Výstava k životnímu jubileu výtvarníka Josefa Haringa

Do 20. května poběží ve výstavní a koncertní síni Atrium výstava Josefa Haringa s názvem Koneckonců. Zabývá se kresbou a malbou, ve své volné tvorbě uplatňuje konstruktivní principy, zejména ve figurálních kompozicích s geometrickou sítí, vytvořil i řadu děl ryze abstraktního charakteru. Vystavuje od 70. let, například v Pražském regresivním divadle (1973), na Výstavě na dvoře (s Janem Sekalem) v Praze (1982), v Divadle u hasičů v Praze (1997). V Plzni se představil na několika samostatných výstavách, např. v Galerii Jiřího Trnky (1999, 2001, 2008), Galerii Visioart na Roudné (2009), v Galerii Evropského domu (2011) a Domě hudby (2011). Pravidelně se zúčastňuje členských výstav a akcí UVU plzeňské oblasti, naposledy v Písecké sladovně v Písku (2011). Jeho díla byla vybrána na soutěžní přehlídku Mezinárodního bienále kresby Plzeň (2008 a 2010). Výstava obsahuje díla z posledních 10–15 let. Je připravena k šedesátinám autora.
Kambodža očima Gabriely Lachoutové

Do 20. května bude v Buddha Baru a poté v odletové hale Letiště Praha-Ruzyně od 23. května do 12. června 2012 otevřena výstava fotografií Gabriely Lachoutové z Kambodži. Výstava je druhou ze série Východ očima Západu aneb Asie hledáčkem fotoaparátu osobností světa byznysu. Gabriela Lachoutová je členkou představenstva finanční skupiny J&T. Kurátorem výstavy je fotograf a cestovatel Zdeněk Thoma. Fotografická výstava Gabriely Lachoutové dostala název Kambodža, s podtitulem Bojovat o život se dá s úsměvem.
Tipy k poslechu rádia - Skleněné dny
Skleněné dny čekají posluchače Vltavy po
celý týden. Na www.rozhlas.cz/progam a na http://www.rozhlas.cz/…ave--1044887
a také v Týdeníku Rozhlas jsou podrobnosti. Programový časopis navíc
pořady, které jsou součástí Skleněných dnů, vyznačil modře.
Z rozhlasových her stojí za zmínku Rejnušův Urhamlet ve čtvrtek ve
20 hodin na Vltavě, Voltairův Candide aneb Optimismus v neděli ve 20 hodin
na Praze anebo v úterý ve 21:45 na Vltavě norská rozhlasová komedie
o muži, který se znovu narodil Zpátky na Luční vrch. V neděli
v 19 hodin pak Vltava v rámci Čajovny uvede žert pro jednoho herce se
dvěma hlasy Sen divadelního ředitele Tomáše Syrovátky. Hercem se dvěma
hlasy bude Jiří Lábus. Dvořákovy Svatební košile odvysílá Vltava
přímým přenosem ze Španělského sálu Pražského hradu ve středu
v 19:30.
Kam v Praze za divadlem? Nod Quijote v NoDu, Důkaz v Rokoku a Cvidoule di Campo na Kampě

Tipy pro tento týden vás zavedou do prostoru NoD/Roxy na představení NoD Quijote v režii předního českého režiséra Jana Nebeského. Dále pak do Městských divadel pražských na hru Důkaz Davida Auburna, která byla odměněná Pulitzerovou cenou. A nakonec se zaměříme na Cvidoule di Campo v podání Cabaretu Calembour v Divadle Kampa.
Nová Galerie Vernon představuje dílo malířky Jany Farmanové

Do 26. května bude v nové Galerii Vernon otevřena výstava Jany Farmanové s názvem Váha beztíže. Autorka výstavy se ve své autorské výtvarné tvorbě věnuje výlučně malbě, díky čemuž si postupně získala osobité publikum. Malbě zůstala věrná i v období, kdy tato technika nestála právě v centru pozornosti odborné veřejnosti, a věnuje se jí až dodnes.
Německá myš výtvarníka Jiřího Surůvky

Do 3. května bude v Galerii Jelení otevřena výstava Jiřího Surůvky s názvem Německá myš. Zároveň s vernisáží proběhl i křest katalogu Galerie Jelení 1999–2009. Jiří Surůvka, rodák z Ostravy, je malíř, performer, fotograf, kurátor, vysokoškolský pedagog, spoluzakladatel performance skupiny Předkapela Lozinski, výtvarné skupiny Přirození a kabaretu Návrat mistrů zábavy. Mezi lety 1984–1992 studoval učitelství v kombinaci český jazyk – výtvarná výchova na Filozofické fakultě OU a po jejím dokončení dva roky vyučoval na SUPŠ. Od roku 1994 se pak věnuje volné tvorbě. Dnes působí jako vyučující a vedoucí ateliéru nových médií na katedře intermédií Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě.
Prodejní výstava reportážní fotografky Alžběty Jungrové ve Phenixu

Zhruba do 30. května bude v restaurantu a café Phenix k vidění aktuální prodejní výstava fotografií Alžběty Jungrové s názvem AJPhone Praha. Alžběta Jungrová je reportážní fotografka. Vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou v Praze, obor užitá fotografie. Po škole pracovala jako reportérka deníku MF DNES, později působila v tiskové agentuře CPA. Mezi roky 2000–2002 žila v USA a Mexiku a následně strávila půl roku v Londýně. Jako fotografka se specializuje na náročné reportážní a dokumentaristické projekty v rozvojovém světě. V minulosti mj. fotografovala překupníky heroinu v pákistánském Chajbarském průsmyku, vrakoviště lodí v Bangladéši, útulek pro HIV pozitivní děti ve Vietnamu aj.