Objekty touhy dnešních studentů umělecké průmyslovky

Do 29. října bude v galerii VŠUP na Palachově náměstí otevřena výstava s názvem Objekt touhy. Výstava, která reprezentovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou na jarním veletrhu v italském Miláně, se nyní přestěhovala do Prahy. V letošním roce se studenti zaměřili na téma „objekt touhy“. Cílem práce bylo vnést do instalace atmosféru abstraktní krajiny plné pohádek, snů, hledání, her s významy, měřítky a vším ostatním, co se pod střechou budovy na nábřeží řeky Vltavy v Praze každodenně odehrává…
Fotografie a fotografie

Do 30. října můžete v Galerii Školská 28 navštívit výstavu s názvem Fotografie jako fotografie. Jedná se o výběr z díla tří výrazných osobností generace českých fotografů, jejichž tvorba se formovala během 80. let. Jsou to Bořek Sousedík, Karel Kameník a Josef Moucha. Snímky těchto autorů byly vystavovány v posledních letech jen zřídka. Máte tak jedinečnou příležitost vnímat je v širším kontextu fotografické retrospektivy 80. let.
Geoff Dyer – Jeff v Benátkách, Smrt v Benáresu
Knižní recenze je odjakživa
žánrem velmi subjektivním, a některé knihy tak mají tu smůlu, že se
dostanou do ruky recenzentovi, který nedokáže náležitě ocenit jejich
kvality tak, jako je oceňují jiní. Nic na tom nezmění ani fakt, že kniha
sbírá jednu cenu za druhou v literárních soutěžích a odborná kritika se
o ní vyjadřuje s pochvalou. To je bohužel případ knihy Jeff
v Benátkách, Smrt v Benáresu, kterou její recenzentka navzdory
pozitivním ohlasům neocenila stejným způsobem, neboť dojem z knihy a
názor na ni se s nimi zkrátka neslučuje.
Kamarád taky rád je nakonec konvenčnějším filmem, než za jaký se vydává

Snímek Kamarád taky rád patří mezi pětici letošních komerčně úspěšných komedií s ratingovým označením R. To pro americké teenagery znamená, že pokud je jim méně než 17 let, smějí na takto ocejchovaný film pouze v doprovodu dospělé osoby. Většině letošních R-kových hitů (Hlavně nezávazně, Pařba v Bangkoku, Šéfové na zabití a Zkažená úča) byla tato přístupnost udělena hlavně z důvodu sprosté mluvy a sexuální tematiky. Výjimkou není ani Kamarád taky rád, který vypráví o natolik ošemetném tématu, že by v mravně prudérních USA sotva dovolili, aby jej mohli volně navštěvovat nižší věkové kategorie.
Anca Maria Mosora – Reality Game Show
Českému čtenáři se
dostává do rukou druhý román mladé rumunské autorky s názvem Reality
Game Show. Obdivovatelé její prvotiny Archandělé
neumírají si mohou být téměř jisti, že je ani tato kniha nezklame.
Ty, kterým se zdáli Archandělé příliš snoví a snad i naivní,
překvapí Anca Maria Mosora neobyčejnou, téměř thrillerovou zápletkou,
aniž by ztratila na schopnosti popisovat i šedou až černou realitu velmi
krásným poetickým jazykem.
Nic (prý) nebude jako dřív

V Českém centru se do 29. října koná výstava s názvem THINGS WILL NEVER BE THE SAME (Nic nebude jako dřív). Představí se zde česko-japonský design, malba a komiks umělců Yusuke Nakamury, Ayako Takagi a Jiřího Votruby. Umělci pracují s různými historicky i geograficky zakotvenými vizuálními prostředky, které mixují. Chtějí demonstrovat jistou jednotu současné vizuální kultury. Respektují však specifika, která vycházejí z daného prostředí. Výstava je součástí pražské přehlídky Designblok.
Pěkné obrazy a plastiky z Pěkné

Do 30. října bude v pražské Galerii La Femme k vidění výstava obrazů a plastik vzniklých během tzv. Pěkného sympozia, které proběhlo v srpnu 2011 v penzionu Pěkná v Pěkné na Šumavě. Sympozia v Pěkné se zúčastnili tito umělci: Tomáš Hřivnáč, Bohumil Eliáš jr., Miroslav Pošvic, Rudolf Brančovský, Mona Lipi a host sympozia Václav M. Rubeš.