Tipy k poslechu rádia - Škroup, Firkušný, Štědroň a Dickens
František Škroup, Rudolf Firkušný, Charles
Dickens a Miloš Štědroň jsou osobnosti, jejichž výročí si během tohoto
týdne připomene stanice Vltava. Podrobný program je na www.rozhlas.cz/program a také
v Týdeníku Rozhlas. Vybírám alespoň v pondělí ve 20 hodin operu
Františka Škroupa Dráteník, v úterý ve 21:30 hru Hlídač podle Charlese
Dickense, v pátek ve 20 hodin Páteční večer s podtitulem Jak jsme pásli
Husu a v sobotu v 16:30 Odpolední koncert s Rudolfem Firkušným.
Kam v Praze za divadlem? Nadsamec Jarry v Ypsilonce, Noc oživlých mrtvol v Celetné a Čarodejnice z Edmontnu v DISKu

Nenechme se odradit třeskutými mrazy a hurá do divadla. Pozveme vás do Studia Ypsilon na Nadsamce Jarryho v režii Jirky Havelky. Dále také určitě stojí za návštěvu Noc oživlých mrtvol v podání Klicperova divadla na scéně Divadla v Celetné. A pokud si budete chtít sobotní večer zpříjemnit kulturním zážitkem, vyrazte na novinku Divadla DISK Čarodějnice z Edmontnu.
Slovenská architektura tzv. "dlouhého století"

Do 27. února bude ve Slovenském institutu otevřena výstava Architektura 19. století na Slovensku. Výstava přibližuje dějiny architektury 19. století na Slovensku od klasicismu až k moderně. Prezentovaná je formou posterů a modelů vybraných staveb. Součástí vernisáže byla i prezentace knižní publikace Výjimočné stavby dlhého storočia Jany Pohaničové, jež je zároveň i autorkou konceptu a kurátorkou výstavy.
Enchanté!

Do 16. března bude v Rakouském kulturním fóru otevřena výstava Rolanda Kollnitze s názvem Enchanté. R. Kollnitz je absolventem vídeňské Akademie výtvarných umění, pracoval v ateliéru Franze Westa a od roku 2001 je pedagogem na své mateřské škole. Je známý především jako autor objektů, plastik a instalací. Jsou charakteristické minimalizovaným objemem a fragilností, tím navazuje na tradici minimalismu a konceptuálního umění. S českou uměleckou scénou má dlouhodobé kontakty a patří k iniciátorům společných výstav, workshopů studentů a pedagogů pražské a vídeňské AVU.
Dialogy mikrokosmů Michala Trpáka

Do 20. března se bude v A7 Office Center konat výstava děl sochaře Michala Trpáka s názvem Dialogy mikrokosmů. Absolvent VŠUP Praha v ateliéru prof. ak. soch. J. Beránka vykonal několik studijních stáží (např. 1998–1999 Londýn – studium Aj, 2000 – mezinárodní setkání studentů organizované UNESCEM v Jižní Koreji, Soul, Kyongju nebo 2003–2004 – Finsko, Lahti – Taideinstitut). Je také autorem několika výstav a realizací (např. r. 2003 Čtenáři, umístěno na barokní kašně révového nádvoří Klementina, r. 2005 Tornádo, umístěno před pivovarem Litovel).
Je libo trochu marockého čaje?

Do 29. února můžete navštívit v žižkovské čajovně Nad Vokem neobyčejnou výstavu známého fotografa a dokumentaristy Milana Mošny s lapidárním názvem Maroko – Marakéš. Mošna na zdejších tržištích v Medině, která nikoli náhodou připomínají babylon hlasů, barev, vůní a zvuků, pořídil sérii někdy až dramaticky akčních dokumentárních snímků, díky nimž se divák aspoň na malou chvíli přesune o několik tisíc kilometrů na jih a pocítí dotek naprosto cizokrajné a často i dosti těžko pochopitelné kultury. Neodmyslitelnou součástí návštěvy výstavy je i stylová ochutnávka typického marockého čaje, který stoji za to ochutnat.
Conrad Armstrong v A.M.180

Do 14. února můžete v galerii A.M.180 navštívit zajímavou výstavu Conrada Armstronga s názvem Across The Firmament, Everything Is Twisted. C. Armstrong vystudoval VŠUP v Praze a získal např. Cenu kritiky za mladou malbu. Autor zde prezentuje své nové práce založené na různých metodách orientace v čase a prostoru. V oblasti abstraktní tvorby představuje jeho přístup zajímavý přínos především v oblastech barevnosti, perspektivy a obrazového plánu.