Axel Brauns – Pestrostíni a netopýři

Všichni známe příběh Rain Mana, nejznámějšího autisty na světě, kterého zvěčnil americký filmový byznys. Svět autismu však není jen jeden a tuto psychickou poruchu dosud obklopuje řada tajemství, s nimiž si zatím neví rady ani lékařská věda. Do svého vnitřního světa nás ve svém biografickém románu pozval Axel Brauns, kterého nemoc ušetřila svých nejhorších projevů a dovolila mu v jeho 21 letech začít reflektovat sebe sama zvnějšku, ba co víc, stát se spisovatelem.
Proměny v surovém stavu

V pražském Muzeu Montanelli je do 30. září k vidění výstava Art Brut – Anatomia Metamorphosis, která vznikala ve spolupráci s o. s. ABCD, jež v minulosti prezentovalo francouzskou sbírku art brut a Prinzhornovu sbírku. Označení art brut – umění v surovém stavu – pochází od francouzského malíře Jeana Dubuffeta. Vykazuje spontaneitu a velkou tvůrčí představivost. Autoři tohoto umění jsou většinou neznámí lidé, vzdálení prostředí profesionálních umělců. Je to čistá, syrová umělecká činnost, která vychází výhradně z autora a jeho vlastních podnětů.
Váš oblíbený film vás dostane do Varů. Už za 60 sekund!

Napadlo vás někdy, jak pohádkově snadné může být dostat se k passu na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a získat k němu navíc ubytování pro dvě osoby na tři festivalové dny, včetně dopravy do Varů zdarma? Pohostí vás Jameson a jeho soutěž Done in 60 seconds, která v zahraničí probíhá již několik let. U nás dostala podtitul „60 vteřin do Varů“. Takže nejen o zábavu, ale ani o panáky se nemusíte bát. Jediný váš úkol je do 22. června natočit šedesátivteřinovou parafrázi na váš oblíbený film. Když se svým nápadem či vtipem vyrovnáte svému vzoru, ve Varech stanete na stupíncích vítězů a zúčastníte se i celosvětové Jameson Empire Awards v Londýně.
Mariusz Szczygiel – Udělej si ráj
Polský novinář Mariusz
Szczygiel je čechomil. Naše knedlíky, pivo, humor, hospodská pohoda
i fanatické nadšení pro lední hokej mu tím pádem přijdou tak nějak
milé. Stejně jako otevřeně ventilované přiznání, že průměrný jedinec
v naší zemi nepovažuje víru v Boha za důležitou. Prý máme pozitivní
náturu, což nám pomáhá překonat těžké životní momenty, zatímco
Poláci nekrofilní povahy cíleně vyhledávají utrpení, ve kterém si
libují. Těžko říct. Podle takto zobecňujícího pohledu se dá dost dobře
tvrdit i to, že je velká část české populace polské národnosti a
prozatím o tom neví.
In a Flash of Lightning: Divadlo Archa v záblesku světla

Pedagogické angažmá režisérského tandemu SKUTR na pražské DAMU přináší své ovoce. A jak jinak než mezinárodního formátu. Umělecky etablované duo navázalo se svými žáky na spolupráci se skladatelem Heinerem Goebbelsem, profesorem Giessenské univerzity, s kterým se SKUTŘi již dříve setkali při práci na projektu Černé na bílém (Schwarz auf Weiss). Společně s německými studenty dnes večer uvedou v pražské Arše premiéru vizuálně experimentální inscenace In a Flash of Lightning.
Když se po Pařbě v Bangkoku probudíte s pocitem déjà vu

Takový hit přisprostlé komedie nepamatují. Z nenápadné komedie Pařba ve Vegas se stal před dvěma lety kasovní trhák, který vydělal v Americe přes dvě stě milionů dolarů a setkal se s velmi příznivou reakcí u veřejnosti i kritiků. Její princip byl velmi jednoduchý, nicméně potentní – parta chlapů se probudí po prohýřené noci, nemohou si vzpomenout, co se stalo, chybí jim jeden parťák, a tak se vydávají po drobných indiciích za jeho záchranou. V případě pokračování se hrdinové probudí s opičkou a diváci s pocitem déjà vu.
Švestka vystavuje avantgardu

Do 30. července představuje v galerii Švestka své fotografie absolventka pražské VŠUP Markéta Othová. Od roku 1994 sestavovala z rozsáhlého archivu vlastních snímků, pořízených během let především mimo ČR, fotografické instalace, v nichž byl význam jednotlivých fotografií určen až syntaxí celku. Časem se posunula k časovým sériím, zaznamenaným sekvenčním snímáním a dostala se na úroveň experimentů fotografické avantgardy 20–30. let 20. století.