Strana 104 - výtvarné umění-pozvánka
Kategorie: výtvarné umění-pozvánka
9,2227 m2 v 35 m2

Do 5. února můžete v Galerii 35m2 navštívit výstavu – instalaci Ondřeje Basjuka s názvem 9,2227 m2. Autor s velmi nekonvenčním přístupem nejenže zajímavě reaguje na podněty aktuální umělecké práce, ale jak je prý jeho zvykem, i radikálně přeorganizoval prostor galerie a ponechal divákovi jen jeho menší část. Zbytek nechal záměrně nevyužitý.
Výsledky 7. ročníku mezinárodní fotografické soutěže FRAME

Do 4. března je v Leica Gallery k vidění výstava fotografické soutěže FRAME 011, která představuje vítěze 7. ročníku mezinárodní fotografické soutěže. FRAME přitahuje převážně studenty vysokých škol a profesionály mladé generace. Vizualita typická pro FRAME tudíž není mimoběžná inscenacím, aranžmá a konceptům povědomým z (mezi)národních výstav fotografických škol. Nechybí stylizační nápady, jedním takovým dvojmo boduje Akos Czigany. Zájmem pořadatelů by bylo získat více zralejších tvůrců a ukázat také jejich podněty současnosti. První cenu získal Gabriel Fragner a Anna Gutová (I love my family).
Imaginace těla podle Gabriely Ksandr

Až do 15. března bude v Café galerii U Zlatého melounu otevřena fotografická výstava Gabriely Ksandr s názvem Body Imagination. Gabriela Ksandr je mladá úspěšná profesionalní a umělecká fotografka, která tvoří střídavě v Praze, Mnichově a New Yorku. Specializuje se především na portréty a akty.
Dílo Andreje Bělocvětova v Galerii u Betlémské kaple

Do 10. února bude v Galerii u Betlémské kaple otevřena výstava Andreje Bělocvětova, která představuje dílo zcela mimořádného malíře. Bělocvětov se narodil roku 1923 v Praze v rodině ruských emigrantů. Vystudoval gymnázium, Státní grafickou školu, po válce studoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Emila Mináře. V 50. letech se zabýval surrealismem a klasicismem, v následujícím desetiletí přichází s gestickým projevem, připomínajícím rané dílo Jacksona Pollocka. Od roku 1970 žije v téměř úplné izolaci. Ve svých obrazech glosuje realitu, kterou vnímá pouze prostřednictvím televize, a zde se ukazuje jako citlivý, hloubavý a zároveň i nelítostný kronikář své doby.
Atentát na Heydricha

Až do 9. dubna můžete v DOXu navštívit výstavu s názvem Silent Village (Lidice) a výstavu Jana Kaplana s názvem 10:35. Roku 1942 byly Lidice vyhlazeny nacisty v odvetě za atentát na Reinharda Heydricha. Výstava a doprovodná publikace zachycují specifické vztahy místa a času, které byly hlavním tématem Jenningsova filmu. Umělci P. Ventura, P. Finnemore a spisovatelka R. Trezise reagují na tento film, který je rekonstrukcí lidických hrůz, ale i popisem života ve Walesu na začátku 40. let 20. století. Výstavu doplňuje videoinstalace Jana Kaplana 10:35, jejíž název odkazuje k času, kdy došlo k atentátu na Heydricha.
Fotografická výstava Brána naděje

Do 7. března bude v Klubu Samaří otevřena výstava fotografií Jindřicha Štreita s názvem Brána naděje. Fotograf, VŠ pedagog, kurátor a organizátor kulturního života J. Štreit vystudoval PdF UP v Olomouci, obory 1.–5. třída a výtvarná výchova (1963–1967). V letech 1974–1977 absolvoval Školu výtvarné fotografie při ústředním výboru Svazu českých fotografů v Brně. Od roku 1967 realizoval přes 850 samostatných výstav v řadě zemí Evropy i v zámoří. Od roku 1990 část své práce soustavně věnuje podpoře humanitární a charitativní činnosti. Za svoje fotografie získal řadu domácích i mezinárodních ocenění.
Svět očima tří generací

Do 26. ledna bude ve foyer Kulturního střediska Průhon v Praze Řepích otevřena fotografická výstava s názvem Svět očima tří generací. Zde představují své práce tito tři autoři: pražská fotografka Drahuše Šmídová (portréty, zátiší, příroda), Jana Kleinbauerová (portréty, příroda, reportáže, zvířata, koncerty) a samouk Jan Vacek (barevná i černobílá fotografie, glamour, fashion, nude art).