Luboš Xaver Veselý: S Cyrilem Svobodou jsme se vsadili o flašku Becherovky

Luboš Xaver Veselý je známým moderátorem pořadů Frekvence 1. Moderoval Křížový výslech, nyní moderuje Pressklub a vlastní show s názvem Xaver na Frekvenci 1. Má za sebou několik knih a připravuje další. Mimo jiné jej můžeme vídat jako moderátora společenských akcí. Jeho pořady prošlo množství různých osobností od umělců přes politiky až po sportovce. Sám pak je pěstitelem podivných zálib, jako je sbírání ubrousků, céček a parašutizmu. Kdysi prohlásil, že jeho životním snem je vlastnit podepsané CD Standy Dolínka, ale u Xavera si nikdy nemůžete být jistí, co myslí skutečně vážně a co ne. Jeho je životním krédém je prý: „Nikoho zbytečně neotravovat!”
Pozvánka: Slam poetry, 24. 11., NoD Roxy
Taky jste si po pražské exhibici
uchovávali pocit z příjemně stráveného večera, než vám došlo, že
další příděl dostanete zase až za rok? Něco jako když sníte poslední
vanilkový rohlíček. Ale Nekultura rozhodně nebude tím, kdo vám ukradne
Vánoce. Čeká nás totiž další slam! Tentokrát regionální pražské
kolo. Zamáčkněte slzu radosti a vyražte na šťastný a veselý večer plný
slam poetry (bez rizika kůstky v krku)!
O víkendu Fléda zavřená? Naopak, Velká inventura otevře dveře divadlu dokořán

Brno podruhé ožije celorepublikovou ochutnávkou tvorby okrajových divadelních umělců, kteří nejsou napojeni na síť kamenných scén. O jejich angažmá se postarala pražská Nová síť, sdružující divadelníky nevšedních forem mezi tanečním, pohybovým a experimentálním divadlem. Ve spolupráci s místními kulturními organizacemi pořádá Nová síť putovní festival Velká inventura, v tomto případě s občanským sdružením Rept. Na stránkách Nekultury jsme už zachytili atmosféru například loňské královéhradecké Velké inventury. Letos se můžete těšit na report z Brna. A co na nás organizátoři na Flédě chystají?
Vídeňská retrospektiva Fridy Kahlo

Ještě před devíti lety, před premiérou hollywoodsky přeslazeného velkofilmu režisérky Julie Taymorové, znalo malířku Fridu Kahlo jen několik málo nadšenců. A i dnes, kdy jsou její autoportréty často až ikonicky uctívány, se najdou tací, co nerozeznají její skutečnou podobu od obličeje herečky obsazené tehdy do hlavní role, Salmy Hayekové. Každá publikace o této mexické umělkyni proto vzbuzuje obavu: jde skutečně o kvalitní čtivo, a nebo jen napotřetí vylouhovaný čaj pro romanticky rozněžnělé „kulturní“ konzumenty? Pak není s podivem, že se podobnému pocitu člověk neubrání ani cestou na výstavu Retrospektiva Fridy Kahlo ve vídeňské Bank Austria Kunstforum.
Tipy k poslechu rádia – Erbenova Kytice
Čtyři balady Karla Jaromíra Erbena z jeho
Kytice odvysílá v neděli ve 20 hodin Vltava ve Schůzkách s literaturou.
Pod názvem Ukázat propast uvede Rudolf Matys rozhlasovou kompozici z balad
Karla Jaromíra Erbena Vodník, Polednice, Holoubek a Svatební košile,
jejichž rozhlasové verze natočil režisér Josef Melč. Protože v neděli
začne advent, nabídne Vltava v 7 hodin ráno první část nového cyklu
Liturgický rok v české duchovní písni šesti století a v 8 hodin první
část čtyřdílné série Anglická duchovní hudba pro čas Adventu. Už
v pondělí ve 20 hodin se na Vltavě odvysílá záznam koncertu na
londýnském festivalu BBC Proms, na kterém zazněly Janovy pašije Arvo
Pärta. A v sobotu v 19.30 zazní na Vltavě Dvořákova Rusalka. Půjde
o záznam představení z Bavorské státní opery v Mnichově.
Texty kapely Triny spojují svět Čechů a Romů!

Atypické ženské hudební trio Triny vydává koncem listopadu 2010 třetí desku s názvem Triny Néve. Přestože se proslavilo především romskou hudbou a romskými texty, vykročilo nyní jiným směrem. Nové album má totiž převážně české texty. Kapela se na českém hudebním poli prezentovala dvěma předchozími deskami Gypsy Streams a Aven. Nové album přináší osobní výpovědi tří zpěvaček. Dotýká se jejich snů, života i lásky. Dámy své nové písně poprvé představí svému publiku 24. listopadu v klubu Jazz Dock na pražské náplavce. Desku pokřtí spisovatelka, scenáristka a moderátorka Halina Pawlowská.
Pod zvětšovacím sklem Roberta Wilsona

V uplynulých dvou dnech uvedl operní režisér Robert Wilson v činohře pražského Národního divadla Čapkovu Věc Makropulos, hru o vztahu lidství a malicherných lidských vlastností k nesmrtelnosti a kráse ztělesněné ústřední postavou operní zpěvačky Emílie Marty. Novinka získala už během svých příprav velkou publicitu nejen díky stále aktuálnímu Čapkovu tématu a jménu světoznámého režiséra, ale také díky proslulosti protagonistky Emílie – skutečné operní pěvkyně Soni Červené. Během soustředěného zkoušení si na rozhovor s ní našel čas dramaturg Národního divadla a současně inscenace Věci Makropulos Martin Urban.