejde ale o vzpomínku sentimentální nebo pietní. Snímky připomínají Václava Havla vesměs plného síly, živoucího, aktivního, veselého a často i rozverného. Nepopisují jeho prezidentské počiny, ale spíš okamžiky kolem nich či chvíle soustředění, nebo naopak uvolnění po státnickém vypětí. Nechávají diváka pohlédnout na scénu velké politiky a její hráče bez obvyklého patosu, s mírnou nadsázkou a vtipem. Autoři výstavy se drželi časové osy, na níž se z dramatika a disidenta Václava Havla stal prezident republiky a poté z prezidenta opět umělec a občan.
Vlak Lustig přiváží Modlitbu po Kateřinu Horovitzovou

Třináctý ročník festivalu Devět bran, který probíhá v těchto dnech, s sebou přináší speciální letní projekt s názvem Vlak Lustig – Lustig train aneb Vlak do nenávratna. Pod tímto názvem se do programu festivalu česko-německo-židovské kultury zapojilo Divadlo pod Palmovkou spolu s dramatizací světoznámé novely Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.
Vize Kamila Lhotáka v Moderně

Až do 9. září můžete v galerii Moderna navštívit výstavu Kamila Lhotáka s názvem Balony, křídla, vrtule. Lhotákova výstava představuje zcela nezaměnitelné obrazy, kresby a grafické listy, ve kterých s nostalgií a romantikou hledíme na technické zázraky 20. století. Výstava je doplněna také osobními věcmi, fotografiemi, dopisy a částí ateliéru, ve kterém Kamil Lhoták tvořil v letech 1954–1955. V téměř v 80 exponátech můžeme obdivovat poetické Lhotákovy vize.
Hitlerova mladá léta aneb Mein Kampf ve Švanďáku

Švandovo divadlo se svou poslední premiérou končící sezóny po 22 letech vrací ke hře Mein Kampf maďarského dramatika Georga Taboriho. Fraškovitého pohledu na život mladého Adolfa Hitlera se režijně ujala Anna Petrželková. Vznikla zajímavá, filozoficky laděná inscenace, která dává prostor několika velmi dobrým hereckým výkonům, ale občas nezapře, že na místě by byly výraznější dramaturgické zásahy.
Sněhurka a lovec – pohádka epických rozměrů

Pohádky už nejsou, co bývaly. Existují různé verze Sněhurky. Často má svou roli otrávené jablko, mluvící zrcadlo, soutěž o to, kdo bude krásnější, a parta trpaslíků. Disneyho veselé prozpěvování a humor nahradil hutný příběh o rozměrech fantasy. Leccos se změnilo, ale základní atributy přežívají jako připomínka kořenů v textech bratří Grimmů. Sněhurka a lovec s Kristen Stewart a Chrisem Hemsworthem sice není dětem nebezpečná, ale dětinská není vůbec.
Fotokniha: Buďte originální!
Přestalo vás bavit nepřehledné umístění fotek ve vašem fotoalbu? Máte pocit, že je to nezáživné a trochu nudné? Máte pravdu! Představíme vám moderní tipy, jak mít fotky fantasticky a nápaditě založené. Pokud jste zvědaví, čtěte dál. Bude to stát za to!
Zvířata Štěpána Beránka žijí v obýváku

Do 10. srpna můžete v galerii Gambit navštívit výstavu Štěpána Beránka s názvem Zvíře v obýváku. Mladý výtvarník Štěpán Beránek se od roku 2007 zabývá vlastní sochařskou tvorbou, prostorovým designem. Absolvoval studijní pobyt na Middlesex University v Londýně. Uveďme některé jeho samostatné výstavy: 2010 – Galerie Avoid v Praze – Dotyk 2009 – Galerie Trafačka v Praze – Kontakt 2009 – Rašínovo nábřeží v Praze – instalace soch Sluníčko a Vesmírek 2009 – Krásná zlá 2008 – Galerie Millenium, Praha – benefiční výstava AKCE CIHLA a mnoho dalších. Více se dozvíte na http://www.malovanikresleni.cz/lektori/stepan-beranek/.