Cenu za objev roku si z Next Wave odvezl Ján Mikuš, jeho Werther, Werther si to zaslouží

Scoutům alternativně-divadelního festivalu Příští Vlna/Next Wave padl do oka mladý slovenský režisér Ján Mikuš, toho času student režie na JAMU, a tak ho pozvali na letošní ročník, aby představil svoje autorské představení Werther Werther. I Mikuš nelenil, dorazil a Werthera zahrál. Za to se mu dostalo ocenění za objev roku 2009.
Tomorrow, in a Year: elektro-opera inspirovaná Darwinovou teorií

Velmi zajímavé spojení hudebního umu The Knife a nápaditosti divadelního spolku Hotel Pro Forma vytvořilo zcela nevídané umělecké dílo. V polovině října 2009 se uskutečnila další premiéra elektro-opery Tomorrow, in a Year, která má oslavovat 150. výročí vzniku Darwinovy evoluční teorie. Nejbližší variantou návštěvy tohoto vskutku výjimečného představení se stal drážďanský festival současné hudby TonLagen.
Designblok 09 – krátké ohlédnutí za holešovickou expozicí

Minulý víkend skončil jedenáctý ročník Designbloku. Hlavní dění se letos nesoustředilo v Karlíně, ale na opačném břehu Vltavy – Superstudio Classic 7 v Jankovcově ulici a nedaleká budova Holešovického pivovaru Superstudio A7 lákaly návštěvníky na přehlídku současných trendů v designu oděvů, módy, prezentaci nových materiálů či postupů nebo na interaktivní hrátky.
Tipy k poslechu rádia – Klauni a vlastenci
Hrou Klauni a vlastenci Jiřího Justa zahájí
stanice Vltava v úterý ve 21.30 nový cyklus Český podzim. Klauny a
vlastence ale rozhlas za dramaturgie Ivana Škapy natočil už v roce 1982,
vysílali se ale až na konci listopadu 1989. K poslechu lze doporučit také
původní rozhlasovou hru Daniely Fischerové Andělský smích ve čtvrtek ve
20 hodin, opět na Vltavě, stejně jako v sobotu ve 20.05, ale na Praze
čtyři monology o lidském i uměleckém osudu Emy Destinové Commedia
Finita. Autorkou je Viktorie Hradská a účinkuje Jiřina Jirásková.
A čekají nás hned dvě premiéry rozhlasových her: V sobotu ve 13:05
s reprízou v neděli ve 20:05 na Praze to bude Malý cizinec Terezy
Charvátové a v neděli v 19 h na Vltavě Tvůj děda Martina Františáka
v autorově režii. A určitě za poslech stojí také Hrátky s čertem Jana
Drdy. Vysílá je Vltava v sobotu od 14 h.
Ať žijí duchové i jejich kopie rytíři!

Největším vzorem režiséra Karla Janáka je Oldřich Lipský. Oldřich Lipský natočil úspěšný dětský film Ať žijí duchové! (1977). Karel Janák natočil dětský film Ať žijí rytíři!, který se pravděpodobně také stane úspěšným. Oba snímky jsou o tom samém – o statečných dětech bojujících na starém hradě, kde někdy straší, proti zlu. Janák se nejspíš drží čínské zásady, že dokonalosti se dosahuje jedině přes kopírování starých mistrů. A dá se říct, že Janák kopíruje velice dobře, a to tak dobře, že nevadí, že kopíruje. Jeho verze Ať žijí… potěší a rozesměje jak děti, tak rodiče, což je u dětského filmu nejdůležitější.
Půldekalog na festivalu Next wave

Nedělní odpoledne minulého týdne patřilo v Disku souboru DRED a jejich dlouholetému projektu Dekalog. Inscenační projekt o deseti částech, který si pohrává s biblickými tématy a křesťanskými motivy a který je ve své podstatě založený na principu chudého divadla Jerzy Grotowského, představil svou polovinu – prvních pět různě dlouhých inscenací.
Eargasm, orgasm and glitters: Patrick Wolf in Vienna

Sir Patrick Wolf. Zvukový šlechtic a mistr obleků. Je to ještě freak-folk s keltskými motivy, nebo už intimní electropop? Patrick stojí všeobjímajíc rozkročený stejně tak, jako když neví, zda je heterák, nebo gay. On totiž ví, co je. On je Patrick Wolf.