Kam v Praze za divadlem? Požár na Kampě, Frekvence Y v Ypsilonce a Kurz negativního myšlení ve Švanďáku

Tipy pro tento týden si vzaly do hledáčku osobnosti z divadelního světa, o kterých se v posledních dnech velmi často hovoří. S prvním představením je spojen Jirka Adámek, s druhým Jirka Havelka a s posledním Dan Hrbek. Co by tedy nemělo ujít vaší pozornosti v týdnu od 21. do 27. listopadu?
Jsme ze stejné planety

Pouze do 20. listopadu bude v dolním foyer Divadla Archa otevřena výstava fotografií Jindřicha Štreita s názvem Jsme ze stejné planety. Výstava barevných dokumentárních snímků mapuje osudy lidí, kteří se narodili stovky a tisíce kilometrů od českých hranic, ale rozhodli se žít v Česku. Příběhy tří desítek cizinců, kteří v České republice našli druhý domov. Autor se zaměřil především na zmapování rodinného či pracovního prostředí, podle toho, kam ho oslovení lidé pozvali nebo kde je právě zastihl. Celý cyklus je součástí projektu Pozitivní obraz cizince v ČR.
Královéhradecký van Gogh

Josef Audrlický a Vincent van Gogh… Také vidíte v jejich portrétech tu podobnost? Ty silné tahy štětcem. Ty barvy. Neuhasitelná vášeň pro umění. Malování je pro Josefa vyjadřovacím prostředkem stejně důležitým a živým jako slovo. Jeho obrazy jsou kromě jeho vlastních pocitů ztělesněním inteligence a analýzy, ale kdo nemaluje bez pocitů? Rád experimentuje s kontrasty a barevnou harmonií. Duši námětu se snaží zachytit prostřednictvím používaných barev a rytmu.
Sacha Sperling - Bludy z nudy
Je velice těžké, vlastně až
trochu nesmyslné, kritizovat debut osmnáctiletého autora, který se teprve
hledá. A to nejenom jako autor, ale i jako dospívající člověk. Bludy
z nudy mladého spisovatele, který píše pod pseudonymem Sacha Sperling
(vlastním jménem Yacha Kurys), nejsou beletrií pro široké čtenářské
publikum, ale spíše zajímavým dokumentem nadcházející generace, o které
nevypovídá samotný text, ale spíše to, co v textu zcela
očividně chybí.
Ocelová pěst vymlátí divákům mozek z hlavy sladkými řečmi

Na úvod varování pro ty, u nichž kýčovitost amerických dramat vyvolává dávení: pro jistotu tuto recenzi přeskočte a rozhodně v příštích čtrnácti dnech nenavštěvujte české multiplexy. Z Hollywoodu k nám právě přichází těžký kalibr. Proč chodit kolem horké kaše, Ocelová pěst 3D je ukázkou nefalšovaného hollywoodského patosu ve své nejčistší podobě. Pro někoho je smrtícím virem, pro někoho nevyčerpatelným zdrojem zábavy. Milovaná i nenáviděná, taková bude i Ocelová pěst.
Architektura hlavního města v historickém hledáčku

Do 19. února 2012 se koná v Sále architektů ve 4. patře Staroměstské radnice výstava s názvem Fotografování pražské architektury, 1848–1921. Na výstavě fotografií z období 2. poloviny 19. a prvních dvou desetiletí 20. století je zveřejněno víc než 100 známých i dosud neprezentovaných snímků z různých sbírek. Výstava je první částí plánované trilogie připravené Útvarem rozvoje hl. města Prahy. Podobný cyklus zaměřený na způsob a metody fotografování pražské architektury nebyl dosud realizován. Netradiční architektonické řešení výstavy naznačuje, že i na dějiny fotografování hlavního města lze pohlížet z méně obvyklých úhlů pohledu.
Současné vizuální umění

Do 22. prosince je v galerii Dvorak Sec k vidění výstava No borders. Appeal to heaven. Výstava vzniklá za přispění České spořitelny, a. s., představuje umění několika zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. Z každé z těchto zemí byla vybrána vždy alespoň jedna výrazná osobnost současného vizuálního umění. Výstava mapuje u nás dosud nepříliš prozkoumané oblasti a jejich osobité umělecké projevy. Cílem je naznačit nový, jiný pohled na současné umění a zároveň přinést zajímavá srovnání a konfrontace.