Kazatel Kalašnikov je sektářská adorace jednoho muže

Sam Childers, jehož příběh se stal předlohou pro nový akční snímek Kazatel Kalašnikov, je pravděpodobně českému publiku naprosto neznámý. O to víc pro nás je překvapivá míra glorifikace, která napraveného hříšníka Childerse skrze snímek Kazatel Kalašnikov potkala. Přestože pozadí událostí, které Sam Childers alias Kazatel Kalašnikov zažil, mají reálný základ, od filmu nečekejte fakta a uvěřitelné vyprávění. Naopak se tvůrci nezakrytě snažili vytvořit kult osobnosti Američana, který má přímou linku k Bohu. Využili k tomu ovšem nefér praktiky.
Tipy k poslechu rádia - Wolfgang Amadeus Mozart
V pátek a v sobotu si Vltava připomene
výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta. Na www.rozhlas.cz/program je podrobný
program. V sobotu vše vyvrcholí záznamem koncertu z Bertramky z 11. ledna
2012. Vysílat se bude v 16:30. V sobotu uvede Praha ve 20 hodin v rámci
RozHraní a Pokladů rozhlasového archivu další díl Vinárny U Pavouka, ale
Vltava bude tentýž den už ve 14 hodin vysílat Ibsenovo drama Nora a Praha
už ve 13 hodin hru Michal Strogov na motivy románu Julese Verna. Vltava také
v úterý ve 21:30 zopakuje hru Kurníkář vysílanou poprvé v loňském
roce v rámci Čajovny.
Kam v Praze za divadlem? Play Frayn na Kampě, Mocná Afrodité na Vinohradech a Monology vagíny v Černé labuti

V posledních lednových tipech vás pozveme do Divadla Kampa na představení Play Frayn, ve kterém účinkují poměrně čerství absolventi pražské DAMU. Dále také určitě stojí za návštěvu chystaná novinka Divadla na Vinohradech, Mocná Afrodité. A pokud si budete chtít páteční večer zpříjemnit kvalitním divadelním zážitkem, vyrazte do Café teatr Černá labuť na Monology vagíny v hlavní roli s Annou Polívkovou či Jitkou Asterovou.
Bude konec světa

Do 26. února můžete navštívit zcela zásadní výstavu umělecké skupiny B.K.S. s názvem Dvacet let úspěchů podkomise pro útlum publicity B.K.S., která se koná v Galerii Václava Špály. Tajná organizace Bude konec světa (B.K.S.) po delší době opět přibližuje veřejnosti svou činnost. Tuto výstavu připravila skupina známých výtvarníků, kteří si však libují v propracované mystifikaci. B.K.S. byla založena v roce 1974, ale její činnost byla skrytá okolnímu světu až do počátku 90. let, kdy se na čas a pouze částečně odtajnila. B.K.S. má dokonale propracovanou organizační strukturu, vlastní zákony, uniformy, obřady i řády. Specifický je také přístup členů organizace k umělecké tvorbě. Svůj cíl si organizace zakotvila ve stanovách jako kulturní, osvětovou a uměleckou činnost ve smyslu věčného přitakávání životu a smrti.
Umění hard rocku

Do 17. února je v Galerii Dvorak Sec k vidění výstava The Art of Hard Rock. Výstava prezentuje 40 originálních děl nejznámějších rockových hvězd, například autoportréty Michaela Jacksona a Billyho Idola, kresby Jimiho Hendrixe, Eltona Johna a Peta Townshenda nebo keramické masky od Iron Maiden, Alice Coopera či Chrissie Hyndové. Během 40 dnů nabídne galerie bohatý, rockem inspirovaný doprovodný program, například malbu uměleckých děl „naživo“ v podání známých místních umělců, konferenci rockových bloggerů na téma „Budoucnost českého hudebního průmyslu“, projekce legendárních rockových koncertů nebo interaktivní Zeď umění, která dá návštěvníkům prostor pro vlastní umělecké vyjádření.
Cervantes představuje latinskoamerickou fotografii na pomezí humanismu a násilí

Do 10. března bude v Institutu Cervantes otevřena působivá výstava Tíha i lehkost: Latinskoamerická fotografie na pomezí humanismu a násilí. Výstava je výsledkem soutěže z roku 2010, která probíhala výběrem z portfolií v Cartageně de Indias a Managui a kterou pořádal festival PHotoEspaña za podpory Institutu Cervantes a asociace AECID. Prohlížení fotografií nás podrobuje neustálému napětí mezi dopadem vážných situací a lehkostí kreativních možností. Jedná se zde o napjatý vztah ve stálém protikladu, kterému jsme jako diváci vystaveni. Oblast, jež fotografie spojuje, byla pokřtěná jako Latinská Amerika.
Švýcarsko v cestovním deníku rodiny Rutteových

Do 14. února bude v Rakouském kulturním fóru otevřena výstava Toulky po údolích a horách Švýcarska – soukromá sbírka dobových fotografií rodiny Rutteových z 90. let 19. století. V 19. století bylo cestování vyhledávanou zábavou bohatých společenských vrstev. Právnická rodina Rutteových, úzce spojená se šlechtickými rody Schwarzenberků a Lobkowiczů, objevila Alpy a nádhernou přírodu Švýcarska. Své poznatky zaznamenávala v cestovním deníku s fotografiemi.