Sugestivní obrazy Zdeňka Trse

Do 21. ledna 2012 se koná v Galerii Dea Orh výstava Zdeňka Trse s názvem Horizonty. Hyperrealistické obrazy Zdeňka Trse představují vynikající úroveň formalismu nesrovnatelnou s mnoha umělci jeho věku. Jeho obrazy jsou sugestivní, zobrazují objekty a těla, které jsou pokryty tenkou vrstvou tkaniny. Jeho skryté předměty jsou představovány divákům pouze svým tvarem, který je definován světlem a stínem. Díla Zdeňka Trse, jež si hrají s divákovou představivostí, jsou bezchybně provedená, citlivá, jednoduchá a zároveň intimní.
Netušená krása a kouzlo vědeckého bádání

Do 14. ledna 2012 bude v Křížové chodbě Karolina otevřena výstava projektu Věda je krásná 2011. Tato soutěž chce zprostředkovat veřejnosti mnohdy netušenou krásu a estetiku, na kterou přírodovědci narazí při svém seriózním bádání. Představuje veřejnosti i ty nejlepší ilustrátorské počiny, jejichž vypovídací hodnota je v dnešním digitálně snímaném světě stále nezastupitelná. Forma soutěže, kdy příspěvky zůstávají porotcům i laické veřejnosti až do vyhlášení vítězů anonymní, navíc stírá rozdíly mezi studenty, pedagogy a výzkumníky. Staví je v soutěži, kde primárně platí estetická pravidla, na stejnou startovní čáru.
Kam v Praze za divadlem? Tartuffe na Vinohradech, Ambrosia v kostele sv. Cyrila a Metoděje a Tramvaj do stanice touha v Činoheráku

První tip je věnován inscenaci Tartuffe v Divadle na Vinohradech, která díky režii Štěpána Pácla vyvolala řadu kritiky. Druhá pozvánka patří pražské premiéře divadelně-interaktivní výstavy Ambrosia v produkci Geisslers Hofcomoedianten, která proběhne v kostele v Karlíně. A posledním tipem pro tento týden je Tramvaj do stanice touha v Činoherním klubu.
Student Rittsteinova ateliéru ve Fusion Gallery

Do 13. ledna 2012 bude ve Fusion Gallery a ateliéru k vidění výstava studenta Rittsteinova ateliéru AVU Igora Hosnedla Strana 1. Igor Hosnedl, rodák z Uherského Hradiště, absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti v ateliéru akademického malíře Miroslava Maliny v letech 2003–2007, je od roku 2007 studentem Akademie výtvarných umění v Praze v ateliéru kresby prof. Jitky Svobodové a Jiřího Petrboka. V současné době se věnuje malbě v ateliéru doc. Michaela Rittsteina. Je zastoupen v Galerii XXL Louny a je členem výběru Figurama 09.
.
Pestrý obraz našeho života formou recyklace

Do 8. ledna 2012 je k vidění v Galerii NoD výstava s názvem Recyklace. Recyklace patří v umění stále k aktuálním tématům. Rozvíjí se hlavně od 60. let, ale s proměnou výrazových prostředků a s nástupem nových médií se mění její výrazové možnosti. Je celkem jedno, jestli umělci recyklují skutečné nebo virtuální prvky, jestli je berou ze skládek, smetišť, plakátovacích ploch nebo z filmu, videa a internetu. Formy recyklace jsou tak rozmanité, že výstava přináší pestrý obraz o našem životě i o umění současné doby.
Shop Vladimíra Kokolii v Havelce

Do 4. února 2012 bude v Galerii Havelka otevřena výstava Vladimíra Kokolii s názvem Shop. Vladimír Kokolia, který je profesorem na AVU, ale též bloggerem, pokračovatelem 20. generace tradičního taiji rodiny Chen či hrdým držitelem titulu Miss kompost ČR za rok 2007, v posledních deseti letech stále více omezuje své výstavní aktivity. Výstava bude ovšem otevřená před Vánoci od 13. do 17. prosince 2011 a pak od 9. ledna do 4. února 2012.
Tři sestry tragikomické, jak je Čechov zamýšlel

Čechovovy hry své inscenátory často svádí k přehnaně zdůrazňovanému fatalismu a patetičnosti. Tři sestry, hra o nesplněných snech a promarněných životech, k tomuto zjednodušování tíhnou snad více než ostatní. V Dlouhé se ovšem režisér Martin Františák s dramaturgy Štěpánem Otčenáškem a Tomášem Vůjtkem rozhodli naplnit Čechovovu ideu Tří sester komediálních i tragických zároveň.