Práce Josefa Velčovského nejsou jen ilustrace do knih a časopisů

Výstava obrazů, grafik a kreseb Josefa Velčovského právě probíhá na Vyšší odborné škole uměleckoprůmyslové a Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze. Ilustrátor, grafik, malíř a výtvarný redaktor Josef Velčovský pracoval jednu dobu v bohnické psychiatrické léčebně, kde sledoval psychický stav pacientů na základě jejich výtvarného vyjádření. Veřejnosti je nejspíš znám především svými ilustracemi pro časopisy a knihy. Výstava Josefa Velčovského potrvá do konce listopadu.
Tipy k poslechu rádia - Zdeněk Svěrák: Posel hydrometeorologického ústavu
Posel hydrometeorologického ústavu je
rozhlasový žert Zdeňka Svěráka, který uvede Vltava ve čtvrtek ve
20 hodin. Tentýž den bude ale na Vltavě především Dnem s Verdim. Na http://www.rozhlas.cz/…dim--1262868
jsou podrobnosti. Vyvrcholí vysíláním jeho Requiem ve 21:20. Už v úterý
ve 21:30 nabídne Vltava hru Jaroslava Rudiše a Petra Pýchy Lidojedi.
Růžový podzim Renaty Drábkové

Volně přístupná charitativní výstava Renaty Drábkové s názvem Pink October (Když něco chceš, tak to miluj) je otevřena do konce října v Křižíkově paláci. I když říjen bývá spojován především s podzimními barvami žluté a hnědé, může být nakonec i růžový. Růžová je symbolem solidarity a podpory těm, kteří onemocněli nejen rakovinou prsu, ale všem, které tato diagnóza postihla. Autorka výstavy představuje obrazy, které vznikly cíleně pro akci upozorňující na důležitost prevence rakoviny prsu u žen.
Fotografie Martiny Chmelové v kavárně Velryba

Mladá výtvarnice Martina Chmelová uspořádala ve spolupráci s galerií kavárny Velryba fotografickou výstavu svých snímků s názvem Páry II. Počátky její tvorby jsou spojeny především s kresbou a malbou, které studovala v ateliéru akademického sochaře J. Jandy. V době, kdy působila v Holandsku, vytvořila zcela novou techniku vrstvení lepidla a akrylových a olejových barev, tzv. coucheage. Zde se také začala věnovat fotografii. Výstava Martiny Chmelové je k vidění do 31. října.
Výprava za snímky z provincie Sin-Ťiang do Písecké brány

Galerie Písecká brána připravila ve spolupráci s několika autory cestovateli fotografickou výstavu s názvem Čína – provincie Sin-Ťiang. Tato provincie leží v severozápadní Číně. Nejpočetnější národnostní menšinu tvoří Ujgurové, pak jsou to Kazaši a Mongolové. Cestovatelé Eva Stanovská, Viktorie Pavlíková, Mojmír Klímek, Jiří Matějka a Garik Avanesian se do této oblasti vydali a snímky pořízené na jejich výpravě budou v Písecké bráně k vidění již jen do 13. října.
Japan Art brut v Montanelli

Současné japonské art brut se představuje v pražském Muzeu Montanelli. Díla, která jsou tu k vidění, byla předtím vystavena v Lausanne a poté v Paříži. Autoři vystavující v Praze tvoří především v ateliérech zaměřených na duševně nemocné a mentálně handicapované. Výsledkem jejich tvorby jsou nejen kresby a malby, ale i plastiky nebo textilní práce. Výstava v Muzeu Montanelli bude k vidění do 19. ledna.
Klasik české fotografie Jan Reich v Portheimce

Galerie Portheimka připravila fotografickou výstavu Jana Reicha s názvem Mizející Praha. Jsou zde vystaveny fotografie ze stejnojmenného cyklu Mizející Praha a z cyklu Vltava a Praha. Klasik české fotografie Jan Reich žil v 70.-80. letech minulého století v pražských Dienzenhoferových sadech, které jeho tvorbu silně ovlivnily. Jsou zde k vidění snímky zachycující místa Reichova dětství i jeho oblíbená místa. Výstava je otevřena do 1. listopadu.