Recenze: Muse – The Resistance

Rytíři novodobého alternativního rocku se smilovali nad svými fanoušky a přinesli novou, všemi očekávanou a vytouženou desku The Resistance. Mohou prosit, třískat do kláves, párat struny a zpívat do posledního dechu, ale mistrovské dílo z ní nikdy nebude.
Moje Evropa v DOXu

Co je Evropa? Čí je a kdo ji utváří? Je možné či nasnadě, že jsme to i my? Co nás spojuje? A kdo vyměřuje hranice našeho světa? Centrum současného umění dumá. Hostí výstavu, za kterou se zvolna trousí hloučky filozofujících otazníků. Čtyřicet různých umělců dostalo prostor, aby se prostřednictvím svých děl pokusili vyjádřit, co pro ně Evropa znamená. Čtyřicet umělců přirozeně čítá čtyřicet vlastních definic. Introspektivní výstava Moje Evropa, která možné odpovědi loví sama v sobě, je osobitou výpovědí o stavu společenství, jehož oficiální mluvou tentokrát nemá být jazyk diplomatů, vyslanců a politiků, nýbrž jazyk umění.
Tipy k poslechu rádia – 28. říjen
Ve středu si připomeneme 91. výročí
vzniku Československé republiky. Rozhlas připravil spoustu speciálních
pořadů. Například na Radiožurnálu uslyšíme od 20 hodin přímý přenos
slavnostního udělování vyznamenání a na Vltavě ve stejné chvíli
Smetanovu Mou vlast. Cyklus Český podzim bude v úterý ve 21.30 na Vltavě
pokračovat hrou Jana Vedrala Delfy natočenou a vysílanou v roce
1989 ještě před převratem, a na svou dobu docela odvážnou.
Se Zdeňkem Bínou (nejen) o nových Minutách

Bezmála patnáct let patří skupina -123 min. ke stálicím kvalitní české hudební scény. V tomto měsíci jim vychází nové album nazvané Dream. Nejen o něm, ale i o plánovaných novinkách během chystaného podzimního turné jsme si povídali s frontmanem „Minut“ Zdeňkem Bínou.
Špinar v Klicperově divadle Maškarádu nekřísil

Před dvěma hodinami dozněl premiérový potlesk Maškarády v Klicperově divadle. Lermontovovo drama bylo ve své době cenzurou tvrdě potíráno a jeho autor své dílo několikrát přepracoval ve snaze dostat ho na jeviště. Nyní si jej v Hradci Králové vzal tvůrčí tým soustředěný kolem talentovaného režiséra Daniela Špinara jako výzvu k novému pojetí, které rozhodně nejde ruku v ruce s představou inscenování „ruské klasiky“.
Veselí Brychtovi a smutní nakladatelé

Je vždy zajímavé sledovat, jak se umělecké nadání projeví u jednotlivých členů jedné rodiny. Kdo rád takhle bádá, měl by vyrazit do pražského Mánesu. Od 9. října tam totiž probíhá společná výstava rozvětvené rodiny Brychtových. Sešla se tam známá jména jako například sklářka Jaroslava Brychtová (polovina tvůrčího dua se Stanislavem Libenským) nebo ve světě známí malíři Jan a Lída Brychtovi a jejich syn, ilustrátor Alex Brychta. Když říkám „známí ve světě“, myslím tím „méně známí u nás“, jak bude ještě vysvětleno.
Marisha Pesslová – Vybrané kapitoly z mechaniky pohrom
Intelektuální detektivka. Tak
bývá stručně charakterizován veleúspěšný debut mladé americké autorky
Marishy Pesslové. Označení „detektivka“ ale myšlenkovou a tematickou
náplň obsáhlého románu příliš zjednodušuje. I když… napětí,
záhady a tajemno dláždící lákavou cestu ke vzrušující pointě ve
Vybraných kapitolách z mechaniky pohrom rozhodně nechybí. Pro
netrpělivého čtenáře ale může být místy ona cesta poněkud
zdlouhavá.