Tipy k poslechu rádia – Skvělé vyhlídky
Skvělé vyhlídky mají ti, kteří budou od
neděle poslouchat stejnojmenný rozhlasový seriál natočený v roce
1971 podle románu Charlese Dickense. V hlavní roli uslyšíme Karla Högera.
Vysílá se na Vltavě v 10.30. Naopak velice špatné vyhlídky měla před
60 lety Milada Horáková. Stanice Leonardo proto bude od pondělí reprízovat
dokumentární seriál Marka Janáče, který den po dni sleduje proces
s Miladou Horákovou. Vysílá ho každý den od 20 hodin.
Leporelohra: nakresli vymyšlené zvíře

Petr Nikl a Ondřej Smeykal společně s několika dalšími autory do Prahy opět přinášejí projekt Orbis Pictus aneb…, tentokrát osobitou putovní výstavou Leporelohra, která je zároveň permanentní tvůrčí dílnou otevřenou aktivitě všech diváků. Leporelohru můžete až do 5. června navštívit v Českém centru v Rytířské ulici.
Sarah Watersová – Špičkou jazyka
Nakladatelství Argo zatím vydalo tři romány od Sarah
Watersové: Zlodějku, Malého vetřelce a debut Špičkou
jazyka. Všechny mají přes 500 stran. Už v roce 1900 psal nakladatel
Samuel Fischer Thomasi Mannovi jako reakci na rukopis jeho prvotiny
Buddenbrookovi: „Myslíte, že by bylo možné dílo o polovinu
zkrátit? Pokud ano, jsem nakloněn záměru Vaši knihu vydat. Román
o šedesáti pěti arších je pro dnešního čtenáře příliš velkým
soustem.“ A co by asi napsal na podobně dlouhý román v dnešní
uspěchané době, kdy už prý skoro nikdo ani nečte…
Čas na snění: Thievery Corporation & Bonobo v Praze

Máte-li rádi zasněnou elektroniku, částečky world music v rosolu hlubokých basů, tříštivé ozvěny jazzu a klasické hudby, výrazné, kosmicky znějící vokály, rytmy dubu či reggae a především fandíte harmonickému propojení uvedených žánrů, červen vás zahrne nebývalou pozorností. V Praze vystoupí hned dvě downtempové legendy: Thievery Corporation a Bonobo.
Samotáři Třetího věku

To, že naše civilizace není ideální, vnímá – má-li jen trochu otevřené oči – snad každý. Navzdory závratnému tempu zdokonalování technických prostředků lidské komunikace se nezdá, že by si lidé navzájem lépe rozuměli, spíše naopak. I když jsme překonali obrovské vzdálenosti a vměstnali svět do krabiček, co se bez potíží vejdou do kapsy, nemůžeme říct, že by lidé měli k sobě opravdu blíže. Dnes a denně se setkáváme s komunikačními šumy, pokud ne přímo s komunikačními selháními, které se často týkají i lidí, kteří by si zjevně mohli (a dokonce i chtěli) rozumět. A snad ještě více se rozestupují pevniny mezi generacemi.
Recenze: Atrium Carceri – Phrenitis

Simon Heath je na poli temného hororového ambientu jednou z nejvýraznějších postav. Táta projektů jako Za Frumi, Abnocto a právě Atrium Carceri je člověk velmi tvořivý, schopný z malého množství prostředků vytvořit neuvěřitelně sugestivní dílo. Album Phrenitis je šestým řadovým počinem jeho projektu Atrium Carceri.
500 dní se Summer

Debut režiséra Marca Webba mohli tuzemští diváci spatřit pouze loni na Fresh Film Festu nebo v rámci letošního ročníku Febiofestu. Podobně jako na Oscara nominovaný animák Fantastický pan Lišák se i 500 dní se Summer vyhnulo běžnému promítání a šlo rovnou na DVD. Což je škoda, neboť tato romantická komedie se výrazně odlišuje od soudobých filmů s podobným zaměřením. Jak nás hned v úvodu varuje hlas vypravěče: „Toto není milostný příběh.“